21 Kasım 2018

Karataş: Offline Alışverişlerde de Fiyat Karşılaştırmasının Olmasını İstiyoruz [13/14 Dosyası]

akakce

Ülkemizdeki ilk fiyat karşılaştırma sitesi akakce.com‘un kurucu ortağı Koray Karataş‘la tıpkı geçen sene yaptığımız gibi bu sene de gidişatla ilgili konuştuk. Sektördeki değişiklik ve gelişmeleri, marka hedeflerini, geçtiğimiz yılı ve yakın geleceği değerlendirdiğimiz 13/14 dosyamız huzurlarınızda.

2012’ye kıyasla Türk e-ticaret sektöründe 2013 yılında sizce neler değişti? 2013, sektör için verimli bir yıl mıydı size göre? Görüşleriniz nelerdir?

2013 yılı bir önceki yıla göre sektöre giriş ve çıkışlar açısından daha sakin bir yıl oldu diyebiliriz. Son üç yıla baktığımızda private shopping, grup satın alma gibi değişik modellerin ön plana çıktığını gördük. Ancak 2013 için böyle bir durumdan bahsetmek mümkün değil. Geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz yüzde 50’lik büyümeler de son yıllarda yüzde 30’lara kadar düştü.

Aslında bunun negatif bir etkiden değil tam tersine pazarın artık olgunlaşma seviyelerine doğru ilerlemesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu büyüme rakamları önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de aynı seviyeleri koruyacaktır.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

2013 yılında tüketicilerin internetten alışverişlerde en çok aradıkları ürünler/kategoriler hangileri oldu? 2012’ye kıyasla bu kategorilerde nasıl bir değişiklik veya artış oldu?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilk sırada cep telefonu kategorisi yer aldı. Samsung Galaxy S3 en çok ilgi gören telefon oldu, ancak 2013 için tabletlerin yılı diyebiliriz. Tablet bilgisayar kategorisi en popüler kategoriler sıralamasında üçüncü sırayı aldı. Tüketici elektroniğinin yanı sıra ise giderek küçük ev aletleri özellikle burada elektrikli süpürge, ütü gibi kategorilerin ön plana çıktığını görüyoruz.

Diğer önemli yükseliş ise hızlı tüketim ürünlerinde gerçekleşti. Artık evimize aldığımız deterjan ve bebek bezinin fiyatlarını da internetten karşılaştırdığımız bir dönemdeyiz. 2010 yılında başlayan dalga ile birlikte tüketici elektroniği toplam hacimdeki ağırlığını korusa da ağırlık oranı son yıllarda elektronik dışı ürünlere kaymaya başladı.

Akakçe olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Sene başındaki hedeflerin ne kadarı gerçekleştirildi?

akakce.com olarak çok verimli bir yıl geçirdik. Bu yıl da sektör ortalamasını üzerinde yüzde 50’li rakamlarda bir büyüme gösterdik. Trafik ve kullanıcı rakamlarına göre ise büyümemiz yüzde 70’e yakın oldu. Geçtiğimiz yıl 25 milyon olan tekil kullanıcı sayımız bu yıl 40 milyonu geçti. Listelediğimiz alışveriş sitesi sayısı 450’lere yaklaştı.

akakce-koray-karatas
Kasım ayında yayına giren reklamlarınızın geri dönüşleri nasıl oldu? Önümüzdeki dönemlerde TV reklamları da vermeyi planlıyor musunuz? Reklam çalışmaları dışında Akakçe’nin 2014’teki hedefleri nelerdir?

Kasım ayındaki kampanyamızın hedefi tüketicileri fiyat karşılaştırma konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmaktı. Bu anlamda amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Fiyat karşılaştırma ve fiyat araştırma kavramları aslında hepimizin hayatının çok içerisinde ancak karşılaştırma siteleri için ayrıca bir öğrenme süreci gerekiyor.Biz sadece online alışverişlerde değil offline alışverişlerde de fiyat karşılaştırmasının tüketicilerin alışveriş süreçlerinin bir parçası olmasını istiyoruz, bunun için de daha yapılacak çok şey, alınacak çok yol var.

2014 için televizyon dahil farklı platformlarda tüketiciyle buluşmaya devam edeceğiz. Ayrıca daha etkileşimli ve sosyal bir akakce.com göreceğinizi söyleyebiliriz. Bunun yanında geçtiğimiz yıl içerisinde duyurduğumuz markalara veri analiz himeti sunan Bilgi Servisi ürünümüz de ön planda olacak.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

Sosyal ticaret ve dikey ticaret yine konuşulmaya devam edecektir ancak 2014’ün ana teması mobil ticaret olacak. 2013 yılında dönüşümü çok hızlı hissetmeye başladık. Geçtiğimiz yıl 7 milyona yakın tekil kullanıcı akakce.com mobil servislerini kullanarak fiyat karşılaştırması yaptı. Sipariş sonlandırma konusunda durum bu kadar parlak değil ancak 2014 ve 2015 için mobil ticaretin ne kadar büyük potansiyel taşıdığını göstermek için önemli.

İlgili röportaj: Karataş: Bu Yıl Akakçe’de 25 Milyon Kişi Fiyat Karşılaştırması Yaptı [2012/13 Dosyası]

Fiyat karşılaştırma siteleri kullanıcılara ve e-ticaret şirketlerine nasıl bir katkı sağlıyor? Fiyat karşılaştırma siteleri Türkiye’deki online alışveriş alışkanlarını nasıl değiştiriyor?

Fiyat karşılaştırma sitelerinin en temelde alıcı ile satıcıyı buluşturan platformlar. 2013 yılı içerisinde akakce.com’da 40 milyon tüketici 450’ye yakın alışveriş sitesi ile buluştu. Bu iki taraf içinde büyük bir değer, aradığı kriterlerde kendisi için en uygun fiyata kolayca ulaşan akıllı tüketiciler oluşmasına katkı sağlıyor ve alışveriş kararına aracılık ediyor.

Karşılaştırma siteleri giderek yaygınlaşan mobil internet kullanımı ile offline alışverişlerde de cebimizde taşıdığımız alışveriş asistanına dönüştü. Bundan birkaç yıl öncesinde internette ürün inceleyip mağazaya ürünü satın almaya giden kullanıcı şimdilerde mağazada ürünü inceleyip mağaza içerisinde fiyat karşılaştırıp internet üzerinden satın alan tüketiciye dönüştü. Hafta sonları günlük 70 bine yakın tüketici mağaza içerisinde akakce.com mobil ile fiyat karşılaştırıyor. Bizler bu değişim ve dönüşümün hem tetikleyicisi hem de tanığı olarak yer alıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*