21 Kasım 2018

Liste: 4 Adımda Sosyal CRM Stratejisi

Müşteri hizmetlerinizi geliştirmek için sosyal medyayı mı kullanıyorsunuz?

Şu anki müşteri ilişkileri yönetim süreciniz etkisiz mi kalıyor?

İyi düzenlenmiş bir sosyal müşteri hizmetleri stratejisi, müşteri etkileşimini arttırır. aşağıdaki dört basit adımı uygulayarak, siz de sosyal CRM stratejisi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

1. Öncelikli CRM platformunuzu seçin

Yüksek ihtimalle birden fazla sosyal platformda firmanızı veya sizi temsil eden hesaplarınız vardır. Bu iyi. Ancak içlerinden birini, ana sosyal hesabınız yapmanız ve CRM’i bu platform üzerine yoğunlaştırmanız lazım. Platformu seçerken, hedef kitlenizin daha çok hangi sosyal platformda aktif olduğunu iyi belirleyin ve buna göre seçim yapın. Her sosyal platformun kendince avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmayın.

2. CRM cevaplarınızın öncelikliğini iyi belirleyin

Her şeye birden cevap veremezsiniz. Hedef kitleniz müşteri hizmetlerini daha çok sosyal medya üzerinden kullanmaya başladıkça, daha çok konuda destek almak, soru sormak ve sorun bildirmek isteyecekler. Öncelikle hangi konularla acil ilgileneceğinizi iyi belirleyin. Dahası, hangi müşteri ile de ilk önce ilgileneceğinizi belirleyin. Daha çok takipçisi olan müşteri ile mi? İşi daha acil olanla mı? Yoksa sesini daha çok çıkartanla mı? Hangisi ile? Bunun, şirket, hedef kitle ve bulunduğunuz sosyal platformun gerekliliklerini düşünerek kendinizin belirlemesi gerek.

3. İzleme yazılımı seçin

Küçük şirketler ve KOBİ’lerin bir kısmı TwetDeck veya HootSuite gibi yazılımlarla idare edebilirler belki ama, büyük şirketlerin mutlaka bu konuda profesyonel destek alamaları lazım. Kim sizinle iletişime geçmeye çalışıyor, şirketiniz hakkında ne konuşuluyor, bunları bilmek istersiniz. Esas önemli olan, sizi sosyal platformlarda öne çıkaracak bir CRM fırsatını kaçırmamak.

4. Veriyi ölçün

Veriler merkezinize aktıkça, bunların arasında yüksek öncelikli müşteri isteklerini belirlemek (üretkenlik) ve cevaplamanın ne kadar zaman aldığını belirlemek (verim) çok önemlidir. Ayrıca internet üzerinde hedef kitlenizi takip edip, müşterilerinizin beklentilerini de saptamanız lazım. Bu üçünü, yani üretkenliği, verimi ve müşteri beklentisini belirledikten sonra, tekrar CRM stratejinizde ince ayar yapmanız gerekecek. Ancak bundan sonra gerçekten sizi kazançlı çıkartacak bir sosyal CRM yapısına kavuşacaksınız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu faydalı yazı için teşekkürler

Fikrini söyle

*