14 Kasım 2018

Toygar: limango’nun Üye Sayısı 5 Milyona Ulaştı [2012/13 Dosyası]

OGLI e-Solutions Platform, Arabulvar ve limango Genel Müdürü Gülfem Toygar, 2012/13 Dosyası kapsamında E-ticaret Mag’ın sorularını yanıtladı.

2011 yılında başlattıkları reklam ve bilinirlik kampanyaları neticesinde üye sayısı ve alışveriş rakamları bazında ciddi geri dönüşler aldıklarını belirten Türkiye’nin önde gelen özel alışveriş kulüplerinden limango Genel Müdürü Toygar, geçtiğimiz yıla oranla üye sayılarının yaklaşık yüzde 45’lik artış oranıyla 5 milyon rakamına ulaştığını açıkladı.

Bu artışın cirosal anlamda da yansımalarını görmeye devam ettiklerini belirten limango Genel Müdürü Gülfem Toygar, 2012’nin kendileri için birçok yeni projenin hayata geçmesi bakımından önemli ve güzel bir yıl olduğunu belirtti. 2012’nin ilk çeyreğinde yeni dikey platformlarını hayata geçirdiklerini vurgulayan Toygar, Otto Group’un Türkiye’de iki önemli yatırım kararı aldığını ve aralarında Arabulvar ve OGLI e-Solutions Platform‘un da bulunduğu girişimlere start verdiklerini söyledi.

limango olarak yeni kanallarda ve alanlarda iş geliştirmelerine devam ettiklerinin altını çizen Gülfen Hanım, özel alışverişte bir ilk olarak Digiturk üzerinde bir satış kanalı açtıklarını ifade etti: “Yılın son çeyreğinde ise ödeme sistemlerimiz arasına BKM Express, Parakod ve Cep Cüzdan’ı ekledik. 2011 yılında tamamladığımız mobil uygulamalarımız arasına bu yıl bir de Blackberry eklendi. Ayrıca üyelerimizi, ihtiyaca yönelik birçok ürünü aynı kutu içinde toplayan “limangoBOX” ile tanıştırdık.”

Toygar: “Uzun süredir sektörde yer alan markalar için bu yıl, rekabette öne çıkmak için kendi yapılarını güçlendirdikleri ve yeni projelerle gündeme geldikleri bir yıl oldu. Elbette, bu gelişmeler rakamlara da yansıdı. Hem ETİD hem de BKM, yıl içinde yaptıkları açıklamalarla da bu büyümeyi onaylıyorlar. 2012 için ETİD e-ticaret hacmini yaklaşık 33 milyar TL olarak öngörüyor. 2013’te ise bu rakamın 50 milyar TL’nin üzerine çıkması hedefleniyor. BKM verilerine göre ise geçtiğimiz yıl Türkiye’deki “sanal” iş yerlerinin toplam alışveriş cirosu yüzde 50 artış kaydetti. 2013’te ise büyüme beklentisi yine aynı.”

Pazarın büyümesiyle e-ticaret altyapısına hakim deneyimli yazılımcılara ihtiyaç duyulacak

Türk e-ticaret sektörünün kendi içerisinde büyüklerini belirlediğini ifade eden Toygar, bugün özel alışveriş denildiğinde limango gibi hemen akla gelen birkaç tane firma olduğunun altını çizdi. Sektördeki artan rekabet koşulları nedeniyle kalifiye çalışan ihtiyacının da arttığını söyleyen Gülfem Toygar, e-ticaret sektöründe rakip şirketler arasında ciddi bir çalışan sirkülasyonu olduğunu, kendilerinin ise bu trafiğin dışında kalmaya gayret gösterdiklerini belirtip ekledi: “Sektörün dinamiklerini iyi bilen adaylar dışında, eğitimini bünyemizde deneyime dönüştürecek kişiler de tercihimiz olabiliyor. Pazarın büyümesiyle en çok e-ticaret altyapısına hakim deneyimli yazılımcılara ihtiyaç duyulacağını düşünüyorum.”

E-ticaretin, 2012 yılında yükselen bir sektör olduğunu belirten Gülfem Hanım, internetten alışveriş yapanların birçoğunun özel alışveriş kavramıyla tanıştığını ve bu büyümeyi gören yerli ve yabancı yatırımcıların ülkemizde önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.

E-ticaretteki bu istikrarlı büyümenin nedenleri arasında; gerçekleştirilen yeni yasal düzenlemeler, her yıl genç nüfusun daha da artıp, girişimcilerin bu alanda iş yapmak için risk alıyor olması ve yabancı yatırımcıların gözünde Türkiye’nin iyi bir pazar olması gibi faktörlerin önemli rol oynadığını söyleyen Toygar, önümüzdeki yıllarda hem rekabet ortamı hem de e-ticareti destekleyen birçok yan şirketin kurulmasının bu alandaki büyümeyi hızlandıracağını belirtti.

limango CEO’su Gülfem Toygar

2012 yılında e-ticaret sektörüne adım atan dikey girişimlerin sonuçlarının 2013 ve 2014 yılında daha net görülebileceğini söyleyen Toygar, diğer e-ticaret firmalarının dikeylerini ayrı site olarak konumlandırırken, kendilerinin hepsini limango.com.tr çatısı altına toplayarak, ayrıntılı bir yaşam platformu sunma amacında olduklarını belirtti.

Toygar: “2012’de büyük firmaların yanı sıra dikey e-ticaret özellikle girişimcilerin dikkatini çekti. Az miktarda sermaye ile yüksek kar marjı hedefleyen girişimciler bu alana yatırım yaptılar. Bazıları kendi ürünlerini satarken bazıları da belirli sektörleri sahiplenmeye çalıştı (ayakkabı, mücevherat gibi). Satış hedeflerinin tutturulması, doğru ürün tedariği, müşteri ilişkileri, lojistik, dikey pazarda tedarikçinin az olması gibi önemli bariyerler ile karşılaştılar. 2013 – 2014 yılları, bu alanda başarıyı daha net ölçebileceğimiz yıllar olacaktır.”

2013’te en çok konuşulacak üç konu: mobil pazarlama, akıllı telefonlar ve tabletler

Markalar için, televizyon gibi klasik mecraların gücünün her dönem önem taşıdığı ve TV’lerin hem hızlı bir iletişim aracı hem de markanın güvenirliği ve bilinirliği üzerinde büyük bir etkisi olması sebebiyle, 2013 yılında reklam ve tanıtım çalışmalarında bu mecrayı da yoğun olarak kullanmaya devam edeceklerini vurgulayan Toygar, işleri internet üzerinden olduğu için, online mecralarda da reklam çalışmaları ve özel projelerinin olacağının altını çizdi.

2013, yatırımlar açısından daha aktif bir yıl olacak

2013’te en çok konuşulacak üç konu arasında mobil pazarlama, akıllı telefonlar ve tabletler olacağını öngören Gülfem Hanım, bu üç başlığın da günlük hayatımızda yerini hızlı bir şekilde aldığından e-ticaret firmalarını sadece bu kanala özel stratejiler geliştirmeye ve yatırım yapmaya yönlendireceğini de belirtiyor. Toygar ayrıca, e-ticaretteki rekabetten dolayı firmaların tüketicileri çekebilmek için CRM ve dijital pazarlama stratejilerine ağırlık vermeye başladıklarını belirtip ekliyor: “Bu sayede, tüketicilerin internetteki davranış ve alışkanlıkları daha detaylı incelenerek analizleri doğrultusunda özel projeler geliştirilecek. Diğerinde ise e-ticaretin, özellikle özel alışverişin en önemli parçası olan lojistik hizmetleri olacağını düşünüyorum.”

Toygar: “2013, yatırımlar açısından aktif bir yıl olacak diye düşünüyorum. Yatırımcı kar odaklı hareket eder. Yapılan ve planlanan yatırımlara baktığımda e-ticaret sektörünün bu beklentinin karşılığını verdiğini söyleyebilirim. Yatırımcılara baktığımızda, ortak özelliklerinin internet alanında yatırım yapan şirket ya da fonlar olduğunu görüyoruz. Bu da sektöre ciddi bir know-how girişini işaret ediyor. Elbette e-ticaret şirketlerinin güçlü sermaye yapısına kavuşmaları yenilikleri de beraberinde getiriyor. İstihdamı artırıyor. Yabancı yatırımcının varlığı sektörün büyümesini olumlu yönde etkiliyor.”

Hedef kitleye ulaşmak için sosyal medya büyük önem taşıyor

2013 yılının sosyal medya ve sosyal ticaret uygulamaları açısından da önemli bir sene olacağını vurgulayan Gülfem Toygar, Facebook, Twitter ve Pintrest üzerinden hedeflenen kitleye ulaşmanın her marka için büyük önem taşıdığını belirtiyor: “Ancak bunların ticari beklentilerinizi destekleyen sosyal platformlar olduğunu unutmamak gerekiyor. Kısaca, satışa dönmesi hedeflenen çalışmalar çok iyi kurgulanmalı. Mobil ticarette olduğu gibi sosyal ticarette de işin dinamiklerine göre ayrı bir strateji hazırlanması gerekiyor. Bizim bu alanda ilk girişimimiz 2012’nin ilk çeyreğinde Facebook Shop uygulaması oldu. Önümüzdeki yıl sosyal platformlarda geliştirmelerimiz sürecek.”

Geçtiğimiz Temmuz ayında hayata geçirdikleri Arabulvar.com ve diğer projelerini de değerlendiren limango Genel Müdürü Gülfem Toygar, Arabulvar bünyesinde yıl sonuna kadar 2 bin marka ve 500 seçilmiş mağazanın sitede yer almasını öngördüklerini ifade etti.  Şu anda bu yapı içerisinde 30 kişinin görev aldığını ve çok kısa sürede hızla yol aldıklarını söyleyen Toygar, 2013’te daha da kuvvetleneceklerini belirtti. Özel alışveriş siteleri içinde kozmetik ayrımı yapan ilk markanın kendileri olduğunu da açıklayan Gülfem Hanım, limangoPINK’te kadın-erkek kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine yer verdiklerini söyledi: “Açtıktan çok kısa bir süre içinde başarılı bir satış grafiği yakalayan bu dikey platform, çalışan ve internetten alışveriş yapan kadınların sayısındaki artış, kadınların kozmetiğe olan ilgileri, genç nüfusun alışveriş tutkusu düşünüldüğünde önümüzdeki yıl şu anda gördüğü ilgiyi en az ikiye katlayacaktır.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ülkü Solak der ki:

    Mobil pazarlama, akıllı telefonlar ve tabletlerin önümüzdeki dönemde konuşulacağı görüşüne katılıyorum. Hatta uzak ülkelerden yavaş yavaş X-box fısıltıları gelmeye başladı bile. Bu furya ülkemizde ne zaman yaygınlaşır bilinmez ancak firmalar ciddi bir değişime hazır olmalılar. Evde bilinen herşeyin yerini alan bu konsollar online hayatın da vazgeçilmezleri haline gelecek. Son olarak Sayın Toygar’ın işaret ettiği “ticaret altyapısına hakim deneyimli yazılımcılara” ihtiyacın yanı sıra lisansüstünü Master of Science yahut Computer Science üzerine tamamlamış hem “business” hem “IT” odaklı yöneticilere de ihtiyaç var. Aynı şekilde e-ticaret lojistiğinde uzmanlaşan depo yöneticilerine, SCM uzmanlarına, CRM alanında uzmanlaşan danışmanlara, ciddi şekilde ihtiyaç duyulmakta. Dolayısıyla bu alanda uzmanlaşılabildiği kadar uzmanlaşılmalı.

  2. Temucin der ki:

    Limango’nun yeni satis kanallari ve yeni odeme sistemlerini entegre etmesini trendleri dogru bir sekilde okuyup bunlara uygun aksiyon almalarinin gostergesi olarak yorumluyorum. Mobile ticaretin hizlanacagi yeni donemde, cekici bir pazar olan Turkiye’de “e-ticaret” altyapisina hakim ve sector sirkulasyonunun disinda kalan bir insane sermayesi ile bu yeni doneme hazirlanmanin surdurulebilr bir basari olusturma hedefiyle kurulmus dogru bir strateji oldugunu dusunuyorum.

Fikrini söyle

*