17 Kasım 2018

Kullanıcı Verisi Toplarken Para Kazandıran Bounty Uygulaması 100 bin kullanıcıya ulaştı

bounty-twentify-eticaret-mobil_uygulama-mobil_ticaret-mobil-büyük_veri-big_data-müşteri-online_perakende

E-ticaret ve satış için en önemli konu müşteri verisi ve özellikle güncel müşteri davranışı verisi. Hedef kitle içindeki potansiyel müşteri geçen hafta neler satın aldı? Örneğin lüks oto alacak geçen hafta pırlantaya baktı mı ya da pahalı bir tatil yaptı mı? Markalar yeniden hedefleme reklamlarıyla satışlarını artırmak için büyük veriyi kullanıyor. Bounty uygulaması markalara bu veriyi sağlıyor.

Ancak bugüne kadar bunu kullanıcı verisine para ödemeden yapıyorlardı. Daha doğrusu kullanıcının verisini internet ve akıllı telefondan toplarken ona kişisel bilgilerini kullandıkları için ödeme yapmıyorlardı. Oysa bu verileri kendilerine satan veri simsarlarına (data broker) büyük paralar ödüyordu. Ancak Bounty mobil uygulaması bunu değiştiriyor ve kullanıcıya verisini kullanma karşılığında para ödüyor. Ardından bu veriyi kendisiyle çalışan markalarla paylaşıyor.

İlgili yazı: Mobil Ticaret PC’ye Karşı > Müşteri Hangi Ekranda Nasıl Satın Alıyor? [İnfografik]

Verini kullanıyorum, parasını ödeyeceğim

Sahadan veri toplaması gereken şirketler ile bu veriyi sahada onlar için toplayabilecek akıllı telefon sahiplerini buluşturan Bounty uygulaması 100 bin kullanıcıya ulaştı. Ülkemizde, alanında bu başarıyı gösteren ilk uygulama olan Bounty 80’den fazla kurumsal müşterisine hizmet veriyor ve başta Kanada ile Meksika olmak üzere kitle kaynak büyük veri toplamada diğer ülkelere açılıyor.

Kitle kaynak veri

2015 yılında Amerikan telekom operatörlerinden AT&T kullanıcıların hangi web sitelerini ziyaret ederek neler yaptığını takip etmek karşılığında internet aboneliğinde indirim yapmaya başlamıştı. Bu da büyük veri için artık kullanıcıya para ödemeyi gerektiren yeni bir trend doğuruyor.

Google bedava topluyor

Ne gerek var, Google Android işletim sistemiyle bütün veriyi akıllı telefonlardan bedava topluyor diyebilirsiniz. Ancak Google, Facebook ve diğer şirketler veriyi kendine topluyor, sizlerle paylaşmıyor ve nalıncı keseri gibi hep kendine yontuyor. Oysa siz markanız için onların verilerine ulaşamıyorsunuz. E-ticarette satışları artırmak için güncel müşteri davranışı verisine ihtiyacınız varsa Bounty ile bu veriye ulaşabilirsiniz.

Twentify şirketinin geliştirdiği Bounty uygulaması hizmet verdiği firmalara; fiyat toplama, reyon ve stok kontrolü, açık hava reklam kontrolü ve gizli müşteri gibi hizmetler sunabiliyor. Sunduğu hizmetler müşteri ihtiyacına göre şekillenebiliyor.

Mobil-akıllı telefon kullanımının tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte global pazarda da ilgi gören yerli uygulama sayesinde yeni bir iş kolu da doğmuş oldu. Uygulamayı indiren ve şirketler için açılmış bu basit görevleri yapan kullanıcılar her görev üzerinden para kazanabiliyor.

İlgili yazı: Yeni Nesil Müşteri İnternetten Seçiyor, Mağazadan Alıyor [Araştırma]

“Hedefimiz dünyanın en büyük mobil iş gücü platformu olmak.”

Şubat 2014’te kurulan Twentify şirketi, aynı yıl Mayıs ayında Kanadalı yatırım fonu TRPE Venture Partners’dan aldığı 1 milyon dolarlık yatırım ile büyümeye başladı.

Twentify kurucuk ortak ve CFO’su Tolga Bakkaloğlu global büyüme ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Türkiye 18-25 yaş arası 13 milyon nüfusa sahip gelişmekte olan bir ülke ve kitle kaynak için çok uygun bir ortam. Burada yakaladığımız başarıyı Meksika ve Kanada’ya taşıdık. Ukrayna ve Güney Afrika’da da önümüzdeki günlerde yeni projelere başlıyoruz.”

“Global oyuncuların olduğu bu tür dinamik ekonomilere korkmadan açılabilmemizin en önemli sebebi, ürünümüzün anahtar teslim ve bulut tabanlı olması. Sahip olduğumuz büyüme stratejisi ile yakın zamanda farklı pazarlara da açılacağız. Dinamik ve güçlü yapımız ile kısa sürede dünyanın en büyük mobil iş gücü platformu olmayı hedefliyoruz.”

İlgili yazı: Sosyal Medya ile Y Kuşağına Nasıl Satış Yapılır? [Araştırma]

bounty-twentify-eticaret-mobil_uygulama-mobil_ticaret-mobil-büyük_veri-big_data-müşteri-online_perakende

Nasıl çalışıyor?

Oyunlaştırma taktiğiyle çalışan Bounty çalışma prensibini şöyle özetliyor: “Bugüne kadar uygulamalar senden para istediler. Peki senden para istemek yerine, sana para kazandıracak bir uygulama olsun istemez miydin? Hem de para kazanırken eğlenmek? Cevabın evet ise Bounty tam sana göre!”

Online bilgisayar oyunu mantığını gerçek hayatta hazine avcılığı mantığıyla birleştiren Bounty (ki Türkçesi ganimet – ödül demek) markaların ihtiyacı olan büyük veriyi, müşteri verisini toplamak için kişiye çeşitli görevler veriyor.

Bu görevler kullanıcının günlük hayatında vakit almadan, işini gücünü bırakmaya gerek olmadan tamamlayabileceği basit şeyler. Örneğin evde temizlik malzemesi bitmişse ve sabun alacaksa bu veriyi Bounty uygulamasıyla paylaşıyor. Yoksa sırf büyük veri toplasınlar diye ihtiyacı yokken markete alışverişe gitmiyor.

İlglii yazı: Türkiye’de Y kuşağı Online Müşteri Sayısı 25 Milyon [Araştırma]

Senin görevin Jim, tabii eğer kabul edersen…

Anonim (kimliği gizli) müşteri, deneme kabininde pantolon deneme, restoranda menü fotoğrafı çekme gibi basit ve eğlenceli görevleri tamamlayan Bounty kullanıcıları kazandığı parayı direk olarak banka hesabına aktararak dilediği gibi harcayabiliyor.

Bu görevler müşterinin gezdiği yerlere göre dağıtılıyor. Örneğin müşteri kafelere ve AVM’lere takılmayı seviyorsa o mekanlardaki görevleri tamamlıyor. Dediğimiz gibi bunlar arasında mağazada ayakkabı denemek, kebapçı menüsünün fotoğrafını çekmek gibi görevler yer alıyor. Kulanncı uygulamayı yükledikten hemen sonra çalışmaya başlıyor.

Bounty uygulaması bu konuda özellikle arkadaşlarıyla geçen üniversite gençliğine ve Y kuşağına güveniyor. E-ticaretin hızla mobil ticarete dönüştüğü ve buna Y ile Z kuşağının öncelik ettiği düşünülürse Bounty’nin e-ticarette satışlarla yeniden hedefleme reklamlarında dönüşüm oranlarını artıran güncel müşteri davranışı verisi toplaması büyük önem taşıyor. Bounty online perakendeden tutun da pazar araştırmaları yapan şirketler, reklam ajansları, hatta üniversitelerdeki araştırma tezleri tezlerine kadar birçok alana fayda sağlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*