21 Kasım 2018

Kullanıcıların Yüzde 42’si Tabletten Alışveriş Yapmaya Sıcak Bakıyor

tabletten online alışveriş
2013’ün trendi mobil ticaret önümüzdeki yıl da sıkça konuşacağımız konulardan biri olacak. 2013 yılında e-ticaret ile karşılaştırıldığında mobil ticaretin büyüme oranının daha yüksek olduğu görülüyor.

Yapılan araştırmalara göre mobil ticaret 2014 yılında yüzde 35 büyürken, e-ticaret bu süreçte yüzde 15’lik bir büyüme yaşadı. Her ne kadar mobil ticaret daha fazla büyüse de şuan mobil harcamalar toplam online alışverişlerin sadece yüzde 20’lik bir bölümünü oluşturuyor. Başka bir deyişe internetten yapılan alışverişlerin yüzde 80’lik bölümü bilgisayarlar üzerinden yapılıyor. Ancak 2013’ye kıyasla bu oranda yüzde 6’lık bir düşüş görülüyor.

Mobil alışverişlerin hangi cihazlardan yapıldığına bakıldığında ise tabletlerin öne çıktığını görüyoruz. Mobil alışverişlerde akıllı telefonların payı yüzde 8’ken, bu oran tabletlerde yüzde 13 olarak öne çıkıyor.

Yapılan başka araştırmalar da tabletlerden gelen geri dönüşüm oranlarının akıllı telefonlardan daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Satın alma eylemini tamamlayanlarla toplam trafiğin oranına bakıldığında sağlanan geri dönüşüm oranı tabletlerde yüzde 2,2 iken, akıllı telefonlarda bu oran yüzde 0,7’ye düşüyor.

Türkiye pazarına baktığımızda da tabletlere olan ilginin artığını görebiliyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre 2013’te tüketicilerin en çok aradıkları ürünler arasında tabletler üçüncü sırada yer alıyor.

Tüketicilerin yüzde 55’i eğer seçim yapmak zorunda kalırlarsa bilgisayarları yerine tabletlerini seçeceklerini söylüyor. Tabletlerin kullanım alanlarına bakıldığında ise yüzde 52’lik bir bölüm tabletlerinden TV izlediğini söylerken, yüzde 50’lik bir kesim internet üzerinde bilgi bulmak amacıyla tabletini kullandığını belirtiyor.

Kullanıcıların yüzde 56’sı tablet üzerinde gördükleri reklamlarla etkileşime girmeye daha meyilli olduğunu söylerken, yüzde 54’lük bir bölüm tabletleriyle gün içinde en az bir saat geçirdiğinin üzerinde duruyor. Araştırmada çıkan bir diğer bilgiye göre ise yüzde 42’lik bir bölüm tabletleri üzerinden online alışveriş yapmaya daha yakın hissediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*