16 Kasım 2018

Kullanıcıların Yüzde 72’si, Aradığı Ürünü Kolaylıkla Bulamadığını Düşünüyor

redwood yazıFiziki mağazaya girdiniz, belki de biraz aceleniz var. Aradığınız ürünü bulamıyorsunuz ve size yardımcı olacak birileri de yok etrafta; muhtemelen daha fazla aramaktan vazgeçip, orayı terkedersiniz. Redwoot Software‘ın yaptığı araştırmaya göre; aynı tutum, online tüketiciler içinde geçerli.

Verileri infografiğe dökülen araştırmaya göre; kullanıcıların yüzde 72,5’i aradığı ürünü kolaylıkla bulamadığı taktirde online mağazadan ya da pazaryerinden alışveriş yapmadan ayrılıyor. Burada online mağaza sahiplerinin dikkat etmesi gereken nokta ise, istediklerini rahatça bulamayan tüketicilerin kendilerine yardımcı olacak başka bir sitenin olduğunu düşünmeleri. Başka bir deyişle, kullanıcı alışveriş deneyimini kolaylaştıramayan e-ticaret siteleri, tüketicilerini rakip markaya uğurlayabiliyor. Bununla birlikte, online tüketicilerin yüzde 66’sı satın alma işlemleri çok uzun sürdüğü için, yüzde 60’ı ise karışık olduğu için alışverişini tamamlamıyor.

Araştırmanın daha da dikkat çekici noktaları yok değil. Katılımcıların yüzde 49’u satın aldıkları ürünün kendilerine ne zaman ulaşacağını bilmiyor. Yüzde 39’u, satış sonrası onay almadığı için işlemi gerçekleştirip, gerçekleştirmediğinden emin değil. E-ticaret sitelerinin belki de en çok üzerinde durmaları gereken bulgu ise, online tüketicilerin yine yüzde 49’u satın almak istedikleri ürünün stokta olmaması durumuyla karşılaştıklarını belirtiyor.

Sonuç olarak, tüketicilerin alışveriş deneyimlerini geliştirmek; satın al butonu, birkaç kampanya ve kargo sürecini kısaltmaya çalışmaktan ibaret değil. Araştırma gösteriyor ki hem satış önce hem de satış sonrası, online alışveriş mağazalarının, üzerinde durması gereken birçok küçük detay gibi görünen ama büyük problem oluşturabilme potansiyeli olan unsurlar mevcut.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*