13 Kasım 2018

Kredi Kartı Okutmak Mobil Alışveriş Sorunlarını Çözer mi?

Akıllı telefon ve tablet sahiplerinin %68’i, cihazlarından online alışveriş yapmaya çalışıyor. Bunların da %66’sı, satın almayı gerçekleştiremeden sorunlarla karşılaştıkları için alışverişten vazgeçiyorlar. %47’si satın almanın çok uzun sürdüğünden yakınıyor. Bu istatistikler Harris Interactive’in hazırladığı raporlardan.

Kredi kartı bilgilerini girmek, mobil e-ticaretin en sorunlu ve uzun süren bölümlerinden birisi. Masaüstü bilgisayarda bu bilgileri doldurmak kadar o kolay değil, ayrıca yazım hatası yapma, yanlış tuşa basma ihtimali çok daha yüksek. Netswipe şirketi, herhangi bir e-ticaret uygulamasına entegre edilebilecek bir kredi kartı tarayıcı uygulaması sunuyor. Netswipe’ın iddiası, normalde 60 saniyeden uzun sürebilen kredi kartı girişine göre kendi çözümlerinin 5 saniye kadar sürdüğü.

Netswipe’ın bu çözümünü ilk olarak Travelocity şirketi, LastMinute uygulamasında kullanmış. Yapılan araştırma göstermiş ki, kredi kartı tarayıcıyı kullananların oranı bir anda %52’ye yükselmiş.

Apple’ın önümüzdeki aylarda çıkartacağı yeni mobil işletim sistemi iOS8’de, Safari tarayıcısını kullanarak cihazın kamerası ile kredi kartınızı tarama seçeneği ekleniyor. Safari, bir kredi kartı bilgileri giriş ekranı algıladığında, kullanıcıya Optik kredi kartını kamera ile tarama opsiyonu sunacak. Optik karakter okuyucu ile kredi kartı üzerindeki yazıları tanıyıp, uygun yerlere otomatik olarak bu bilgileri girecek.

Online perakendeciler için bu sevindirici bir haber olsa da, bu özellik Chrome veya Firefox gibi tarayıcılarda çalışmayacak, üçüncü parti uygulamalar için de bir destek sunulmuyor. Uygulama geliştirmek isteyenler için şimdilik seçenekler ScanPay, card.io ve Netswipe ile sınırlı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*