13 Kasım 2018

Komşuluğu Geliştirecek Yeni E-Ticaret Girişimi: Komşu Yemeği

Ev yapımı yemeklerin daha sağlıklı olduğu, daha hesaplı ve el işi göz nuru olduğu mottosundan yola çıkılarak ortaya çıkan yeni bir girişim Komşu Yemeği.

komsuyemegi2

Bir e-ticaret girişimi olarak basitçe yaptığı, evinde yemek yapan ve yemek yiyen insanları aynı platformda buluşturmak. Sistem basitçe şöyle çalışıyor:

 • Bir profil yaratıp, adres bilgilerinizi giriyorsunuz. Bu sayede civarda sisteme kayıtlı başka kişileri ve ne yemekler yaptıklarını görebiliyorsunuz.
 • Eğer yemek yapan komşu olarak kayıt yaptıracaksanız, IBAN numaranızı da giriyorsunuz ki, ödemeleri alabilesiniz.
 • Yemeğinizi seçiyorsunuz, siparişinizi veriyorsunuz ve ödemenizi sistem üzerinden yapıyorsunuz. Yemek yapanlardansanız, yaptığınız yemeği, içeriğindeki malzemeleri, özel koşulları, kaç porsiyon yapabileceğinizi belirtiyorsunuz.
 • Tarafların iletişim bilgileri birbirleri ile paylaşılıyor. Bu aşamada yemek yapan taraf sizi arayabilir veya siz onu arayıp, özel isteklerinizi belirtebilirsiniz.
 • Daha sonra taraflar belirledikleri bir yerde buluşuyorlar ve yemek teslim ediliyor. Bu buluşma tamamen taraflara kalmış durumda.
 • Eğer olur da siparişiniz 12 saat içinde onaylanmazsa, sizden çekilen para otomatik iade ediliyor.
 • Ayrıca yemeklere ve yemek yapan komşularınıza puan verip yorum yapabiliyorsunuz.

komsuyemegiYazıyı yazdığımız tarihte henüz 18 üyesi olan platform, geliştirmeye çok açık. Şimdilik yalnızca İstanbul şehri içinde hizmet veriliyor. Diğer şehirlere de hizmet vermemesi için bir sebep yok.

Sistem aynı zamanda yakınlarınızda bulunan yemek pişiren komşularınızı harita üzerinde de gösteriyor. Ayrıca yemek çeşidine göre de arama yapabiliyorsunuz. Sistemin henüz bir mobil uygulaması yok, fakat sitede verilen bilgilere göre bir mobil uygulama da hazırlanma sürecinde.

Yemek yapmayı seven kişilerin bu maharetlerini hizmete dönüştürme fırsatı veren bu platformun, bizim incelememize göre yakın zamanda bir sosyal platform olarak da evrilebileceğini belirtelim. Geçen hafta yayın hayatına başlayan Yemek.com ve benzeri yemek bloglarından edindiğiniz bilgi ve tarifleri paraya çevirmek istiyorsanız, Komşu Yemeği’ne bir göz atmanızda fayda var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bilal der ki:

  burada bir sıkıntı var sanırım.

  https://www.komsuyemegi.com/basin.html

 2. fatih der ki:

  Hint yapımı lunchbox filmini izlediğimde buna yakın bir kültürün hindistanda olduğunu öğrenmiştim. ev hanımları yemek yapıyor dağıtım şirketide hergün alıp şirketlere yemekleri dagıtıyor akşamada boşları ev hanımına geri getiriyor. Böylece evde oturan kadınlarda gelir elde etmiş oluyor. Bu projede anlaşılan böyle bir mantıktan türemiş. Fikir çok güzel ama online işlem merkezine girip havale veya eft gerçermiyim bilemiyorum… Bunu gittigidiyor gibi c2c formatında kredi kartına dayalı platform olarak yapsalar çok daha güzel olur. Belki ileride onuda aktif ederler.

 3. Açıkçası Türk toplumunda komşuluk para üzerine veya ticaret üzerine kurulmuyor.Komşun açken tok yatan bizden değildir zihniyeti ile yetişmiş birilerine bu projesi satmak biraz zor görünüyor.Açsam yemek yiyeceksem online yemek siparişi verilebilecek dünya kadar yer var hemde buna ev yemekleri de dahil.!

  • Mehmet der ki:

   Cemil Bey, yemek yapanlar neden kar yapmak zorunda olsunlar. Bu işi sadece hayrına ya da komşuluk ilişkilerini geliştirmek için yapacak olanlar isterlerse malzeme maliyetlerine de verebilirler yemeklerini, yahut da bedava. Ama emeğinin karşılığını da alıp evinin bütçesine katkıda bulunmak isteyenlerin zihniyetini sorgulamak ve yermek biraz katı olmuyor mu?

 4. Btl.gms der ki:

  Mehmet Bey, pek saf gördüm sizi, pazarda kilosu 5-6tl olan taze fasulyenin porsiyonuna 7tl fiyat koymuş arkadaş, mantarlı risotto 15tl! hayır işleri ya da komşuluk falan kimsenin umrunda değil, fırsattan istifade para kazanmaya bakıyor herkes..

  • Mehmet der ki:

   Betül (?) Hanım, onu ben de görüyorum. Ben sadece Cemil Bey’e sitede yemek yapacak herkesin kar yapma amacında olmak zorunda olmadığını söyledim. Kendisi de siteye girip sembolik fiyatlar koyup yemek paylaşabilir başkalarıyla isterse örneğin. Ama kendi emeğini ve maliyetini insanlar değerlendirip oraya bir fiyat koyuyorsa bunda eleştirilecek ne var onu da anlamadım. Sonuçta hiç kimsenin dolandırıcılık yaptığı ya da insanları kandırmaya çalıştığı yok. O yüzden insanları fırsatçılıkla neden suçladığınızı anlamadım. Sonuçta bu herkese açık bir site, ilerde kullanıcı sayısı artınca daha düşük fiyattan da daha yüksek fiyattan da yemeklerini sunan insanlar olacaktır.

 5. Btl.gms der ki:

  Yanlış anlatmışım, mesajımdaki “fırsattan istifade” kelimeleri bu işe girişen kişileri fırsatçılıkla suçlama amacı taşımamaktadır. Bence yanlışlık o fiyatı koymak değil, sembolik de olsa komşuluk kavramı üzerinden ticaret ilişkisi geliştirmeye çalışmak. Bizim kültürmüzde komşuda pişer bana da düşer lafının sonunda üstüne para verilir diye bir bölüm yok malumunuz. Yoksa hepimiz bir şekilde para kazanma fırsatı yaratmak durumundayız, bunu kanuna kurala uygun yapan kimselere laf söylenmez. Çeşitli nedenlerle ölmeye yüztutmuş komşuluğu yemek satışı canlandırır mı, pek emin değilim..

Fikrini söyle

*