14 Kasım 2018

Liste: Twitter’da Fark Yaratacak 10 Taktik

Tweetleriniz fark ediliyor mu? Twitter’da yeterince aktivite alıyor musunuz? Twitter’ın gerçek gücü etkileşimde. Eğer Twitter’da kullanıcılar sizinle etkileşime geçmiyorsa, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. İşte bunu sağlamanın 10 yolu!

1. Tweetlerinizi 110 karakterden kısa tutun

Tweeter’ın 140 karakterlik kısıtlaması sizin için çok az gibi gelebilir, ama 140 karakterin tamamını dolduruyorsanız, çok uzun tweet atıyorsunuz. 110 karakterden kısa tweetler %17 daha fazla etkileşim alıyor.

2. Gündüzleri tweet atın

zaman

Twitter günün 11-12 saati boyunca aktif. Ama tam olarak ne zaman? Sabah 8 ile akşam 7 arasında atılan tweetler %30 oranında daha fazla etkileşim yaratıyorlar. Yani akşamları pek kimse bakmıyor.

3. Haftasonları tweet atın

Bir çok işletme için Cumartesi ve Pazar günleri tweet atmak garip gelecektir ama haftasonu atılan tweetler %17 daha çok etkileşim yaratıyor. Yukarıdaki maddedeki zamanlamayı da tutturursanız, etkileşimi iyice arttırabilirsiniz.

4. Görsel paylaşın

Bk7CuGwIgAA5sxs

Fotoğraf, resim, video, fark etmez. Duruma göre, görsel ile paylaşılan tweetler %150 daha fazla etkileşim yaratabiliyorlar. Tek yapmanız gereken, konuyla azıcık ilgiliymiş gibi duran bir görsel eklemek.

5. Retweet etmelerini isteyin

Bunda utanılacak bir şey yok, açık açık takipçilerinizden önemli bir tweetinizi retweet etmelerini isteyin. Getirisi? 12 kat daha fazla etkileşim! RT kısaltmasını değil, doğrudan retweet veya “paylaşın” gibi tam bir gelime ile istediğinizde etkileşim oranı 23 kata kadar artabiliyor. Ama her zaman yapmayın.

6. Hashtag kullanın

Hashtag’ler bazen çık sıkıcı oluyorlar ama kullanıcıya “benimle etkileşime geç” demenin en basit yolu bu. Hashtag’li tweetler daha çok etkileşim fırsatı yaratıyor. Ama iki hashtag’den daha fazlası aynı tweette olursa %17 etkileşim düşüşü gerçekleşiyor. Kullanıcılarınızı hashtag’e boğmayın, tadında bırakın.

7. Bağlantı verin

np-tweet-with-hashtag-link

Bu konuda yapılmış yüzlerce araştırma var. İçinde bağlantı olan tweetler ortalama %92 daha çok etkileşim yarattığı gibi, %86 daha çok paylaşılıyor! Ama yine hepsinde değil. Tweetlerinizin %60-80 kadarında link olsun. Kullanıcıyı bezdirmeyin.

8. Lifestyle tweetler atmayın

Popstar falansanız atın tabi. Popstar olmak haricinde lifestyle tweetlerden kaçının. Banal olmayın, gerçek olun.

9. Harekete çağırın

Kullanıcıyı bir şey yapmaya yönlendiren tweetler daha popüler. Kullanıcıdan yardım etmelerini, takip etmelerini, paylaşmalarını veya bir şey yapmalarını istediğinizde genellikle bunu yapıyorlar. Açıkça yardım isteyen tweetler ise, etkileşimi en çok olanlar.

10. Günde 1-4 arası tweet gönderin

np-tweet-spot-graph

Çok fazla tweet göndermek etkileşiminizi bozar. Yine aynı kural: kullanıcıyı boğmayın. 4 adet tweet, gün içinde atmanız gereken ortalama değil, maksimum tweeet sayısıdır. Ama tabi ki birileri sizi tagleyip bahsederse,, cevap verirse veya mesaj atarsa, mutlaka, istisnasız hepsine cevap verin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*