15 Kasım 2018

Latin Amerikalılar İnternetten En Çok Ne Alıyor?

Araştırma şirketi comScore, Latin Amerika‘daki internet kullanıcılarının online alışveriş alışkanlıklarına ışık tutacak yeni pazar araştırmasını yayınladı. Buna göre; bölge insanı internetten en çok giyim, aksesuar ve bilgisayar ürünleri almayı tercih ediyor.

Aralarında; Brezilya, Meksika, Arjantin, Şili, Kolombiya, Peru ve Venezuela gibi ülkelerden katılımcıların da bulunduğu 1,100 internet kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmada oldukça ilginç veriler paylaşıldı. Online alışveriş yapanların doğrudan perakendecinin web sitesinden veya anahtar kelime arama yoluyla alışveriş sürecini başlattığını ortaya koyan comScore verileri, giyim ve aksesuar ürünlerinin en çok tercih edilen sektörlerin başında olduğunu belirtiyor.

Marka bilinirliği ve sadakatinin online satın alma sürecini tetiklediği Latin Amerika ülkelerinde, internetten alışveriş yapan her 10 kullanıcıdan 7’si doğrudan e-ticaret sitesinin sayfasına gidiyor. Bu kişilerin yüzde 56’sı arama motorlarındaki anahtar kelime sonuçlarıyla online alışveriş süreçlerini başlatıyor. Yüzde 36’sı ise dijital reklamlar vasıtasıyla e-ticaret sitesine yöneliyor.

Bölgeye ülke bazında baktığımızda ise, Brezilyalı internet kullanıcılarının çoğunlukla fiyat karşılaştırma siteleri ve online reklamlar yoluyla alışverişe başladıklarını, Perulular’ın ise sosyal medya ve geleneksel reklam kanallarından yönlendirildiklerini görebiliyoruz. Latin Amerika e-ticaret pazarının yüzde 59′unu oluşturan Brezilya’da pazar hacminin 2012 yılı sonunda 12 milyar, 2017  yılında ise 25 milyar dolara ulaşacağını da belirtelim. Tüm bu verilere ek olarak bölge insanı son üç ayda yüzde 43 gibi bir oranla internetten en çok takı ve giyim almayı tercih etti. Bilgisayar elektroniğinin yüzde 41 ile ikinci sırada geldiği listede müzik, film veya video ürünlerini satın alma oranı ise yüzde 36.  Arjantin, Brezilya ve Şili’de online yerel perakendeciler daha çok tercih edilirken, Meksika ve Venezuela’daki tüketiciler uluslararası perakende sitelerini tercih etme eğilimindeler.

Araştırmadan elde edilen diğer ilginç verilere göz attığımızda; Arjantinli internet kullanıcılarının neredeyse yarısının günde en az bir kere online alışveriş yaptığına tanık oluyoruz. Online harcamaların en yüksek olduğu iki ülke ise Brezilya ve Venezuela. Kıtadaki e-ticaret hacmi 2010 ve 2011 yılları arasında yüzde 42.8 oranında bir artış gösterdi. 2009 yılında online satışlardan elde edilen gelirin ikiye katlanıp 43 milyar dolara ulaştığını göz önünde bulundurursak; bölgedeki potansiyeli çok daha rahat bir şekilde yorumlayabiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*