20 Kasım 2018

Kullanıcılar Reklamsız İnternet İçin Para Vermeye Hazır Değil

Her ne kadar can sıkıcı olsa da, kaçınılmaz bir gerçek var. İnternetin veya internet sitelerinin büyük kısmının kullanım bedelinin olmamasının tek nedeni, reklam yayınlamaları. İngiliz video reklam platformu Ebuzzing, eğer internette hiç reklam olmasaydı, kullanıcı başına ne kadar ödenmesi gerektiğini hesapladı.

140 sterlin sizce nasıl nasıl bir rakam? 232 dolar kadar ediyor. Bu para, eğer internette hiç reklam görmek istemezseniz, her ay ödemeniz gereken toplam. 504 TL kadar ediyor. En azından bu yazının yazıldığı tarihteki döviz kurlarını karşılaştırınca.

Ebuzzing bu miktara, her internet kullanıcısının ortalama değerini ve İngiltere’de dijital reklamcılığa harcanan yıllık parayı (10,6 milyar dolar) hesaba katarak bulmuş. Ülkedeki internet kullanıcısı sayısına (45 milyon) bölünce, ortaya böyle bir sonuç çıkmış.

Türkiye için aynı hesaplamayı yaptığımızda, IAB verilerine göre 2013 yılı Türkiye dijital reklam pazar büyüklüğü 1,169 milyar TL. BTK verilerine göre internet abone sayısı (aktif kullanıcı sayısı değil) 36.455.000. Basit bir hesap yaptığımızda kullanıcı başına düşen reklam harcamasının 32,06 TL olduğunu buluyoruz. Bu, yıllık gider.

İngiltere’de yapılan araştırmanın başka sonuçları da var. Örneğin kullanıcılara, reklam görmemek için önden bir ödeme yapmaları konusunda ne düşündükleri sorulduğunda %98 oranında para vermektense reklamlara katlanabileceğini belirtti.

Kullanıcıların %63’ü video reklamlarını “mümkün olduğunca çabuk” geçerken, bu oran 16-24 yaş arasında %75 oranına çıkıyor. Katılımcıların 5’te 1’i, video reklamı görmemek için sayfayı kaydırdığını, %16’sı ise reklam önleyici yazılım kullandığını açıklıyor. Bu sonuncu istatistik gerçekten ilginç. Reklam önleyici yazılım kullananlar tahminlerin çok çok altında.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*