21 Kasım 2018

Akıllı Telefon Kullanıcılarının %80’i Cihazlarını Alışveriş İçin Kullanıyor

L.E.K. Consulting tarafından 1600 ABDli tüketici ile yapılan mobil alışveriş araştırması, mobil alışverişin katettiği yolu gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre, akıllı telefon sahiplerinin neredeyse üçte ikisi cihazları ile alışveriş yaparken, tüketicilerin %80’inden fazlası cihazlarını fiyat karşılaştırması, lokasyon belirleme gibi alışveriş faaliyetleri için kullanıyor.

Experian Simmons tarafından ay başında yayınlanan bir araştırma, 33 milyon ABDli’nin mobil cihazlarını alışveriş faaliyetlerinde kullandıklarını öne sürmüştü.

Araştırmaya katılan tüketicilerin %39’unun her ay online müzik ve video satın alımı haricinde mobil alışveriş yaptıkları da belirtilirken, %60’ı her ay cihazlarını alışveriş faaliyetleri için kullanıyor.

Yaşları 14 ile 24 arasında değişen tüketicilerin üçte ikisisinin mobil cihazları ile her ay alışveriş yaptıkları belirtilirken, 45 ve 60 yaş arası kesimin %31’i cihazlarını her ay alışveriş için kullanıyor.

Araştırmada mobil cihazları ile her ay alışveriş yapan kesimin %37’sinin uygun fırsatlar için lokasyon bilgilerini paylaşmaya hazır oldukları da belirtiliyor.

Raporda belirtildiğine göre, tüketiciler lokasyon bilgilerini paylaşmayı en çok kuponlar, hediye ve müşteri sadakat programları ve özel satışlar hakkında bilgilendirmeler için tercih ediyorlar.

L.E.K. Consulting yetkilileri, tüketicilerin alışverişlerinde sosyal medyadan etkilendiklerini de belirterek, mağazaların sosyal medya üzerinden takipçileri ile irtibata geçmelerinin önemine değiniyor.

Araştırmaya katılan kesim arasından mobil cihazları ile her ay alışveriş yaptıklarını belirten kitlenin %40’ından fazlasının private shopping ve fırsat sitelerini kullandıkları da araştırmada belirtilirken, bu tarz sitelerin müşterilerin alışveriş kararlarını etkilemede oldukça etkin oldukları belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*