13 Kasım 2018

Lego Dolandırıcıları eBay’de Satış Yaparken Yakalandı

9 Mayıs tarihinde Florida Boynton Beach’teki bir Toys ‘R’ Us çalışanı, mağazanın sabah tüm stokları kontrol edilen lego raflarında birkaç kutunun kayıp olduğunu fark ediyor. Bazı oyuncak parçalarının kutularından çıkartılıp raflardaki diğer kutuların arkasına saklanmış olduğunu ve tüm Harry Potter setlerinin de ortadan kaybolduğunun da farkına varan ve kayıtları kontrol eden çalışan bu ürünlerin satılmadığını gördükten sonra mağazanın güvenlik kayıtlarını incelerken bir adamın bazı kutuları açıp içlerini boşaltarak diğer bir kutuya aktardığını görür.

Şüpheli şahıs bir logo setini, daha ucuz başka bir lego kutusunun içine koyarak satın alıyor ve bu şekilde Toys ‘R’ Us’ı dolandırıyor. Şirket kayıp lego setlerinin değerinin ise 879,84 dolar olduğunu söylüyor. Bu olay üzerine polisi arayan şirket, yapılan araştırmalar sonrasında bir ipucu yakalıyor. Araştırmayı yürüten Broward County Polis Merkezi’nden Patrick Farlet, bu alışverişin bir hediye kartıyla yapıldığını farketmesiyle bu hediye kartının izini sürmeye başlıyor ve araştırmanın sonunda polis bu kartın, soygunu yapan adamın 70 yaşındaki annesi Margaret Pollara isimli bir kadına ait olduğu sonucuna ulaşıyor. Soygunu gerçekleştiren adamın ise 46 yaşında olduğu ve adının da Ignatius Michael Pollara olduğunu öğrenen polis bir soruşturma düzenliyor.

Bu soruşturma 8 Ağustos tarhinde sonuçlanıyor ve Margaret Pollara ile oğlu Ignatius Michael Pollara’nın tutuklanmasıyla son buluyor. Broward County yetkililerinin iddaasına göre, ikili üç aydan uzun süredir değiştirdikleri lego kutularını eBay üzerindeki iki farklı hesaptan satarak 909 bin dolar kazandılar.

Polisin yaptığı soruşturmanın geçtiği 9 Mayıs – 8 Ağustos tarihleri arasında 27 eyalette 139 farklı Toys ‘R’ Us mağazasından 6737 dolar değerinde 175 farklı alışveriş yapan Michael Pollara 13, Margaret Pollara ise 6 farklı suçtan hüküm giyecek.

eBay’in sözcüsü ise, bazı kötü niyetli kişilerin sürekli olarak sisteme zarar vermek için böyle suçlar işlediklerini; fakat şirket olarak hem perakendecilere hem de emniyet güçlerine böyle durumlarda ellerinden geldiğince yardım etmeye çalışacaklarını bellirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*