12 Aralık 2018

Kullanıcıları Siteniz İçin İçerik Üretmeye Teşvik Edecek 6 Yöntem

kullanıcı içerik üretimi
İnternet üzerinde iş yapan birçok kişinin en çok zorlandığı konulardan biri de içerik üretimi. İçerik pazarlamasıyla sitelerini güncel tutarak, kullanıcıları sitelerine çekmeye çalışan markalar arama motorlarında da page rank’lerini artırmaya çalışıyorlar.

Tabii ki işin içerik kısmı bazı markalar için ekstra çaba olduğu için zorlu olabiliyor. Bu durumlarda da markaların başvurabileceği bir yöntem var: “User generated content” yani kullanıcılar tarafından üretilen içerikler.

User generated content, adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların/takipçilerin ürettikleri içerikler olarak özetlenebilir. Markalar takipçilerini kendileri için içerik üretmeye teşvik ederek, markalarının içerik tarafını güçlendirebilirler.

Kullanıcılar markalar için birçok farklı türde içerik üretebiliyor. Bu içeriklerin içinde ürün yorumları, videolar, testimonials (sizden daha önce alışveriş yapmış ya da hizmet almış kişilerin tanıklıkları), fotoğraflar… Bu içerik türlerinin sayısı artırılabilir.

İçerikler üreten kullanıcılara hediyeler verilebilir

Blog yazıları, video ya da fotoğraf çalışmaları için takipçileri ödüllendirebilirsiniz. Bu ödüllendirmeleri site üzerinde indirim veya başka hediyelerle yapabilirsiniz; çünkü kullanıcılar bu içerikleri hazırlamanın karşılığında markalardan bazı beklentilere gireceklerdir.

Kullanıcılardan gelecek en iyi “X” içeriğe verilecek bir ödül kampanyası düzenlenerek, markanın istediği ürünler ya da konular üzerine bir içerik yarışması hazırlanabilir. Kampanyanın büyüklüğüne göre kullanıcıları cezbedecek bir ödül ile bu yarışmalar düzenlenerek, kullanıcılar içerik üretimi konusunda teşvik edilebilir.

İlgili rehber: Markalar İçin Alternatif İçerik Pazarlaması Yöntemleri

Sosyal medya üzerinde yarışma ve kampanyalar düzenlenebilir

Sosyal medya pazarlaması stratejileri dahilinde markalar çeşitli yarışmalar düzenleyerek kullanıcıların aslında marka için içerik üretmelerini sağlıyorlar.

Twitter, Facebook, Instagram ya da Pinterest gibi sosyal ağlar üzerinden kullanıcılar belli yarışmalara davet edilebilir ve yarışma sonrasında da kullanıcılara belli bir ödül verilebilir.

Yarışma içeriği olarak markanın bir ürününün fotoğrafının yer aldığı bir içerik hazırlanması istenebilir ve bir hashtag ile sosyal medyada markanın ismiyle beraber paylaşılması istenebilir. Böylelikle kullanıcılar yarışmayı kazanmak için çeşitli çalışmalar hazırlayarak kendi profillerinde bunları paylaşabilirler. Böylelikle markalar sosyal ağlar üzerinden kullanıcıların kendileri için içerik hazırlamalarını sağlayabilirler.

Video içerik üretimine de teşvik edilebilir

Son dönemlerin en popüler paylaşım platformlarından biri de Vine. Kullanıcılar bu platform üzerinden 6 saniyelik kısa videolar paylaşabiliyorlar. Sosyal medya kampanyalarında kullanıcıların kısa videolar hazırlamaları da istenebilir. En iyi videoyu çeken kullanıcıya verilecek bir ödül ile markalar takipçilerine içerik ürettirebilirler.

Vine’ın haricinde Instagram üzerinde de benzer bir kampanya düzenlenebilir ya da Youtube üzerinden video bloglarla kullanıcıların çeşitli içerikler hazırlaması sağlanabilir.

Vine kullanımı ve Instagram’ın video özelliği hakkında detaylı bilgi için rehberlerimize bakabilirsiniz.

Kullanıcıların yeni ürünlerini test etmelerini isteyebilirsiniz

Mağazanızdan uzun zamandır alışveriş yapan kullanıcılardan yeni ürünleri test etmelerini isteyebilirsiniz. Uzun zamandır alışveriş yaptıkları için onların markanız için değerli olduğunu ve yeni ürünlerinin testini yapmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar kendilerini özel hissedeceklerdir ve yeni ürünlerin testini yapmak için sizinle işbirliğine girebilirler.

Kullanıcıların yaptıkları testleri de bir kullanıcı gözüyle anlatmasını isteyerek onun sizin adınıza bir içerik hazırlamasını sağlamış olursunuz.

İlgili rehber: Markaların İçerik Pazarlamasında Sıkça Yaptığı 8 Hata

Kullanıcılardan siteye yorum bırakmasını rica edebilirsiniz

İnternet siteniz üzerinde kullanıcılardan yorum bırakmalarını talep edebilirsiniz. Gerek ürün yorumları olarak gerekse site hakkındaki yorumlarını isteyebilirsiniz. Kullanıcıların izinlerini alarak site üzerinde kullanıcı yorumlarını yayınlayarak, siteniz ve ürünleriniz için içerik üretmiş olursunuz.

İnternet üzerindeki kullanıcı yorumlarının online satın almada oldukça etkisi bulunuyor. Düzgün hazırlanmış ve gerçekçi ürün yorumlarının site üzerinde yayınlanmasının satışlarınıza da etkisi olacağını unutmamanız gerekiyor.

Kullanıcı yorumlarının yanı sıra testimonial yani sizden daha önce alışveriş yapmış kullanıcıların görüşlerine de site üzerinde yer verebilirsiniz. Alışveriş sonrası kullanıcıları yönlendirdiğiniz landing page üzerinde küçük bir form hazırlayarak kullanıcıların görüşlerini alabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar sizin adınıza markanız, ürününüz ve aldıkları hizmet hakkında bir içerik hazırlamış olacaklar. Bu yorumlar arasından seçtiklerinizi de sitede yayınlayarak, diğer ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Kullanıcıların, ürün hakkındaki deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz

Kullanıcı deneyimi online olarak arama yapanlar için oldukça önemli bir kaynak. Bu nedenle kullanıcılarınızın yaptıkları alışverişler sonrasında sizden aldıkları ürünler hakkında kullanıcı deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Bu kullanıcı deneyimlerini bir fotoğraf albümü ya da video ile paylaşmalarını ya da bir blog yazısıyla yapmalarını isteyebilirsiniz. Tabii ki kullanıcı deneyimlerini paylaşmaları için tüketicileri yine teşvik etmek gerekebilir ve bu durumda onlara daha sonraki alışverişlerinde çeşitli indirim ya da fırsatlar sunacağınızı söyleyerek yapabilirsiniz.

Bu tür jestler ile kullanıcıların sizin markanız ve hizmetinizin tanıtımını yapan içerikler hazırlamasını sağlayabilirsiniz.

Her konunun olduğu gibi user generated content’in de birçok avantajı olduğu gibi çeşitli dezavantajları da bulunuyor. Kullanıcıların hazırladıkları içeriklerin ne gibi avantaj ve dezavantaj sağladığı da başlı başına ele alınması gereken bir konu olduğu için bu konuyu da önümüzdeki haftalar da ele alacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Aslında bahsedilenler son zamanlarda özellikle yurt dışında trend olan gamification (oyunlaştırma) kavramıyla ilişkli. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

  2. İçerik yazmak için detaylı bilgi aldım teşekkürler emegü gecenler.

  3. ‘Ukash Kart’ son yıllarda kullanılmaya başlanan ve hızla yaygınlaşan, online alışverişlerde kullanılan ödeme aracıdır. Kart İngiltere’de kullanıma sürülerek tüm dünyada kullanılmaya başlanmış ve birçok alışveriş sitesinde ödeme aracı olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Ukash kullanım kolaylığı ve güvenli ödeme olanağı ile birçok insan tarafından tercih edilen kredi kartının yerine kullanılmaya başlanan bir alternatif olarak kullanıcısına hızlı işlem hizmeti vermektedir.

Fikrini söyle

*