20 Kasım 2018

Linkedin’de E-Ticaret Pazarlama Nasıl Yapılır?

linkedin_pazarlama 2

Günümüzde e-ticaret siteleri rekabet gücünü artırmak için marka olmak zorunda. Markalaşma ile sosyal medya pazarlamasını birleştiren en başarılı sosyal ağ ise Linkedin. Bu yazıda Linkedin’de pazarlama yaparak satışları nasıl artıracağınızı anlatıyoruz.

Dünya çapında 380 milyon kullanıcı

Bu sayıya şirketler ve bireyler dahil; yani Türkiye’de Linkedin kullanıcılarının küçük bir kesimine ulaşsanız bile pazarlama ağınızı önemli ölçüde genişletmiş oluyorsunuz. Bu yüzden Linkedin’i size satmamıza gerek yok, ama Linkedin’de nasıl pazarlama yapacağınızı hemen anlatalım.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için sosyal medya kullanım rehberleri

Şunları mutlaka yapın

1. Profesyonel bir sayfa hazırlayın

Linkedin’de sayfa açmak için bilgi teknolojileri şirketi sahibi olmanız gerekmez. Fast food veya el yapımı ürünler satan bir şirketiniz de olsa Linkedin’de hesap açmanızı tavsiye ederiz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var:

Belki Ortaköy Camisi’nin yanında yüzük, bilezik ve çeşitli takılar satıyor ve müşteriye günlük dilde hitap ediyorsunuz. Linkedin hesabınız için aniden kurumsal dil kullanmaya başlamanız anlamsız olur, ama işini bilen olgun marka imajı yaratmak için profesyonel bir dil kullanmanız gerekiyor. Linkedin’de markalaşarak pazarlama yaptığınızı unutmayın.

Peki ne yapmalısınız?

Linkedin’deki potansiyel müşterinin ürün, hizmet ve çözümlerinizle ilgili tüm bilgilere; tüm ödeme, teslimat ve ürün iadesi bilgilerine kısa süre ulaşmasını ve bu bilgilerin net olmasını sağlayın.

Ayrıca kaliteli görseller kullanın. Sayfanızdaki içerikle haberleri son bilgiler ve gelişmeler ışığında güncelleyin. Kaliteli fotoğraf, logo, garanti belgeleri, sertifika rozetleri ve videolar müşteriyi etkileyerek hem sitenizden alışveriş yapmasını hem de markanızı tavsiye etmesini sağlar. Linkedin profilinizi iyileştirmek için Linkedin’in profesyonel portföy özelliğini kullanabilirsiniz.

2. Sayfanızı arama motoru için optimize edin

Elbette SEO yapın. Bunu e-ticaret siteniz için zaten yapıyorsunuz ama Linkedin sayfanızın da kendi başına bir açılış sayfası olduğunu unutmayın. Şirketinizin iki vitrini var: Biri satış yaptığınız web siteniz veya satış yaptığınız pazar yerine yönlendiren sayfanız. Diğeri ise marka imajınızı güçlendirerek sosyal medya pazarlaması yaptığınız prestijli Linkedin sayfanız.

Aslında bu son cümleyi Linkedin sayfanızda uygulayabiliyorsanız satışlarınızı artırmak için yolu yarıladınız bile. Bunun için web sitenizle Linkedin sayfanızda aynı mesajı verin, benzer cümleler kullanın. Özellikle Hakkında bölümünüzdeki mesajlar için anahtar kelimeler seçip bunların Google’da endekslenmesini sağlayın.

3. İnsanların ne dediğine dikkat edin

Linkedin hesabınızla bir takım paylaşımlarınız olacak. Belki de sektörünüzle ilgili bir tartışma grubu kuracaksınız. İnsanlar da bunları beğenecek veya yorum yapacak. Bu yorumları takip edin. Hepsine yanıt vermek zorunda değilsiniz, ama neden çok sattığınız veya neden az sattığınız hakkında değerli bilgiler elde edebilirsiniz.

Bu noktada ürün, hizmet ve markanızı tanıtırken sektörden söz etmeye de gayret edin. Böylece sizi sadece bir online mağaza olarak değil, sektör uzmanı olarak da görürler ve bu iş sizden sorulur. Ayrıca yorumlar rakiplerinizin güçlü ve zayıf yanları hakkında da bilgi verir.

Bu imajınızı pekiştirmek ve içerik pazarlama ile dönüşüm sağlamak için hedef kitlenin sorularına yanıt veren videolar, araştırma raporları, broşürler, hatta web yayınları (webcast) hazırlayın.

4. İçeriğinizi çeşitlendirin

İnsanlar her zaman tüketecek yeni içerikler arıyor ve bu sebeple her zaman aynı şeyleri okumaktan sıkılırlar. Kısacası alakalı konu çeşitliliğini artırmaya gayret edin. Ayrıca hep video hazırlıyorsanız bazen blog yazılarına da odaklanabilirsiniz.

Bu noktada hedef kitleyle ilgili popüler gelişmelere de odaklanın ve gündemi takip ederek popüler içerikler yaratın. Müşterinize ne kadar farklı ve dikkat çekici içerik sunarsanız etkileşimi artırarak dönüşüm sağlama olasılığınız da o kadar artar.

İlgili yazı: Linkedin kullanım rehberi ve takip edilmesi gereken Linkedin grupları

linkedin_pazarlama - Kopya

Şunları yapmayın

1. Satışa odaklanmayın

Çünkü Linkedin markalaşma yoluyla sosyal medya pazarlaması yaptığınız bir sosyal ağdır. Satışı üyesi olduğunuz pazar yerinden, web sitenizden, mobil uygulamanızdan ve fiziksel mağazanızdan zaten yapıyorsunuz.

Linkedin hep talepkâr olmak ve sıcak satıcı gibi davranmak yerine müşteriye içerik pazarlama yoluyla bir şeyler sunarak rekabet gücünüzü artırıyorsunuz. Ayrıca satış yapmak yerine pazarlamaya odaklanmanız sadece eldeki müşteriye tekrar satış yapmanızı sağlamıyor. Aynı zamanda müşteri portföyünü geliştiriyor. Yeni iş ortakları bulmanızı da kolaylaştırıyor.

2. Sektör tartışma gruplarına katılın

Yukarıda sektör duayeni olmaktan söz ettik. Peki nasıl yapacaksınız? Kendiniz çalıp kendiniz dinleyecek haliniz yok. Her şeyi bilemezsiniz ve tek başınıza hedef kitleye ulaşamazsınız. Bu yüzden sektörün nabzını tutmanız gerek. Kendinizi geliştirmek için Linkedin’deki sektör tartışma gruplarına katılın.

Bu aynı zamanda potansiyel işbirlikleri için yeni yatırımcılar, girişimciler ve ortaklar bulmanızı kolaylaştırır. Elbette yeni müşteriler bulmanızı ve sektördeki gelişmelerle rakipler hakkında bilgi toplamanızı da kolaylaştırır.

Bunun için katma değer sağlamaya, yararlı bilgiler vermeye odaklanın ve sakın gruplarda satış yapmaya kalkmaya kalkmayın. Hemen gruptan çıkarırlar, üstelik adınız kötüye çıkar.

3. Markanızı insanlıktan çıkarmayın

Buna kişisel dokunuşa önem verin de diyebiliriz ama insani bir hitap şekline odaklanarak klişe sözlerden uzak durun dersek daha doğru ifade etmiş oluruz. Sonuçta siz bir şirket robotu değilsiniz. Marka dilinizi kişiselleştirin, mesajınızı sıcakkanlı, duyarlı ve seviyeli cümlelerle iletin.

Bir ipucu: Twitter, Facebook ve Instagram dilinizi Linkedin’in profesyonel diline uyarlamaya çalışın. Bir diğer ipucu: Markanız ve sektörünüzle ilgili mesajlar verin.

4. Az ve öz konuşun

Bu yazı gibi olun. Standart blog yazısı uzunluğu 450 kelimedir ve sizin Linkedin’de bu uzunluğu aşmamaya dikkat etmeniz gerekir. Sonuçta kitap yazmıyorsunuz. Lafı uzatırsanız, uzun cümleler ve ağdalı kelimeler kullanırsanız potansiyel müşteriyi sıkar ve uzaklaştırırsınız.

Görsel kullanın

Korkmayın, her şeyi yazarak anlatmak zorunda değilsiniz. Videolar, infografikler ve interaktif haritalar kullanabilirsiniz. Şimdi üşenmeyin ve Twitter’a girip #dataviz etiketini arayın. Karşınıza çıkacak tweetler size sektörle ilgili grafik ve infografiklerin nasıl hazırlandığını gösterecektir.

Linkedin’de bu basit taktikleri uygularsanız sadece müşteri kazanmakla kalmaz, markanıza değer katacak sektör uzmanları ve yatırımcılarla tanışarak iş geliştirme faaliyetlerinizi hızlandırırsınız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Çok güzel paylaşım sitenizi takipteyiz hocam.

Fikrini söyle

*