14 Kasım 2018

Kupon Sitelerinin Öncüsü Groupon’un Tarihi

Tarihin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer alan Groupon, sadece iki yıl gibi bir sürede milyar dolarlık bir şirket haline geldi. Günlük fırsat sitelerinin öncüsü olan Groupon, bu yolculuğunda birçok iniş ve çıkış yaşadı. Hatta Groupon daha kurulmadan önce, şirketin kurucuları başarısızlıkla yüzleşmek üzereydiler.

Chicago Üniversitesi’nde kamu yönetimi ve internet üzerine burs kazanan Andrew Mason, sosyal ağların toplumu bir araya getirip örgütlemek için kullanılabileceğini keşfetti. Bu düşünceyle yola çıkan Mason’ın kafasında bir internet sitesi kurma fikri doğdu. Chicago’da bulunan girişimcilerden biri olan Eric Lefkofsky, Mason’a 1 milyon dolarlık bir yatırım yaptı ve bunun sonrasında da Mason üniversiteden ayrılarak ThePoint.com‘u kurdu.

Andrew Mason, ThePoint’i kurmadan önce bir rock grubunda piano çalıyordu.

Bir sosyal örgütlenme sitesi olarak yayın hayatına başlayan ThePoint’te insanlar bir konu hakkında bir kampanya başlatarak, mücadelelerine bu sosyal platformdan destek arayabiliyorlardı. Böylece insanlar birbirlerini destekleyip eyleme geçebiliyorlardı.

Ancak beklenen gerçekleşmedi ve Mason ve ortakları ThePoint’in gidişatının kötüye gittiğini farkedip siteye trafik çekmek için ilginç yöntemler denemeye başladılar. Hatta Google’da en çok aranan “make weed legal” (marijuanayı yasal yapın) ifadesi de ThePoint’te bir kampanya olarak düzenlenmişti. Fakat beklenen gerçekleşmedi ve sitenin trafiği artacağına düşmeye devam etti.

ThePoint’in sağladığı avantajlardan biri de grup fırsat indirimleri sağlamasıydı. Her gün birçok farklı şirketten teklif alarak grup indirimleri fikrine yönelen Mason böylece umutsuz durumdaki ThePoint’i kurtaracak bir hamle yaptı.

Groupon’un ilk fırsat kampanyası Ekim 2008’de “1 pizza fiyatına 2 pizza” oldu.

Groupon fikri de bu şekilde doğmuş oldu. 2008 yılında ThePoint’in yan projesi olarak Groupon’u kuran Mason, satıcıları ikna etmek için ürün kampanyalarına kişi sınırı koydu ve eğer bu katılımcı sınırına ulaşılırsa Groupon belli bir komisyon alacaktı, eğer ulaşılmazsa da Groupon hiçbir şey almayacaktı. Bu fikirle yola çıkan Groupon’un ilk fırsatı “1 pizza fiyatına 2 pizza” şeklindeydi ve 20 kişi bu fırsattan yararlandı. Bu kampanyaya evet diyen şirket ise Groupon’un Chicago’daki merkez binasının giriş katında bulunan bir restorandı.

Groupon’un bu fırsatları sadece müşterileri değil aynı zamanda satıcı firmaları da memnun ediyordu. Kazan-Kazan şeklinde bir iş anlayışıyla işleyen Groupon’la çalışmak isteyen ve burada kampanyalarını düzenlemek isteyen şirketler Groupon’a para ödemiyorlardı. Groupon, siteden alınan bu kuponların üzerinden belli bir komisyon alıyordu.

Kupon çılgınlığı sadece 6 ayda dört büyük şehre yayıldı.

Mason, Groupon’un e-posta listesini oldukça hızlı bir şekilde büyütmek istiyordu ve bunun için de Groupon’daki fırsatların tüm kullanıcılar tarafından görülebilmesini sağladı; ama bu fırsatlardan yararlanıp kupon alabilmek için kullanıcılar e-postalarını vererek siteye kayıt oluyorlardı.

Mason’ın bu taktiği işe yaradı ve Chicago’da 5000 kişilik bir e-posta listesine sahip oldu ve bunu da Boston, New York ve Washington D.C. takip ederek şirket ABD’de 4 büyük şehirde varlığını gösterdi. 2009’un başlarında Boston’a taşınan şirket aynı yılın Mayıs ayında da New York’a taşındı.

Groupon bir taktiği de kampanyalar için her gün yüzlerce yeri arayıp, geri dönenlerden sadece 8’de 1’ini sitede yayınlamaktı.

ThePoint’in başarısızlığını Groupon’da telafi eden Mason verdiği kararlarla şirketin büyümesinde önemli bir rol aldı. 2010 yılında şirket, dünyada toplam 35 ülkede 300 şehirde hizmet veriyordu ve bu şehirlerin 130’dan fazlası ABD’de bulunuyordu.

2 yıl içinde Kuzey America’da 31 milyondan fazla Groupon kuponu satıldı.

Groupon yaptığı kampanyalar ile 10 milyon kişiyi e-posta listesine dahil etti ve kullanıcılar bu kuponlar sayesinde toplamda 1 milyardan fazla indirim kazandı. 2010 yılında Groupon’un çalışanlarının sayısı 3100’e ulaştı ve bunun yanında şirket Berlin, Japonya, Rusya ve Latin Amerika’da Groupon’a benzer bazı şirketleri satın aldı.

Aralık 2010’da Groupon, Google’ın 6 milyar dolarlık teklifini geri çevirdi.

Google, Groupon’un bu büyümesini gözden kaçırmadı ve şirketi satın almak için Groupon’a 6 milyar dolarlık bir teklifte bulundu; fakat işler Google’ın istediği gibi gerçekleşmedi. Groupon, Google’ın bu teklifini geri çevirerek, yoluna aynen devam etmekte kararlı olduğunu gösterdi.

Andrew Mason, 30 yaşındayken milyar dolarlık bir şirketin sahibi olarak en genç milyarderler arasındaki yerini aldı.

2004 yılında Google’ın 1.7 milyar dolarla halka arz edilmesinden sonra, 12.8 milyar dolarlık değeriyle Groupon, o yıl itibarıyla halka arzı gerçekleşen en büyük internet şirketi oldu.

2011 yılında Groupon halka açılmaya karar verdi ve hisselerinin %5’inden biraz fazlasını halka arz etti. Bu görüşmelerde 35 milyon hisse 20 dolardan halka arz edildi ve şirketin değeri 12,8 milyon dolar oldu. Şirketin hisselerinin küçük bir kısmının satışa çıkarılması, talebi arttırarak hisse fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Groupon halka arz ile 750 milyon dolar topladı.

2011 Nisan ayında Groupon ilk mobil uygulamasını kullanıcıların hizmetine sundu.

2011 yılında mobil pazara da yönelen Groupon, kullanıcılara bulundukları yerlerin yakınlarındaki fırsat ve kampanyaları gösteren uygulaması Groupon Now ile hem şirketlere daha çok iş yapma fırsatı, hem de kullanıcılara yeni fırsat ve indirimler keşfetme imkanı sağlamayı amaçlıyordu. 1 yıl içinde de Groupon, mobil uygulamasının 1,5 milyon satış yaptığını açıkladı.

Kupon satışlarında 2012’in ikinci çeyreğinde 2011’e kıyasla %38’lik bir düşüş yaşayan şirket Avrupa’daki ekonomik krizlerden etkilendiğini söylemişti.

Ekonomik zorluklar devam etse de Groupon 2012’in ikinci çeyreğinde de pazar payını arttırarak büyümeye devam etmişti. Şirketin bundan sonraki gelişimi ve hisse değerlerinin ilerleyen dönemlerdeki durumu hem şirketler hem de kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Kaynaklar:

http://www.businessinsider.com/groupon-from-the-ashes-of-a-dead-startup-to-a-billion-dollar-company-in-2-years-2011-6?op=1
http://www.ft.com/intl/cms/s/2/835b5252-fd66-11df-a049-00144feab49a.html#axzz25n1fyULT
http://mashable.com/wp-content/uploads/2011/01/groupon-chart.jpg
http://www.msnbc.msn.com/id/40494597/ns/business-us_business/t/quirky-ceo-genius-behind-groupons-success/#.UE25MrIaMo4Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*