18 Kasım 2018

Lidyana Kurucusu Hakan Baş: Dikeyde Büyükler Henüz Belli Olmadı [2012/13 Dosyası]

İsimlerini duyurmaları Arda Turan’ın ortak oluşuyla başladı dersek yanlış olmaz. Ardından, artık sayılarını onların bile tutmadığını düşündüğüm birçok ünlü isim ile işbirliği yaptılar ve hem isimleri hem de işleri sürekli büyüdü. Derken bir gün Rusya merkezli ru-Net’ten bu yılın Haziran ayında 6 milyon liralık yatırım aldılar, Wired tarafından Türkiye’nin en sıcak girişimi seçildiler ve hedeflerini artık yurt dışı olarak belirlediler.

Takı ve aksesuar satıyorlar. Basındaki yansımalarını ve sektörde isminin sıkça konuşulmasını geçtim, yakın çevremden ve özellikle kadınlardan sürekli ne kadar iyi ürünler sattıklarını işitiyorum.

Yukarıdaki bir paragraf boyunca bahsi geçen Lidyana‘nın kurucusu Hakan Baş‘ın 2012 yılı değerlendirmelerini ve 2013 yılı öngörülerini aldık.

Baş’tan aldığımız bilgilere göre 1 Şubat 2012’de açılan Lidyana’nın şu anda 150 bin üyesi bulunuyor. Ciro olarak ise açıldıktan sonraki ilk ay içinde 6 haneli rakamlara ulaştıklarını ve yıl sonu toplamında da bu cironun 10 katı kadarını kazanmış olacaklarını öğreniyoruz.

Baş: Tabi ki birçok neden sayılabilir ama Lidyana’nın başarısı her şeyden önce takım oyunu. Ortağım Onur Kınay ve ben Lidyana’dan genç, yüksek frekanslarda ve kaliteli bir ekip kurduk ve Lidyana kültürünü oluşturduk. Kısa zamanda elde ettiğimiz hızlı ivmede takım oyununun ve Lidyana kültürünün büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

2013 yılında Türkiye’de e-ticaretin büyümeye devam edeceğini savunan Baş, kredi kartı kullanım oranları, internet alt yapısı, site tasarımları, kullanıcı alışkanlıkları ve e-ticaret kültürünün oluşması gibi konulardaki gelişmelerin büyümeye katkıda bulunacağını iddia ediyor: “Türkiye’de e-ticaret hacminin GSYH’deki oranı ile gelişmiş ülkeleri kıyasladığımızda hala daha büyüme potansiyelimizin çok yüksek olduğunu görebiliriz.”

Lidyana Kurucu Ortağı Hakan Baş

Türk e-ticaret sektörü ve Lidyana için 2012 yılını “beklentilerle paralel” bir yıl olarak tanımlayan Baş, dikey e-ticaret sitelerinin 2012 yılındaki performansını sorduğumuzda ise bu tip yeni girişimlerin geleceğinin olduğunu ancak geçtiğimiz yıl içerisinde bu kategoride çok da başarılı örneklere rastlamadıklarını belirtti: “Dikey tarafta henüz büyükler tam olarak belli olmadı ve bu tarafı yeni oyuncalara ve değişime müsait görüyorum. Ama kozmetikte Misspera, ayakkabıda Zizigo, takıda Lidyana ve spor eşyalarında Sporcum şu an dikkat çeken dikeyler diyebilirim.”

2013’ün dikey e-ticaret sitelerinin yılı olacağını savunan Baş, aynı zamanda indirimsiz sezon ürünleri satan online mağazaların da dikkat çekeceğine inandığını söylüyor. Yabancı yatırımcılar açısından ise iyi projelerin yatırım ihtiyaçları olması halinde fon bulmakta zorlanmayacaklarını belirtiyor ve bunun nedeni olarak da Türkiye’nin yabancı yatırım fonları tarafından yakından takip edildiğinin, risk sermayesi fonlarının startup’lara, private equity ve stratejik yatırımcıların ise daha büyük internet şirketlerini mercek altında tuttuğunun altını çiziyor.

2013 yılı içinde kullanıma sürülmek üzere Lidyana için mobil uygulama geliştirme sürecinde olduklarını belirten Baş, Lidyana’nın mobil kullanım oranlarının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu ve Lidyana.com’un tüm telefon ve tablet tarayıcılarına uygun bir şekilde tasarlandığını ifade etti.

Hakan Baş’a son olarak ru-Net’ten aldıkları yatırımı ve bu yatırımın Lidyana’ya ne kattığını sorduk. Baş maddi tarafından ziyade bilgi ve deneyimi öne çıkardı: “Biz yatırımcı seçerken alacağımız para ve değerlemeden çok bize getireceği katma değere baktık. Ru-Net yurtdışındaki benzer yatırımlarıyla ve bizim yönetim kurulumuza atadığı yöneticilerinin bilgisi ve deneyimiyle en iyi adaydı ve bu yüzden onlarla devam etmeye karar vermiştik. Yatırım sonrası da çok yakın temastayız ve kesinlikle büyük katkılarını görüyoruz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Temucin der ki:

    Kendisi de yabanci yatirim almis olan ve Wired tesciliyle ulkenin “en sicak girisimi” secilen Lidyana 2012’de dogru yola koyulup 2013’te bunun karsiligini ivmelenerek almaya devam almasi beklenen dikeylerin lokomotiflerinden biri. Ozellikle urun ve servislerinin hitap ettigi kitle goz onunde bulunduruldugunda, Lidyana’nin 2013 senesinde iyice belirginlesmesi beklenen mobil e-ticaret trendine uygunlugunu daha da arttirmaya yonelik cabalarinin karsiligini vermesi kacinilmaz gorunuyor.

Fikrini söyle

*