14 Kasım 2018

Kullanıcılar, Mobil Cihazlardan Alışveriş Yapmanın Zor ve Uzun Olduğunu Düşünüyor

M CommerceKüçük ve orta ölçekli şirketlerin dahi mobile yatırım yapıyor olması, mobil ticaretin gelişimi hakkındaki öngörüleri de kanıtlar nitelikte. Ancak hem fiziki hem de online mağaza şirketlerinin geliştirmesi gereken mobil ticaret stratejileri de yok değil.

Harris Interactive‘in araştırması bu stratejilerin kullanıcıların alışveriş deneyimini geliştirmek üzerine kurulması gerektiğini ortaya koyuyor. Araştırmanın rakamları, kullanıcıların mobil cihazlardan yapılan alışverişin uzun ve zor bir süreci kapsadığı üzerine yoğunlaşıyor.

Katılımcıların yüzde 68’i mobil cihazlardan alışveriş yaptıklarını belirtse de, yüzde 66’sı en az bir kere satış sayfasına ulaşmadan, başka bir ifaedeyle, dönüşüm (transaction) sağlamadan çıkış yaptıklarını belirtiyor. Araştırmadan en önemli sonuç ise, yine check out (satış sayfası) ile ilgili. Katılımcıların yüzde 47’si satış sayfasına ulaşmanın uzun zaman aldığını düşünürken, yüzde 41’i mobil cihazlardan satın alma işlemini gerçekleştirmenin zor olduğunu söylüyor.

18 yaşının üstündeki 2130 kişinin katıldığı bu araştırmada 1261 kişi tablet veya akıllı telefona sahip olduğunu belirtiyor. Araştırmada dikkat çeken diğer sonuçlar şöyle,

• Tablet ve akıllı telefon sahibi erkek kullanıcılardan mobil alışveriş yapanların oranı %74’ken, kadınlarda bu oran %62’lerde.

• Mobil ticarete meraklı olan erkek tüketicilerin yüzde 84’ünü genç kullanıcılar oluşturuyor. Bu kullanıcıların yaşları 18 ile 34 arasında değişiyor.

• Katılımcıların yüzde 51’i mobil alışverişlerde kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan çekiniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. sercan der ki:

    oyledır zaten, ben şahsen ya ipad yada masaüstü bilgisayardan alışveriş yaparım, hem ürünü incelemek için tel yeterli değildir hemde güvenlik açısından.

Fikrini söyle

*