14 Kasım 2018

LinkedIn Reklamları Sizi Takip Ediyor

LinkedIn, Facebook‘un strateji kitabını okumuş gibi görünüyor. Profesyoneller için kendini konumlayan sosyal ağın yeni reklam araçları ile reklamcılar, LinkedIn kullanıcılarına LinkedIn haricindeki internet sitelerinden de ulaşabilecekler.

LinkedIn Network Display adı verilen bu yeni ürün, reklamcıların LinkedIn üzerinden başka internet sitelerindeki reklam yerlerini satın almalarını sağlıyor. Pazalamacılar, spesifik kullanıcı gruplarını belirleyip (örneğin Ankaralı medya satış temsilcileri gibi) LinkedIn üzerinden bu kişilere reklam gösterip, ayrıca bir cookie yardımı ile başka sitelerde de LinkedIn’de gördükleri reklamları görmeleri sağlanabiliyor.

Yani şirket artık başka internet sitelerinin reklam yerlerini de satıyor. Peki bu durum, LinkedIn’in kendi reklam ağını yönettiği şeklinde yorumlanabilir mi?

Russel Glass

Russel Glass

Aslında evet, ancak LinkedIn’in Pazarlama Çözümü Ürünleri Başkanı Russell Glass, olaya bu şekilde bakmadığını söylüyor. Bunun yerine Glass, durumun bir “audience network” olduğunu, reklamcıların spesifik internet sayfalarını değil, spesifik kullanıcı gruplarını hedefledikleri bir hizmet olduğunu söylüyor.

Eğer bütün bunlar size de tanıdık geldiyse normaldir, çünkü Facebook da tam olarak bunun aynısını yapıyor, hatta Facebook’un bu sisteminin adı da “Audience Network”. Tek fark, Facebook kişilerin Facebook kullanım verilerinden yola çıkarak gruplandırırken, LinkedIn kişilerin sosyal ağda kendi sağladıkları profesyonel verileri kullanıyor.

LinkedIn ayrıca “Lead Accelerator” adını verdiği bir araç daha duyurdu. Bu bir algoritma ve kullanıcıların kişisel verilerine bakarak bir “satın alma” döneminde olup olmadıklarına bakıyor ve eğer böyle bir dönem tespit ederse, buna göre reklamları kullanıcılara gösteriyor. Yani lafın kısası bu algoritma reklamcılara hangi kullanıcıya, hangi reklamı, hangi zamanda göstermeleri gerektiğini belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*