18 Kasım 2018

Lüks Tüketim Sektöründe 2013, Dijital Pazarlamanın Yılı Olacak

Dünya geneline bakıldığında, 2011 yılında online lüks tüketim harcamalarının 6,2 milyar Euro’ya ulaştığı belirtiliyor. Bu doğrultuda lüks tüketim ürünleri satan şirketlerin ise 2013 yılında pazarlama stratejilerinde dijital ve sosyal mecralara daha da ağırlık vermeyi planladığı belirtildi.

Worldwide Business Research ve ShopIgniter’in beraber yaptığı ve lüks tüketim sektöründe hizmet veren 130 firmanın katıldığı araştırmada en dikkat çekici sonuç, bu araştırmaya katılan şirketlerin %85’inin dijital pazarlamaya daha çok ağırlık vermeyi planlıyor olması diyebiliriz. Bunun yanında sosyal medya ise %72’lik pay ile öne çıkan bir diğer dijital platform.

Dijital pazarlama konusunda emin olmayanların oranı ise %13‘lerde. Geriye kalan %2‘lik kısmın da bu alana yatırım yapmayı düşünmediğini belirtiliyor. Sosyal medya kullanımına önem vermeyenler ise %7‘lik bir bölümü oluştururken, %22‘lik bir kesim de sosyal mecralara yatırım yapma konusunda çekimser olduğunu açıklıyor.

Yapılan araştırmalar kullanıcıların, bir yakının paylaştığı link doğrultusunda satın almaya, doğrudan bir internet sitesine girenlere kıyasla 4 kat daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bu yüzden sosyal medya doğru kullanıldığında şirketlere getirisi oldukça yüksek. Facebook kullanıcılarının beğendiği bir ürünü, kendi duvarında paylaşmasının değeri 10,88 dolar olarak değerlendirilirken, Twitter’da bu rakam 6,09 dolar.

Şirketlerin en çok tercih ettikleri sosyal mecra şu an için %95 ile Facebook. Bu mecra sayesinde kullanıcılarıyla doğrudan etkileşim içinde olabildiklerini söyleyen firmaların, ikinci gözdesi ise Twitter ve onu da Pinterest takip ediyor. Bu mecralardaki paylaşımlar da en çok etkileşimi alanın ise %81 ile ürün görselleri olduğunu da söyleyen kurumların %75’i videoların da kullanıcılar tarafından oldukça etkili bulunduğu da bu raporda dile getiriyor.

Mobil konusunda ise bu sektördeki şirketler hala biraz zorluk çekiyor. Lüks ürünlerin detaylarının fazla olmasından dolayı mobil cihazların ekranlarından yeterli bilgi verilememesi gibi bir sorun yaşadıklarını söyleyen şirketlerin sadece %35’i mobil uygulamaya sahip ve araştırmaya katılan şirketlerin sadece %26‘sı mobil ticaretten faydalanabiliyor. Sadakat uygulamaları da bu şirketler arasında pek popüler değil. Sadece %20‘lik bir kısım bu uygulamalardan yararlanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*