16 Kasım 2018

Liseden İtibaren Girişimcilik Öğretilecek

Girişimcilik, üniversitelerde ciddi ciddi derslere konu olmaya başlamışken, bir yandan da dünyanın en ünlü girişimcilerinin üniversiteyi terk edip girişimlerine yöneldiklerini hatırlamadan edemiyoruz. Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates en bilindik üç örneği oluşturuyor. Bu durumda, girişimciliğin daha genç yaşta öğrenilmesi ve eğitim ile paralel gitmesi gerekmez mi?

Görünüşe göre Genç Başarı Eğitim Vakfı da böyle düşünmüş olacak ki, lise öğrencilerine uygun olan bir girişimcilik programı başlatmış durumda. İki yıldır süren bu program ile 150 liseden 200’ü aşkın öğretmene, öğretmenler vasıtası ile de 1200 öğrenciye ulaşılmış. Bu yılki hedefleri ise, 4000 öğrenciye ulaşmak. Yalnızca girişimcilik değil, mikro şirket kurma eğitimleri de bu yıl başlıyor.

Genç Başarı Eğitim Vakfı, bu yıl hayata geçecek “3X Programı” kapsamında, rehber öğretmenler ve iş dünyası gönüllülerinin desteğiyle okullarda öğrencilerin mikro şirketler kurmalarına önayak oluyor, onları geleceğe hazırlıyor. 3X Programı süresince, iş dünyası gönüllüleri profesyoneller ve girişimciler okullarda kuracakları şirketlerde öğrencilere mentörlük yapacak. Projeyle bilgi ve deneyimlerin paylaşılması, öğrencilerin iş hayatına yönelik profesyonel çözüm, kişisel gelişim, kritik-yaratıcı düşünme, organizasyonel yaklaşım ve en önemlisi öz güvenlerinin artmasının yanı sıra yenilikçi bakış açılarının gelişiminin ve yaparak öğrenme motivasyonlarının artması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı ve AB İşletmeler Genel Müdürlüğünce resmen tanınan program, Türkiye’de Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYIAD) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile proje iştirakçısı olan Girişimcilik Derneği’nin desteği ile imzalanan protokol kapsamında İstanbul genelinde dört yıldır yaygın olarak uygulanmaktadır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*