17 Kasım 2018

Alman Burda Grubu, Lidyana.com’un Yüzde 22’sine Ortak Oldu

lidyana-com-logo
Dikey e-ticarette Türkiye’nin en bilinen online alışveriş sitelerinden olan Lidyana.com, Alman Burda Grubu‘ndan 12 milyon TL yatırım aldı ve bu miktar ile birlikte şirketin yüzde 22’si Alman devine geçmiş oldu.

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yılın Haziran ayında Lidyana.com’un aldığı bir yatırım daha vardı. Rus ru-Net’in yaptığı 6 milyon TL’lik yatırım ile beraber Lidyana.com, büyümesini hızlandırmış ve önce Wired dergisine göre Türkiye’nin en “sıcak” (ing. hot) girişimi seçilmiş ve ardından 2013 yılında da Endeavor Girişimci Şirketi olarak belirlenmişti.

Şirket kuruluşundan itibaren 16 ay içinde 20 milyon TL’lik yatırım alarak yaklaşık olarak 40 kat değerlendi. 2013’ün ilk 5 ayında 2012’deki toplam cirosunu geride bırakan Lidyana.com, 2014 yılının başında da yurtdışı ofisini açmayı planladığını da belirtelim.

2012 yılı sonunda Lidyana.com kurucusu Hakan Baş ile yaptığımız yıl sonu değerlendirmesi röportajında ru-Net yatırımı hakkında aldığımız yorumlar, Alman Burda Grubu’ndan alınan yatırıma da ışık tutuyor diyebiliriz.

“Biz yatırımcı seçerken alacağımız para ve değerlemeden çok bize getireceği katma değere baktık. Ru-Net yurtdışındaki benzer yatırımlarıyla ve bizim yönetim kurulumuza atadığı yöneticilerinin bilgisi ve deneyimiyle en iyi adaydı ve bu yüzden onlarla devam etmeye karar vermiştik. Yatırım sonrası da çok yakın temastayız ve kesinlikle büyük katkılarını görüyoruz.”

Her ay cirosunu %15 ile %20 oranında büyüten şirketin 2013-2014 yıllık büyüme hedefi ise %400 olarak belirtiliyor. Alınan yatırımların operasyonel geliştirmeler, stok alımı, reklam ve marka geliştirmesi için kullanılacağı da paylaşılan bilgiler arasında.

Lidyana.com’da şu an 500’den fazla markanın 50 binden fazla ürünü satışa sunulmakta ve sitenin üye sayısı ise 500 bine ulaşmış durumda.

Yurt dışından Türkiye’ye yapılan yatırımlar listesine eklenen bir haber daha olduğu için epey mutlu olduğumuzu not olarak düşelim. Lidyana.com ekibini ve kurucu Hakan Baş’ı tebrik ederiz ve başarılarının devamını dileriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*