17 Kasım 2018

Lüks E-ticaret Sektörü Yüzde 25’lik Bir Artış Yakaladı

Lüks e-ticaretSon yıllarda özellikle Avrupa ekonomisinin çalkalanmasına neden olan ekonomik krizin çoğu zaman insanlarda yastık altı birikimlerinin artmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Ancak lüks tüketim için bu durum geçerli değildir. Ülkemizde etkisini oldukça derinden hissettiğimiz 2001 krizinde olduğu gibi global anlamda devam eden ekonomik kriz, lüks tüketimin artmasını sağladı. Haliyle, bu durum e-ticarete de yansıdı.

Bain & Company‘nin yaptığı araştırmaya göre, lüks tüketim mallarından global anlamda elde edilen hacim yüzde 10’luk bir artış gösterdi. Bu durum, kişi başına düşen harcamanın yükselmesinin ve daha fazla kişinin lüks yöneldiğinin de kanıtını oluşturuyor bir bakıma. Lokasyon bazlı inceleyecek olursak, liderliği Asya Pasifik alıyor. Çin‘in önderliğini yaptığı Asya Pasifik bölgesindeki lüks tüketim malları satın alışveriş yapanların oranı yüzde 18 daha fazla.

Lüks tüketimin geldiği nokta doğal olarak e-ticaret sektörü için de olumlu sonuçlandı. 2010 yılı dikkate alındığında, 2012 yılında lüks ürün satan e-ticaret sitelerinden yapılan alışveriş yüzde 25 arttı. 2010 yılında kişi başına düşen lüks harcama 4,5 avro tutarındayken 2012 yılının sonunda bu rakam 7 avroyu buldu. Araştırmadaki ilginç noktalardan biri ise, lüks tüketim başlığında satılan ürünlerin yüzde 67’si normal fiyatıyla müşteriye ulaşırken, yüzde 33’ü indirimli fiyattan satıldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*