20 Kasım 2018

Lensi İnternetten Satın Aldığı İçin mi Sol Gözünü Kaybetti?

Jacqueline StoneBugün (2 Şubat 2013, Cumartesi) Habertürk gazetesinde yayınlanan “İnternetten aldığı lens…” başlıklı haber, internet üzerinden alışveriş konusunda kafasında hala soru işaretleri olan Türkiye için negatif ve maalesef doğru olmayan yönlendirmeler içeriyor. Bahsi geçen yazı belki minik bir haber, belki gazetenin üçüncü sayfasına bile çıkamadı ve yalnızca internet üzerinden yayınlandı ancak bu haberdeki gibi yaklaşımlar uzun vadede bir arada değerlendirildiğinde algıda korkunç erozyonlar yaratma gücüne sahip.

Gelin habere göz atalım…

Üst başlık: İnternetten aldığı lens…
Alt başlık: İnternetten alışveriş yapanlar dikkat!
Görsel: Sağ gözünü kaybetmiş bir kadın (haberin içinde ise “sol” gözden bahsediliyor, yanlış görsel kullanımı).

Yazının ilk paragrafı konuyu anlamak için yeterli: “İngiltere’nin Chemlsford kasabasında yaşayan Jacqueline Stone (42) adlı 2 çocuk sahibi kadın, geçen yıl mayıs ayında taktığı kontakt lens nedeniyle meydana gelen enfeksiyon sonucunda sol gözünü kaybetti.” Yazının girişinde ve geri kalanında “internetten satın alma ve gözün kaybedilmesi” üzerine hiçbir bağlantı yok.

Peki yukarıdaki gibi bir üst ve alt başlık kullanımı okuyucuda nasıl bir algı yaratır?

“İnternetten satın alınan gözlükler/lensler (ve hatta diğer birçok şey) insan sağlığına zarar verir. İnternetten almamak lazım/alırken bir daha düşünmek lazım”.

Online alışveriş üzerine yayın yapan sektörel bir yayın olmasından dolayı EticaretMag‘ın online alışverişi savunması doğal kabul edilir olsa da, haberin içerisinde “internetten alışveriş yapmanın potansiyel zararları” (varsa eğer?) üzerine bir içerik yayınlanmış olsaydı yaklaşımımız çok daha farklı olurdu. Ancak Habertürk’te yayınlanan bu mesnetsiz yazıda üst ve alt başlık haricindeki hiçbir satırda bahsi geçen şanssız kadının internetten alışveriş sebebiyle gözünü kaybedişi üzerine bir saptamada bulunulmuyor.

Hiçbir satırda!

Habertürk’ün başarısız gazeteciliğinin nedeni, İngiliz kadının sol gözünü kaybetmesinin internet üzerinden yapılan alışverişe bağlanması ve ancak internetten yapılan bu alışverişin neden göz kaybına yol açtığı üzerine hiçbir açıklamaya yer verilmemesidir (ve bu tip yayıncılık Türk basınında maalesef alışkanlık haline dönmüştür). Nitekim haberin orijinalinin yayınlandığı Telegraph, iTV, Daily Mail gibi kaynaklarda internetten sipariş verilmiş olmasıyla göz kaybı arasında hiçbir bağlantı kurulmuyor. Çünkü göz kaybına neden olan unsur internetten alışveriş yapmış olmak değil, lensin tedarikçisinin ihmalkarlığı ya da kanunlara aykırı ürün satışıdır.

Habertürk’ün böyle üzücü bir haberi “internetten alışveriş güvenli midir?” gibi hala aşamadığımız toplumsal bir sorun ile bağdaştırıp, konu üzerinden nemalanmak ve daha fazla tık almak için art niyetle yayınladığını tabi ki düşünmüyorum. Ancak şurası kesin ki habercilik daha dikkatli ve bilinçli bir klavye kullanımı gerektiriyor. Neticede kitleleri yönlendirme gücüne sahipsiniz. Gönül isterdi ki o gözün kaybedilmesini internetten alışveriş ile bağdaştıracak bir içeriği okumuş ve bilinçlenmiş olalım.

İnternet üzerinden alışveriş son derece güvenlidir. Alıcının sıkıntısı olursa bu sıkıntı satıcının art niyetinden, beceriksizliğinden ya da kural ihlallerinden kaynaklanır. Yani aslında fiziksel bir mağazadan alışveriş yapmaktan temelde bir farkı yoktur.

Son olarak aşağıdaki video ile her üç kişiden kaçının internet üzerinden alışveriş yapmama nedeni olarak “güvenlik” konusunu öne sürdüğünü öğrenebilirsiniz. Yıl 2013 oldu, internet çağı falan, hatırlatmış olayım.

Habertürk HaberiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Mustafa a. der ki:

    Bazi kontakt lens depolari internet satisinin kendilerini dogrudan etkileyecegini bildiklerinden bu tarz haberler yapiyorlar. Haberi okursaniz lensin goze yapismasindan bahsediyor. Magaza satilan lenslerde de ayni sorunla karsilasilabilir. Zaten olay ingilterede mayis ayinda yasanmis.

    İsmarlama haberden ibaret. Haberi ismarlayanin ise, İnternette buldugunuz fiyattan magazada %25 daha ucuz sattigini iddia eden bir firma kaynakli olma ihtimali yuksek.

    Maalesef sektore zara veriyorlar.

  2. Aptalca bir haber yazmışlar. Sonuçta sitelerine aldıkları reklamlar eticaret siteleri. Ekmek yedikleri kaba pislemek gibi bişey.

Fikrini söyle

*