21 Kasım 2018

Ligatus ve Appnexus Programatik Doğal Reklamcılıkta Stratejik Ortaklık Kuruyor

Programatik-native_reklam-ligatus-appnexus-reklam (2) - KopyaDünyanın önde gelen bağımsız reklam teknolojisi şirketlerinden AppNexus, bugün Gruner + Jahr’ın iştiraki olan Avrupa’nın lider doğal reklam ve performans ağı Ligatus ile stratejik ortaklık kurduğunu duyurdu.

Kurulan bu uluslararası ortaklık, hem AppNexus hem de Ligatus için karşılıklı fayda sağlayacak sayısız sinerji yaratacak. Bu sayede reklamverenler ve yayıncılar, doğal reklamcılık (native advertising) olarak adlandırılan ve giderek popülerlik kazanan iletişim aracının sunduğu avantajlardan faydalanabilecekler. Ligatus için AppNexus ile kurduğu bu ortaklık, programatik doğal reklamcılık alanında bir ilk olma özelliği taşıyor.

İlgili yazı: Reklam Tıklama Sahtekarlığına Dikkat! Google ve Facebook botnet trafiği için yeni önlemler aldı

Programatik ve doğal birleşiyor

Stratejik ortaklığın odağında, küresel ölçekte büyüyen programatik doğal reklamcılık pazarı yer alıyor.  Bu kapsamda AppNexus da, Ligatus’un uluslararası ağı sayesinde oluşturulacak değerli sinerjilerden yararlanıyor.  Gruner + Jahr’ın bir iştiraki olan Ligatus, aralarında Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, İspanya, İtalya ve Türkiye’nin de olduğu dokuz Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor ve her ay yaklaşık 31 milyar reklam gösterimi yapan 1.200’den fazla web sitesini ağında bulunduruyor.

Ligatus ağı içerisindeki yüksek kaliteli editoryal siteler, yüksek geri dönüş potansiyeli olan özel hedef kitleye ulaşabilme imkanı sunmalarının yanı sıra, hedef kitlenin programatik doğal reklam kampanyaları ile erişebilinirliğini sağlıyor.

Ligatus , AppNexus ile kurduğu ortaklık ile  hızla büyüyen programatik doğal reklamcılık pazarında yer almayı hedefliyor. Bu da Avrupa’nın en büyük doğal reklam ve performans ağı olan Ligatus’un envanterini satınalabilecek yeniden hedefleyiciler (retargeters), trading desks ve mobil DSP’ler (Talep Tarafı Platformları) gibi yeni müşteri segmentlerine erişmesini kolaylaştıracak.

İlgili yazı: Android %70 ve Samsung %45’le Türkiye #Mobil Reklam Lideri
Programatik-native_reklam-ligatus-appnexus-reklam

Avrupa’da native reklama talep artıyor

Doğal reklam formatları Avrupa’da reklamverenler tarafından giderek daha fazla rağbet görüyor. Bunun en temel nedeni de rahatsız edici olmayan reklamların özellikle de banner körlüğü (banner blindness) olan ve reklam engelleyici yazılımlar (ad blockers) kullanan hedef kitleler ile kurulacak olan dijital iletişimin iyileştirilmesi ve etkili bir iletişimi teşvik etmesi olarak gösteriliyor.

Doğal reklam formatlarını kullanan yayıncılar, sitelerindeki reklamların kalitesini optimize ediyorlar.  Geniş çeşitlilikteki kampanyalar, yayıncıların envanterlerinin gelecekte daha iyi şekilde gelir getirici bir kaynağa dönüştürülmesini sağlayacağından, yayıncılar bu işbirliğinden ekonomik yarar da elde ediyorlar. Bunlara ek olarak, AppNexus teknolojisinin temeli olan ve Ligatus tarafından da kullanılan, Open RTB 2.3 standardı, doğal reklamcılık formatlarının satınalma süreçlerinin standartlaştırılmasını sağlıyor.  Bu durum aynı zamanda Avrupa içinde programatik doğal reklamcılığın gelişimini de teşvik ediyor.

İlgili yazı: Google Masaüstü Arama Sonuçlarında Sağ Yandaki Metin Reklamları Kaldırdı: CPC Artacak mı?

AppNexus’un Stratejik Pazar Geliştirme’den sorumlu Başkan Yardımcısı Ulrich Hegge, AppNexus ile Ligatus arasında kurulan ortaklığın, sektörün geneli için çığır açan bir gelişme olacağını ve programatik doğal reklamcılığın gelişimine ve bunun daha da ileri taşınmasına yardımcı olacağına inandığını ifade etti.

Ligatus’un CEO’su Klaus Ludemann ise konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Rahatsız edici olmamasının yanı sıra son derece etkili bir format olduğu için doğal reklamlara yoğun bir ilgi ve talep bulunuyor. Bu ortaklık reklamverenlere eşsiz fırsatlar sunuyor.”

“Ligatus programatik doğal reklamcılık platformunun ilk ortağı olarak, Gerçek zamanlı (real – time) reklamcılığın öncüsü olan AppNexus ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bugünden itibaren AppNexus’un önde gelen DSP teknolojisini kullanan müşteriler, Ligatus’un premium envanterini geniş ölçekli olarak satın alabilecekler.  AppNexus’un müşterileri Avrupa’nın en büyük doğal reklam havuzuna erişim sağlarken, Ligatus Ağı içerisindeki yayıncılar, artan talepten faydalanacak ve zamanla daha fazla gelir elde edebilecekler.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*