15 Kasım 2018

Kullanıcılar Yayıncı İçeriğine mi, Marka İçeriğine mi Güveniyor?

Vibrant Media’nın yaptığı araştırmaya göre, aslında arada düşünüldüğü kadar bir fark yok.

Yapılan araştırmaya göre kullanıcılar, yayıncı içeriklerine marka içeriklerine olduğundan yalnızca %2 daha çok güveniyorlar. Yayıncı içeriğine güvenenler %35 iken, marka içeriğine güvenenler %33.

Kullanıcıların güvensizliğine baktığımızda durum daha farklı. Yayıncı içeriklerine olan güvensizlik %18 iken, marka içeriklerine olan güvensizlik %15,5.

Kullanıcıların aşina oldukları medya yayıncıları ve markalar arasındaki farka baktığımızda ise durum gittikçe ilginçleşiyor. Bilindik yayınlara duyulan güvensizlik %12 iken, bilindik markalara güvensizlik %6.

Bu rakamları yorumladığımızda, kullanıcının yayıncı veya marka fark etmeksizin aynı oranda bir içeriğe güvendiğini söyleyebiliriz. Ama güvensizlik konusunda işler değişiyor. Özellikle bilindik yayınlara kullanıcılar daha az güveniyor. Kullanıcının aklında yer etmiş markaların içerikleri, bu istatistiklere göre daha güvenilir bulunuyor. Zaten içerik pazarlamanın gittikçe markalar üzerinden yürümesinin en büyük sebebi bu olsa gerek.

Bir küçük not daha: İçeriğin sponsorlu veya advertorial olduğunu belli eden marka veya yayınlara, iki kat daha fazla güveniliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*