21 Kasım 2018

Kullanıcılar Drone Değil, Barcode İstiyor

Daha önce droneların e-ticarette, özellikle sevkiyatta nasıl kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Bu konuda heyecan duyan müşterileri ortaya çıkartan araştırmalar da vardı. Ancak görünen o ki, dronelar için henüz erken.

E-ticaret kullanım oranı çok fazla olduğu için ilk uygulanmaya başlanacak ülkelerden biri olan İngiltere’deki tüketicilerin fikirleri sorulduğunda, dronelar veya mobil ödeme gibi teknolojileri değil, aslında zaten hali hazırda var olan teknolojilerin yaygınlaşmasını istedikleri ortaya çıkıyor.

İş zekası ve araştırma danışmanlık firması Future Thinking tarafından yapılan ankette sosyal medyanın ve online alışverişin marka bağlılığı ve satın alma sürecinde çok etkili olduğu ortaya çıkıyor. Tüketicilerin neredeyse yarısı (%44) bağlılık hediyeleri ve indirimler kazanmak umuduyla markaların sosyal medya hesaplarını takip ediyor. Son bir yıl içerisinde internetten alışveriş yapanların oranı ise %92.

35 yaş ve altındaki tüketiciler sosyal medyayı marka etkileşimi için (%60) kullanıyorlar. Faebook (%93) ve Twitter (%52) en popüler sosyal ağlar. Bu rakamlar, İngiltere için çok normal, şaşırmıyoruz.

Ancak perakendecilerin nasıl yeni teknolojileri benimsemelerini istedikleri sorulduğunda, cevaplar şaşırtıcı. Tüketicilerin üçte ikisinden fazlası (%69) özellikle marketlerde self-servis şekline yalnızca kart kullanarak kendi alışverişlerini kendileri ödemek istiyorlar. Ülkemizde de bulunan müşterilerin kullandığı otomatik kasaların yaygınlaşmasını istiyorlar yani. Yarıdan fazlası, %59’u barcode teknolojisinin daha da yaygınlaşmasını istiyor. Burada bahsedilen, yalnızca ürün fiyatını değil, ürün bilgilerini de gösteren, daha çok QR code gibi çalışan barcodelar. Yine yarıdan fazla olarak %57’si ise click-and-collect merkezlerinin artmasını istiyor. Müşterilerin bu teknolojileri istemelerinin en şaşırtıcı yanı ise, tüm bunların zaten hali hazırda var olması.

Yeni teknolojileri merakla bekleyen çok tüketici olmasına rağmen, genel kitlenin drone veya mobil ödeme değil, daha geleneksel teknolojilerin yaygınlaşmasını istemesi, bu heyecanın genele yayılmadığını gösteriyor. Tüketici, alışmış olduğu ve deneyip işine yaradığını gördüğü teknolojilerin her yerde ulaşılabilir olmasını istiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*