14 Kasım 2018

Kullanıcıların Yüzde 40’ı Adwords Reklamlarının Reklam Olduğundan Habersiz

Online satış yapan markalar tarafından sıkça kullanılan Google Adwords marka bilinirliğini artırma ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için oldukça etkili bir yöntem olarak biliniyor. Google’ın 2012’deki kazancının %78’inin Adwords gelirlerinden oluşuyor olması ve yine Amazon’un 2012’de 118,5 milyon dolar Adwords reklam bütçesi ayırması bu reklamların önemini gözler önüne seriyor.

Peki internet kullanıcılarının ne kadarı Google Adwords’ten haberdar? Bunnyfoot adlı şirketin yaptığı bir araştırmaya göre, tüketiciler ücretli ve organik arama listelerinin arasındaki farktan haberdar değil. Tüketicilerin %81’i normal arama sonuçlarına tıklamak yerine Google Adwords reklamlarına tıklamayı seçerken, %41’lik bir bölüm ise Google Adwords’un reklam olduğundan haberdar olmadığını belirtiyor. Arama sonuçlarında kullanıcıların yalnızca %19’luk bir kısmı organik sonuçlara tıklıyor.

İlgili olanlar bilirler, Google Adwords reklamlarının arka fonunda hafif bir gölge vardır ve üst sıradaki Adwords’leri diğer sonuçlardan ayırır. Ancak ilgili olmayan ve Google reklamlarını bilmeyen kullanıcılara bu gölgeli alan hiçbir şey ifade etmeyebiliyor. Bunun yanı sıra, Google’ın reklam sonuçlarının arkasındaki gölgeli renk, bazı bilgisayar monitörlerinde belli belirsiz bir şekilde göründüğü için, kullanıcılar en üstteki sonuçların reklam mı yoksa doğal arama sonucu mu olduğunu fark etmiyor.

Google Adwords Ekran Görüntüsü
Soldaki ekran: iMac, Sağdaki ekran: Samsung SyncMaster

Bunnyfoot yaptığı araştırmada kullanıcıların Google’ın arama sayfasında en çok tıkladıkları yerleri gösteren bir de ısı haritası bulunuyor. Bu haritadan Google Adwords reklamlarının ne kadar çok tercih edildiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Sayfanın altındaki sonuçlar ise çok az kullanıcının dikkatini çekiyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu ilk sırada çıkan arama sonucunun en otorite sonuç olduğunu düşündükleri de bu ısı haritasında ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Kullanıcıların bilinçli veya bilinçsiz olarak Google Adwords’ü kullanıyor olmaları, bu reklamlara büyük bütçeler ayıran markalar için bir avantaj olarak düşünülebilir belki; ama bilinçsizce tıklanan bu sonuçlar, reklam veren markalara istedikleri sonuçları da sağlayamayabilir. Çünkü ilk sırada çıkan sonuç kullanıcının ilgisini çekmediği takdirde, tüketici sayfayı terk edecek ve bu reklamların markaya bir getirisi olmayacak.

Adwords Isı HaritasıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*