21 Kasım 2018

Kullanıcılar Öldükten Sonra Facebook Hesaplarına Ne Olacak?

Sosyal ağlara olan bağlılığımız önü alınamaz boyuta ulaşmış durumda. Güne Facebook hesabını kontrol ederek başlayan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Hergün kendimizle ilgili birçok bilgi paylaşıyor, fotoğraflar yüklüyor, yorumlar yapıyoruz. Sadece kendi yaşantımızdan haber vermek için değil, arkadaşlarımızın hayatlarını da takip edebilmek adına bunu bir rutin haline getirmiş durumdayız artık.

Peki Facebook kullanıcılarına ait tüm bu değerli bilgiler kişilerin ölümünün ardından ne oluyor? Ölen kişinin Facebook hesabındaki bilgilerin güvenliği nasıl sağlanıyor? Amerika’nın Oregon eyaletinde yaşayan Karen Williams bu konuda bir adım attı ve Facebook’a savaş açtı.2005 yılında oğlunu bir motosiklet kazasında kaybeden Karen Williams, oğlunun ölümünün ardından oğlunun fotoğraflarına, mesajlarına ve diğer tüm bilgilerine ulaşmak için hesabına giriş yapmak istedi,ancak Facebook çok kısa bir süre içinde hesabın şifresini değiştirdi ve anneyi blokladı. Sonunda, Williams, Facebook ile olan savaşı kazandı, ancak bu ona iki yıla maloldu. İlgili olaydan yola çıkarak esas sorumuza cevap arayalım:Kişinin ölümünün ardından dijital mirası olan Facebook hesabına ne olacak? Facebook’un mevcut politikası uyarınca, ölüm halinde ölen kişinin ailesinin isteği üzerine hesabı silinebiliyor ya da bir anıt profil şekline dönüştürülebiliyor. Aile üyeleri bu iki seçenekten birini seçebiliyor. Facebook, doğrulanmış birinci dereceden akrabalar için, yakınlarının hesabını kaldırma istekleri dahil olmak üzere belirli özel isteklerin işleme alınabileceğini belirtiyor ve doğrulama yapmak için birtakım belgeler talep ediyor.İstenen belgeler olarak, ‘vefat eden kişinin doğum belgesi, ölüm belgesi ve vefat eden kişinin veya mirasının yasal temsilcisi olduğunuza dair resmi belge’ sayılmış. Aynı şekilde, ölen kişinin bir yakın akrabası profilin kaldırılmasını isterse, Facebook bu talebe saygı gösteriyor ve profili kaldırabiliyor.Bunun için de online bir form doldurmanız bekleniyor. Başvuru formuna http://on.fb.me/wa02ok adresinden ulaşılabilir.

Hesap kapatılsa bile içerik yakınlara verilmiyor.Eğer istenirse ölen kişinin duvarı açık kalabiliyor,böylece yakınları duvarında mesaj, vb. paylaşımlarda bulunmaya devam edebiliyor. ‘Dijital Miras’ kavramı ile açıklanan ve üstünde titizlikle durulması gereken bu husus, Amerika’nın birçok eyaletinde yasal çerçevede değerlendiriliyor ve konu ile ilgili düzenlemeler yapılıyor.Türkiye’de de sıkça tartışılan ‘Dijital Varlık’, ‘Sanal Miras’ gibi kavramlarla ilgili ülkemizde de birtakım yasal düzenlemelerin yapılması dijital dünyaya ayak uydurulabilmesi adına son derece önemli ve gereklidir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Teşekkür ederim Burcu Karadag.

Fikrini söyle

*