19 Aralık 2018

Kullanıcıların Çoğu Mobil Arama Sonrasında Şirketleri Telefon ile Arıyor

click-to-call-oranlari

Geleneksel satış ve alışveriş yöntemlerinin, vadesini doldurarak,  e-ticarette yerini online alışverişe bıraktığını tekrar tekrar söylemeye artık gerek yok. Şimdilerde, insanlar  sadece bilgisayar başına geçerek sipariş vermeyi dahi bıraktı. Yeni trend, mobil alışveriş. Her an her yerden alışveriş yapmak.

Mobil alışverişe dair yapılan araştırmayla, ”click to call” yönteminin (firmanın sitesine ya da reklamına, telefon görüşmesi yapmak amacıyla tıklama ya da arama) hatırı sayılır derecede pazarda sözü geçen bir alışkanlık olduğu ortaya çıktı. Mobil alışverişi tercih edenlerin yüzde 70’i alışveriş yapacakları ismi internet ortamında arattıktan sonra firmayla iletişime geçmek için telefon görüşmesi yapıyor. Şöyle ki, Google reklamlarıyla,  her ay 40 milyon çağrıya ulaşılıyor.

Bu da gösteriyor ki, firmaların tüketicileri telefon aramasına ihtiyaç duymalarını sağlayan her neyse, onu çok iyi saptamaları ve ona göre davranmaları gerekiyor.

Bu amaçla, Ipsos araştırma şirketinin katkısıyla ise şöyle bir araştırma yapıldı. 3000 farklı endüstriden alışveriş yapan mobil kullanıcı baz alınarak, arama davranışının sebepleri araştırılmaya çalışıldı.

Ödeme yoluyla ya da organik olarak çıkan firma arama sonuçları hesaba katılarak yapılan araştırma ile firma aramalarının verdiği sonuçların sadece bilgi almak ya da problem çözme amacıyla kullanılmasının yanı sıra marka algısında da güçlü rol oynadığı ortaya çıktı.

Firmayı aramak için tıklama oranı seyahat, restoran, otomobil, yerel servisler, perakendecilik, finans ve teknoloji kategorilerinde tüketiciler için oldukça önemli görünüyor. Çünkü insanlar, bu kategorilerde önce bilgi almak istiyorlar ve buna göre satın alma davranışı gösteriyorlar.

Araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 62’si otomobil parçaları ve servisleri ile ilgili; yüzde 57’si ise otomobil fiyat karşılaştırması ile ilgili olarak arama tıklaması gerçekleştiriyor. Yerel servislerde ise yüzde 76’lık bir kesim profesyonel servislerden randevu almak için ”click to call”  davranışı sergiliyor. Banka ve finans sektöründe ise bu oran yüzde 61.

Sonuç olarak, tüketiciler ‘’click to call’’ davranışını bilgi almak, ürün ya da servisle ilgili problemlerini çözmek ve fiyat karşılaştırmak gibi nedenlerle gerçekleştiriyor. Bu durum ise firmalara, reklam etkileşimlerinin artması, daha fazla trafik ve marka algısında gelişme olarak yansıyor. Tüm bunlar da firmalar için değerli veriler anlamına geliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*