20 Kasım 2018

Latin Amerika E-ticaret Pazarında Neler Oluyor?

Yüksek internet kullanım oranlarıyla kıtanın en güçlü ekonomisi Brezilya‘nın ipi göğüslediği Latin Amerika e-ticaret pazarında, Arjantin ve Meksika gibi diğer gelişmekte olan ülkelerin de katkısından söz etmek mümkün.

Latin Amerika’nın sıcak kanlı insanları, dünyadaki diğer ülkelere göre internetten alışveriş yapma konusunda bir adım geride kalıyorlar. Her ne kadar bölgenin toplam e-ticaret rakamları göz kamaştırmasa da, her geçen yıl artan sektör hacmi gerek bölge, gerekse global yatırımcıların iştahını kabartmaya yetiyor.

Peki Ortadoğu‘dan sonra eticaret dinamiklerini incelediğimiz ikinci bölge olan Güney Amerika’da neler oluyor?

E-ticaret satışlarının %59’unu Brezilya gerçekleştiriyor

Kıtadaki e-ticaret hacmi 2010 ve 2011 yılları arasında yüzde 42.8 oranında bir artış gösteriyor. 2009 yılında online satışlardan elde edilen gelirin ikiye katlanıp 43 milyar dolara ulaştığını göz önünde bulundurursak; bölgedeki potansiyeli çok daha rahat bir şekilde görebiliriz. 2011 yılında gerçekleştirilen e-ticaret satışlarının %59’unu gerçekleştiren Brezilya, yazının başında bahsettiğimiz gibi pazar liderliğini elinde bulunduruyor. Yüzde 14.2’lik bir oranla hemen ikinci sırada gelen Karayipler’i ise Arjantin takip ediyor.

Geçmiş yıllarda gözler önüne serilen bu pembe tablo, önümüzdeki yıllarda daha iyi bir ivmeyle yükselişine devam edecek. Latin Amerika geneline baktığımızda e-ticaret rakamlarının 2012 yıl sonunda % 26 oranında artacağı ve gerçekleşmesi öngörülen yatırım ve projeler ışığında ise 2013 yılında % 28 oranlarına ulaşacağı konuşuluyor.

Sosyal medya online alışverişin itici gücü

Peki, Latin Amerika e-ticaret pazarı neden bu kadar hızlı büyüyor? Bu yükseliş trendini belli başlı birkaç nedene bağlamamız mümkün. Latin Amerika ülkelerinde özellikle son yıllarda bankamatik ve kredi kartı kullanımlarında ciddi bir artış söz konusu. Bu durum e-ticaret pazarına daha fazla alıcı gelmesine ön ayak oluyor. Güney Amerika insanının sosyal medyada oldukça fazla zaman geçirdiğini biliyoruz. Facebook, Orkut, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini oldukça aktif kullanan bölge sakinleri; sosyal medya ve grup alışveriş sitelerindeki indirimler sayesinde internetten alışveriş yapma konusunda tetikleniyor. Yani, internet kullanıcılarını online alışverişe yönlendirmek isteyen pazarlamacılar için en efektif mecraların sosyal ağlar olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Mobil cihazlara artan ilgi, e-ticareti de tetikliyor

Online alışveriş işlemlerindeki güvenlik önemlerini artması ve online bankacılık sistemlerinin gelişmesi de kullanıcıları bu mecralara yönelten önemli faktörlerin başında geliyor. Tüketicilerin online mecralara kaydığını farkeden geleneksel perkanedeciler de çareyi bir e-ticaret sitesi açma veya var olan web sitelerinden sipariş alma yolunda buldu. Latin Amerika’daki büyüyen e-ticaret rakamlarına, mobil cihazlara artan ilgi ışığında gelişen m-ticaret sektörü de sebep olarak gösterilebilir. Akıllı telefon ve tablet penetrasyonunun gelecekte e-ticaret için önemli bir platform haline gelebileceği hatta 2015 yılında Latin Amerika’da bu oranın % 50 seviyelerine ulaşabileceği belirtiliyor.

Latin Amerika’nın önde gelen e-ticaret pazarları

Arjantin

Bölgenin en düşük internet kullanım oranına sahip Arjantin’de kullanıcıların yalnızca %29.5’i internetten alışveriş yapmış. Bir önceki yıla göre yüzde 49.5 oranında bir artışla 2011 yılındaki toplam e-ticaret satışları 2.6 milyar dolara yükselten Arjantin’de bu rakamların yıl sonuna kadar 3.5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Ortaya konulan rakamlar az gibi görünse de, büyüme oranları, ülkenin gelecekteki potansiyelini ortaya koymaya yetiyor. İnternetten sırasıyla en çok akıllı telefon, kadın giyim, otomobil aksesuarları, erkek giyim ve ev için dekoratif öğeler almayı tercih eden Arjantin’in, gelecekte Brezilya ile beraber Güney Amerika e-ticaret pazarını domine edecek ülkelerden biri olacağını öngörmek mümkün.

Meksika

Arjantin’in neredeyse iki katı internet kullanıcısına sahip ülkede, online perakendeciliğin daha olgunlaşmamış olduğunu söyleyebiliriz. 2011 yılında 3,6 milyar dolara ulaştığı duyurulan Meksika’nın e-ticaret satış rakamları, 2010 yılına göre %28 oranında bir büyümeye tekabül ediyor. Meksikalıların internetten satın aldıkları favori hizmetleri ise uçak ve otobüs biletleri.  Otel rezervasyonlarının ikinci sırada geldiği online alışveriş listesinin ilk beşinde ise elektronik ürünler ve tekstil yer alıyor.

Brezilya

Yapılan son araştırmalar,  Brezilya’daki e-ticaret satışlarının 2011 yılında 10.1 milyar dolara ulaştığını gözler önüne seriyor.  Aynı yıl internetten 53.7 milyon adet satışın gerçekleştirildiği ülkede, geçtiğimiz yıl internetten ilk kez alışveriş yapan Brezilyalılar’ın sayısı ise dokuz milyon. Brezilyalılar sırasıyla internetten beyaz eşya, bilgisayar, elektronik, sağlık – güzellik ürünleri ve giyim – aksesuar almayı tercih ediyor. Ülkede e-ticareti teşvik etmek amacıyla vergi ve faiz oranlarının azaltılması gibi bir dizi önlemlerin alınması da devlet desteğini gözler önüne seriyor. Bu gelişmeler doğrultusunda Wal-Mart, Apple ve Amazon gibi dev şirketlerin Brezilya ofislerini açmayı planlıyor olması da hiç şaşırtıcı değil.

Kolombiya

Online perakende satışlarının kişi başına ortalama yıllık 23 dolar civarında olduğu ülke, Güney Amerika’nın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarlarından. 2011 yılında yaklaşık 1,2 milyar dolara ulaşan Kolombiya’daki e-ticaret satışlarının 2012 yılında 2 milyar dolara ulaşarak % 100 oranında bir artış göstereceği tahmin ediliyor.

Kaynaklar:

http://www.public.site1.mirror2.phi.emarketer.com/Article.aspx?R=1009339
http://latinlink.usmediaconsulting.com/2012/07/the-future-of-e-commerce-in-latin-america/
http://www.fortune3.com/blog/2012/07/ecommerce-in-latin-america-2010-2016-statistics/Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*