21 Kasım 2018

Kredi Kartı Olmaması E-Ticaret’e Engel Değil, Vietnam Örneği

Vietnam, konu e-ticarete geldiğinde çok kişinin aklını karıştıran bir ülke. Çoğu Vietnamlı internetten alışveriş yapmayı çok seviyor ama ülke, e-ticaretin temel malzemelerinden birine sahip değil: Kredi kartları.

Komisyon ücretleri ve güvenlik kayıgısı Vietnamlı hem tüketicileri hem de mağaza sahiplerini kredi kartı kullanmaktan alıkoyuyor. Nielsen’ın yaptığı araştırmaya göre, online alışveriş yapan Vietnamlılar’ın %61’i nakit ödemeyi tercih ediyor.

Bu rakam, online alışveriş yapmayan Vietnamlılar da işin içine katıldığında çok artıyor. Ülkenin üçte ikisi internet kullanmıyor ve kredi kartı kullanımı çok düşük seviyelerde.

Bu biraz yumurta-tavuk sorusu gibi. Tüketiciler kredi kartı kullanmadığı için mağazalar bunu bir seçenek olarak sunmuyor. Mağazalar bunu bir seçenek olarak sunmadığı için tüketicilerin böyle bir seçenekten haberleri olmuyor ve kredi kartı kullanma gereği duymuyorlar.

vietnamlılar

Online al, nakit öde

Bu durum e-ticaret sitelerini durdurmamış. Müşterinin parayı ürünü aldığı anda ödemesini sağlayan sistemler kurmuşlar. Bizim ülkemizdeki kapıda ödeme seçeneğine çok benziyor.

Vietnam’da genellikle e-ticaret sistelerinin kendi motorlu kuryeleri oluyor. Ürün müşterinin kapısına kadar bırakılıyor ve müşteri teslim aldığında parasını nakit ödüyor. Bu ödeme şekli, Vietnamlılar için iki sorunu çözüyor:

Birincisi ödeme konusundaki güven sorunu. Ücret nakit olarak doğrudan elden teslim edildiği için bir sıkıntı çıkmıyor. İkincisi ise ürünün ulaştırılması. Vietnamlı e-ticaret sitelerinin kendi motorlu kuryelerini kullanmalarının temel sebebi, Vietnam’daki posta servisinin ve kargo hizmetlerinin çok kötü çalışması. Ayrıca çoğu Vietnamlı’nın posta kutusu da yok.

Bütün bunlar dışarıdan bakıldığında sorun gibi gözükmesine rağmen, e-ticaret Vietnam’da hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Vietnam için nakit çok önemli. Ödemelerin çoğu elden yapılıyor.

Vietnam için nakit çok önemli. Ödemelerin çoğu elden yapılıyor.

Büyümeyi mobil sağlıyor

Nielsen’ın Ağustos ayında yayıladığı rapora göre, Vietnamlı internet kullanıcılarının %58’i cep telefonları ile alışveriş yapıyorlar. Bu oran, dünya ortalaması olan %44‘ün çok üzerinde. Aslında yine Nielsen’ın araştırmasına göre tüm Güneybatı Asya pazarı dünya ortalamasının üzerinde cep telefonu ile online alışveriş yaparken, Filipinler, Endonezya, Vietnam ve Tayland mobil e-ticarette ilk 10’a giriyorlar.

Örneğin ABD gibi Apple Pay hizmetinin ortaya çıkmasından sonra hala kullanıcıların cep telefonu ile alışveriş yapıp yapmayacakları tartışıldığı bir ortam varken, dünyanın bu kısmındaki ülkelerin gelişmiş ülkeleri mobil e-ticaret konusunda saf dışı bırakması çok normal. The New york Times’ın Eylül ayında yayınladığı bir habere göre, ABD’lilerin yalnızca %11’i e-ticaret için mobil cihazlarını kullanıyor. Geri kalanın çoğunluğu masaüstü bilgisayarlar. Bu durumun en büyük sebebi ise basitçe bir masaüstü bilgisayarda ödeme bilgilerinin daha kolay ve hızlı girilmesi.

Mobil cihaz abonelik rakamlarının toplam nüfus sayısını geçtiği Vietnam’da cep telefonları hayati cihazlar. Çoğu Vietnamlı’nın bilgisayarı yok ve cep telefonundan ödeme bilgisi girmek gibi bir süreç ile uğraşmak zorunda kalmıyorlar.

Girişimciler memleketi

Kredi kartlarının eksikliğine nazaran Vietnam e-ticaret için birincil hedef ülkelerden birisi. Çünkü ülke vatandaşlarının çok büyük kısmı internet fanatiği ve ticaretten iyi anlıyorlar. Vietnam ayrıca girişimcileri ile de adından bahsettiren bir ülke.

Örneğin çoğu küçük işletme veya bireysel çaptaki e-ticaret aktivitesi, Facebook üzerinden dönüyor. Basitçe Facebook sayfalarında ürün fotoğrafları, özellikleri ve fiyat bilgileri yayınlanıyor. İlgilenenler sayfa sahibi ile temasa geçip, teslimat ve ödeme konularında anlaşıyorlar.

90 milyonluk nüfusun internet kullanan 22 milyonu için Facebook oldukça önemli bir platform, özellikle online alışveriş için. Fakat son zamanlarda yavaş yavaş yerel e-ticaret sitelerine artmaya başladı. Bunlara Zalora, Tiki, Mua Chung ve Lazada örnek gösterilebilir.

Vietnam’da nüfusun hala 50 milyon kadarının internet bağlantısı yok. Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin aksine, internette yapılabilecek her şey için dev fırsatlar sunan bir ülke Vietnam. Dezan Shira & Associates firmasının Mayıs ayındaki raporuna göre, Vietnamlılar’ın internet ve e-ticaret sevgisi bu şekilde devam ederse, 10 yıl içinde global e-ticaret pazarını domine etmeleri işten bile değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*