20 Kasım 2018

Kullanıcıların Yüzde 60’ı Banner Reklamları Görmüyor

BannerAds_000Banner reklamlarla birçok internet kullanıcısının arası iyi değildir. Infolinks‘in yaptığı araştırma bu durumu kanıtlarken reklamcıların da huzurunu kaçıracak nitelikte. Çünkü banner’ın büyüklüğü, yaratıcılığı ya da yayınlandığı alanın bir önemi yok. Kullanıcıların yüzde 60‘ı banner reklamlara dikkat bile etmiyor.

Amerikalı internet kullanıcıları üzerinden yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yalnızca yüzde 14‘ü gördükleri reklama geri dönüş sağlayıp ürün ya da hizmeti inceliyorlar. Ürünü inceleyenlar arasından ise, sadece yüzde 3‘lük küçük bir kesim tıkladıkları reklamın gerekli olduğunu düşünüyor.

Yayıncı ve reklamcıların internet reklamı hakkında bir kez daha düşünmelerine neden olacak araştırma, ilginç sonuçlar içeriyor. Kullanıcıların yüzde 50‘si hiçbir zaman internet reklamına geri dönüş yapmadığını söylerken, yüzde 35‘i ayda maksimum 5 kez reklamı tıkladığını belirtiyor. Ayrıca internet reklamlarına maruz kalan kullanıcıların yüzde 25‘lik kısmı mobil, yüzde 75‘i ise bilgisayar kullanıyor.

Kullanıcıların sahip olduğu bu banner dikkat yoksunluğunu en önemli sebebi ise, reklamların güvenilmez ve alakasız olması. Algıda seçicilik şeklinde tabir ettiğimiz psikolojik bir kavramla aracılığıyla açılaklayabileceğimiz bu durum, ücretsiz iPhone ya da tatil gibi seçenekler sunarak yıkılmaya çalışılsa da bu kez kullanıcıların reklama olan güveni oldukça azalıyor.

Yayıncılar açısından birkaç çözüm varmış gibi görünüyor. Sayfadaki reklam sayısını azaltmak ve şu ana kadar sık kullanılmamış bir alanda banner yayınlamak kullanıcıların algısını reklama yöneltmek adına en doğru yol olabilir.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*