13 Kasım 2018

Kullanıcılar Markaları Neden Takip Ediyor?

Geçtiğimiz hafta, kullanıcıların neden markaları takip etmeyi bıraktıkları hakkında bir infografik yayınlamıştık. Bugün de, neden takip ettiklerinin analizini yapmak istedik.

Günümüzde firmaların bir sosyal ağ stratejisinin olması yeterli değil. Sosyal ağları, yeni ve inovatif şekillerde kullanmaları gerekiyor. Ancak yeni ve inovatif şekiller ile takipçi kaçırmamaya da dikkat etmeliler.

Firmalar için takipçiyi elde tutmak artık çok önemli, çünkü sosyal ağ takipçisi genellikle aynı zamanda doğrudan müşteri demek. Örneğin Twitter‘da takipçilerin %72’si takip ettikleri markalardan ya ürün almış ya da ürün alacak kişilerden oluşuyor.

Peki, olayın en başına dönersek, ilk etapta kullanıcılar neden markaları takip ediyor? Öncelikle aşağıdaki grafiğe bakalım:

Algorithm_graph-01

Yukarıdaki ilk seçeneği aslında eleyebiliriz çünkü zaten herkes “sevdiği” için bir markayı takip eder. Sonraki seçenekler çok daha önemli. Promosyonlar, indirimler, yeni ürün ve hizmetler, ücretsiz ürün ve hediyeler. Kullanıcılar en çok bu pratik nedenlerden markaları takip ediyor.

Yalnızca Facebook’ta kendi sayfası olan 30 milyondan fazla işletme var. Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu 1 ile 4 arasında markayı takip ediyor. Birbiri ile yarışan bu kadar çok marka varken, elinizdeki takipçileri tutmaya çalışmak çok önemli. Bu arada, hiç marka takip etmeyen neredeyse kimse yok, yalnızca %3. Aşağıdaki grafik durumu gayet güzel açıklıyor.

Algorithm_graph-02

Facebook, diğer tüm sosyal ağlar ile karşılaştırıldığında açık ara liderliğini sürdürüyor. Kullanıcılara “Markaları takip etmek için en çok hangi sosyal ağı tercih ediyorsunuz” diye sorulduğunda aşağıdaki cevapları vermişler.

Algorithm_graph-03

Burada dikkat edilmesi gereken, Google+’ın önümüzdeki dönemde kapatılma ihtimalinin çok yüksek olması. Instagram‘ın ise Pinterest‘ten daha yukarıda olduğuna dikkat edin. Pinterest yanıtını verenlerin de %70’ten fazlasının kadın olduğunu unutmayın.

Peki, indirimleri, bedava ürünleri, promosyonları bir kenara bıraktığımızda, kullanıcılar markaların hangi özelliklerine göre takip etme kararı alıyorlar?

  • %25’i yüksek kaliteli ürünler
  • %21’i kendi kişiliklerine uygunluğu
  • %17’si sosyal sorumluluk
  • %12’si arkadaş veya aileden gelen tavsiyelere bakıyor.

Algorithm_graph-08Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*