20 Kasım 2018

Kullanıcıların Yüzde 88’i Mobil Alışverişte Olumsuz Deneyim Yaşıyor [İnfografik]

mobil alışveriş
İngiltere’de mobil alışverişlerin 2013’ün ilk çeyreğinde toplam online alışverişlerin %20,2’sini oluşturması, ABD’de ise yine aynı dönemde bu oranın %31 olması mobil ticaretin ilerleyen dönemlerde daha çok konuşulacağının habercisi oldu diyebiliriz.

Mobilin kullanıcılar arasında yaygınlaşmasıyla mobile uyumlu sitelerin önemi de artıyor. Her ne kadar bu trend bu kadar öne çıksa da markalar bu sürece adapte olmakta zorluk yaşayabiliyorlar. Akıllı telefon sahiplerinin %71’i mobilden alışveriş yaptığını belirtiyor; ancak mobil alışveriş yapanların %88’i mobil alışverişte olumsuz deneyimler yaşadıklarını söylüyor.

ABD’de 18 yaşın üstünde 2081 kişinin katılımıyla, Harris Interactive ve Skava’nın beraber gerçekleştirdiği bu araştırmada kötü bir mobil alışveriş deneyimi yaşayan kullanıcıların %29’u sorun yaşadıkları markanın mobil sitesine 1 yıl boyunca girmediğini söylüyor. Tüketicilerin %30’u da bu siteleri bir daha ziyaret etmezken, %43’lük bir kesimse derhal rakip markanın sitesine yöneldiğini belirtiyor.

Mobil alışverişteki en büyük sıkıntı ise markaların mobil sayfalarının %51’inin kullanımının oldukça zor olması olarak belirtiliyor. Bir diğer sorun ise ürün sayfalarındaki görsellerinin %46’sının çok küçük olmasından dolayı satın alma kararını kötü yönde etkiliyor olması olarak öne çıkıyor. Tüketicilerin %41’i güvenlik sebebiyle online alışveriş yapmaktan çekinirken, satın alma sürecinin %26’sının başarısızlıkla sonuçlanması tüketicileri mobil alışverişten soğutan nedenler arasında yer alıyor.

Mobil alışverişSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*