13 Kasım 2018

LC Waikiki, Çalışanlarına İç Girişimci Olma Fırsatı Sunuyor

Lc-waikiki-ic-girisimcilik

Moda ve giyim sektörünün önde gelen markalarından LC Waikiki, çalışanlarına iç girişimci olma fırsatı sunuyor. “Bir Fikrin Mi Var” şeklinde adlandırılan uygulamaya göre şirket, tüm Türkiye’deki mağazalarında çalışan 15 bin çalışanının fikirlerini dinleyecek ve başarılı bulduğu fikirleri hayata geçirecek.

Projeyi açıklamadan önce isterseniz “İç Girişimcilik Nedir?” sorusunu cevaplayalım. İç girişimcilik, belirli bir kurumsal yapı içerisindeki çalışanların kendi inisiyatifleri ya da gelen teşvikler doğrultusunda bulundukları şirketten ayrılmadan fikir ve proje üretmesidir.

Projeye dönecek olursak, üç aşamadan oluştuğunu söyleyebiliriz. İlk aşamada şirketin, ‘Çalışan İlişkileri Departmanı’ tarafından çalışanların fikirleri belirli kategorilere ayrılarak, uygulamaya alınabilecek olanlar belirlendi. İkinci aşamada iç girişimci adaylarından LC Waikiki Genel Merkezi’nde projelerini anlatan sunumları yapmaları istendi ve ‘Süreç İyileştirme Müdürlüğü’nün desteğiyle projelerin uygulamaya konulmasıyla ilgili kısma geçildi. Son olarak da şirket, yıl sonunda ‘Mağaza Liderleri Zirvesi’ düzenleyerek bu iç girişimcilere ‘Bir Fikrim Var’ ödüllerini vermeyi planlıyor.

Projeye dair görüşlerini paylaşan LC Waikiki Yurtiçi Mağazacılık İnsan Kaynakları Direktörü Demet Turan, projenin bir mağaza çalışanının fikri ile başladığını söylüyor. Ayrıca projenin 15 bin kişiye ulaşacak olmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Turan, LC Waikiki’yi oluşturan en önemli değerin yani çalışanların fikir ve önerilerinden çıkacak olması sebebiyle de heyecan duyduklarını dile getiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Mehmet Turkay der ki:

  Mantıklı ve içten olabilir ama benim bu konuda ciddi kaygılarım var.
  Kaygılarımın genel olarak bu tür girişimlerle ilgili olduğunu, yani Lc Waikiki firmasına karşı güvenip güvenmemeyle ilgili yoktur, firma hariç genel fikirlerim olduğunu belirteyim.
  1.) Acaba projeleri dinleyen kişiler tecrübeli mi, bilgi birikimleri sadece uzman oldukları alanda mı yoksa her alanda uzmanlardan oluşan bir juri ile mi eleme yapacaklar. Düşünün facebook un olup da twitter ın olmadığı dönemde bir girişimci 140 karakterli sadece metin ve resim paylaşılan bir platform geliştirme projesi gelse yürü git niye 140 karakter olur mu hiç, rakibin geniş düşünmüş sen dar düşünüyorsun olmaz bu iş denir mi denmez mi? (Bu arada bir çok ünlü/büyük yatırımcı da böyle yaklaşır, yani fikre inandırmak zor iş, projeleri mükemmel elemek diye bir şey olmadığını kabul etmek gerekir, belki de elenen bir proje en iyisi olabilirdi gerçeği var. )
  2.) Girişimci fikrini, nasıl yapılacağını, düşündüğü, araştırdığı tüm bilgileri güvenerek verdikten sonra fikrin çalınmamasını nasıl inanacak. Ve diğer taraftan yazıda bulamadığım (belki de hiç açıklanmamıştır) bir detay, en önemli nokta: Şayet fikri beğenildi, muhteşem bir proje, girişimciye 5.000 tl ödül verip sırtı sıvazlanıp gönderilecek, büyük proje kim tarafından sahiplenilecek. Ortaklık yapısı ile ilgili bir açıklama görmedim, girişimciye sen bunu zaten yapamazsın al ödülü çekil denilmeyeceği garanti verilmesi, kurulacak ortak bir şirkette yüzdesel ortaklık bilgisi verilmesi gerekir, yoksa akıllı olan hiç bir girişimcinin gidip de benim şöyle bir projem var diyeceğini düşünmüyorum.

 2. mehmet tozlu der ki:

  merhabalar ismim mehmet mersin forum lcw wakikide personeliyim benim fikrim gölge müşteri hakkında müşteri hizmet kalitesini yükseltmek amaçlı çalışan personellere prim olarak verilebilir zaten yönetici kadrosu bu primi alıyor bence personellerede verilse bence ortalama patlama yapar en azından düşük not alanları bile teşvik eder yüksek alan arkadaşlarından tepki gösterir bence çok mantıklı bi konu TEŞEKÜRLER

Fikrini söyle

*