12 Kasım 2018

Live Chat Seçeneği Müşterilerin Alışveriş Deneyimini İyileştiriyor

sadık müşteri kazanma
LivePerson‘ın marka sadakati konusunda yaptığı araştırmanın sonuçlarına baktığımızda markalar için tüketici iletişimi konusunda önemli bulgularla karşılaşıyoruz. Sevindirici olan şu ki 1 dakikadan biraz fazla bir süre içinde (73 saniye) müşterinizle aranızdaki bağı güçlendirip bir sadakat oluşturabilirsiniz, üzücü olan ise sahip olduğunuz bu sadakati yine aynı sürede kaybetme ihtimaliniz.

Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki Amerikalı tüketiciler şayet karşılarında onlara yardım sağlayacak gerçek bir kişiyle karşılaşıyorlarsa yüzde 74 oranında o markaya karşı bir sadakat geliştiriyorlar. Araştırma sonuçları aynı zamanda gösteriyor ki bir firma sorunların çözümü konusunda live-chat seçeneği sunuyorsa müşterinin marka algısı yüzde 84 oranında olumlu yönde gelişiyor.

Araştırmadaki diğer ilgi çekici rakamlar ise şu şekilde: Müşterilerin yüzde 91’i live chat seçeneğinin alışveriş deneyimlerini iyileştirdiğini belirtiyor. Yine müşterilerin yüzde 69’u gerçek zamanlı birebir destek veren markalara sadakatlerinin arttığını belirtiyor. Yüzde 56’lık bir grup ise marka onların zamanından çalmadığı takdirde aynı markayı tekrar tercih ettiğini belirtiyor.

LivePerson’un kurucusu ve CEO’su Rob LaCascio gitgide kişisellikten uzaklaştığımız dijital çağda, müşterileriyle kişisel temas duygusu uyandırabilen firmaların fark yaratmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Müşterilerin yönlendirmeleri doğrultusunda sürekli onlara yardım etmek için daha inovatif yöntemler aradıklarını belirten LaCascio, tüketicilerin bugüne dek kullandıkları ve bildikleri iletişim kanalları üzerinden ilerlemeye meyilli olduğunu da ekliyor.

“Neden satıcıyla iletişime geçme ihtiyacı duyuyorsunuz?” sorusuna verilen cevapların dağılımı ise şu şekilde: Müşterilerin yüzde 25’i log-in sürecinde yaşadığı problemler, yüzde 41’i ürün özelindeki sorularına cevap bulmak, yüzde 35’i ise satış sonrası süreç hakkında bilgi almak için iletişime ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kılınç Orhan Erdemir der ki:

    C2C alanında live chat’i başlatan ilk firma sanırım bizim sanalpazar.com dur?

    • İhsan Tosyalıoğlu der ki:

      Satıcı ve alıcılar arasında live chat uygulamasını ilk başlatan ve halen tek olarak devam eden sanalpazar.com ve bence çok faydalı bir servis. Müşteri Hizmetleri olarak C2C’de tüm kullanıcılara live chat sunan yerli bir firma yok. GittiGidiyor sadece sınırlı bir kullanıcı kitlesi için live chat desteği veriyor.

Fikrini söyle

*