15 Kasım 2018

KobiMaster Satış Müdürü Aygün: 12.000 Gerçek E-Ticaret Sitesi Var [2012/13 Dosyası]

Kobimaster 2003’ten beri e-ticaret şirketlerine alt yapı sağlayıcılığı hizmeti sunuyor ve bugüne kadar bir çok şirkete yazılım konusunda destek verdiler. Bir süre önce başlattığımız 2012/13 Dosyası‘nda e-ticaret sektöründe oldukça önemli bir paya sahip olan alt yapı sağlayıcılarına da 2012’yi nasıl geçirdiklerini ve 2013’ten neler beklediklerini sorduk. Kobimaster Satış Müdürü Ali Aygün de dosyamız için hazırladığımız soruları cevapladı.

2012’de birçok e-ticaret yazılım firmasının aynı zamanda ortaya çıktığını ve özellikle giriş bariyeri düşük olan işletmeler için hizmet veren uygun fiyatlı firmaların atakta olduğunu söyleyen Ali Aygün, yazılım altyapısını değiştiren şirketlerin sayısının da geçen senelere kıyasla arttığını söylüyor: “2012 yılında e-ticaret sektörünün daha fazla ciro yapacağını düşünüyordum ama sonuçları değerlendirdiğimde firmaların beklenen rakamları yakalayamadığını düşünüyorum.”

Kobimaster’ın 8 yıldır sektöre hizmet verdiğine değinen Aygün, 2011’e kıyasla %100’e yakın bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve 2012’yi 300 yeni müşteriyle kapatmayı planladıklarını belirtti.

Aygün: E-ticaret hacminin ve sipariş adetlerinin artması daha iyi hizmet almak isteyen firmaları yeni arayışa itiyor. Aynı zamanda hazır paket program kullanan firmaların da yatırım alması (balerin, evidea, gimora vb.) paket programların hiç de öyle kötü olmadığı imajını da tazeledi.

“Türk e-ticaretinin son zamanlardaki çıkışının hangi faktörlere bağlı olduğunu düşünüyorsunuz” sorumuzu ise Aygün şu şekilde yanıtladı: “Özel alışveriş kulüpleri ve grup satın alma firmaları e-ticaret hacmini, kitlesini ve sayısını oldukça arttırdı. Artık e-ticaret alternatif bir satış kanalı değil ve bunun etkisi de çok büyük. Birçok perakende firmasının (sektörden bağımsız olarak) e-ticaret siteleri olmazsa kapatacaklarını biliyoruz.”

2012’deki e-ticaret cirosu hakkındaki görüşlerini belirten Kobimaster satış müdürü “bu seneki eticaret cirosu söylenildiği gibi 30 milyar TL’lerde değildir. Bu rakam sanal poslardan geçen tutardır. İnternet perakendesi olarak tanımlayacağımız rakam ise Deloitte’in raporlarından ve kendi tecrübemizden hareketle 3 milyar TL civarıdır” dedi ve ekledi: “bu rakamın abartılıp 30 milyar TL şeklinde telaffuz edilmesi sadece e-ticarete girmek isteyenlerin hayallere kapılmasına sebep olacak“.

Ali Aygün, internet business olarak başlayıp yatırım alan ve işlerini büyüten ereyon.com.tr, butikbebe.com, balerin.com, gimora.com ve evidea.com’un birer başarı hikayesi olarak görülebileceğini ve bu şirketlere destek olmaktan çok mutluluk duyduklarını ifade etti.

Türkiye’de e-ticaret yazılımı üreten firmaların dns sunucularını gören domain sayısını ve kendi yazılımlarını üretenleri de saydığımızda yaklaşık 15.000 eticaret sitesi bulunuyor. Bu firmaların yaklaşık % 20’si mükerrerdir. Yani toplamda 12.000 gerçek e-ticaret sitesi var diyebiliriz; bunların arasında kar eden firma sayısı ise oldukça azdır.

“Online alışveriş sitesi açmak isteyen girişimcilere ne gibi önerilerde bulunursunuz” ve “2013 yılında hangi alandaki e-ticaret şirketleri daha fazla şansa sahip” diye sorduğumuz Aygün, e-ticaret şirketi kurmanın en önemli etmenlerinden birinin bütçe olduğunu söyledi ve girişimcilerin eğer bütçeleri elveriyorsa kendi programlarını kendilerinin de yazdırabileceklerini belirtti. Aygün, yine de yazılımın da bir ürün olduğunu ve ürün yönetiminin bu ürün için de geçerli olduğunu bilmeleri gerektiğini ekledi. Bunun yanı sıra eğer bu yazılımları nasıl yönetmeleri gerektiğini bilmezlerse yazılımlarının çöplüğe dönüşebileceğini de iddia etti.

Az bütçesi olan kullanıcıların ilk başta gittigidiyor.com ve sahibinden.com üzerinden satış yapmaya başlamalarının iyi bir başlangıç olacağını da belirten Ali Aygün, girişimcilerin bu tip platformlarda deneyim kazanmalarının hangi yöntemin ne işe yaradığını öğrenmeleri için etkili bir yol olacağını söyledi.

Aygün: Günümüzde e-ticarette artık stoğunda ürün olan kazanıyor. Stoğa alacak gücünüz ve reklam bütçeniz yoksa kendi yağınızda kavrulmanız bile çok zor. Ama her zaman paket program ile başlamak daha doğrudur, maliyetler açısından ve öğrenmeniz açısından.

KobiMaster olarak .net platformunu kullanıyor olduğumuz için müşterilerimize bağımsız host etme imkanı sağlıyoruz. Müşterilerimizin %25’i kendi sunucularını bulunduruyor ve işlerini büyüttüklerinde ne kadar ödeyeceklerini ve ne kadar yatırım yapmalarını gerektiğini biliyorlar. Bunların yanı sıra online pazarlama tecrübelerimizi onlarla paylaşıyor ve e-ticaret ekosistemini kapsamlı bir şekilde anlatıyoruz. 12 farklı ERP ve ticari programla tam entegre çalışmaktayız. Gelişmiş web servislerimizle 3. parti yazılımlarla entegre olabilmekteyiz.

2013 yılında daha niş pazarlarda çözümler üretmek istediklerini söyleyen Kobimaster satış müdürü, önümüzdeki seneden beklentilerinin yüksek olduğunu ve henüz pazar derinliği olmayan bir sektörde, sektör oyuncuları olarak standartları oturtmaya çalıştıklarını belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. salih yildirim der ki:

    Paket programlardan boylesine dev siteler çıkması çok güzel. Birinci sınıf bir site icin onlarca yazilimci istihdam etmeye gerek yok demek ki.

  2. Temucin der ki:

    2012 yilinda buyumesi hizlanan altyapi saglayicisi olan Kobimaster, E-donusum’un de etkisi ile B2B2C’lere olumlu yansiyacak trendden olumlu etkilenecektir. Cesitlendirilmis urun ve hizmetleri, ve farkli fiyat siniflari ile piyasanin her segmentini yakalamayi hedeflemesi, sirketin “altina hucum” boyunca kazanan firmalardan olma ihtimalini guclendiriyor.

  3. Haydar der ki:

    2014 ü göremeyecek yazılım şirketi, https://eksisozluk.com/kobimaster–2498652

Fikrini söyle

*