20 Kasım 2018

Madreport 2013 Q1 Raporu: Türkiye’nin Mobil Penetrasyon Oranı Yüzde 89,5

Madreport 2013 Q1
Madreport, yılın her çeyreğinde yayınlanan ve mobil dünyayla ilgili bilgilerin yer aldığı raporlarının son sayısında 2013’ün ilk çeyreğini ele alıyor. Türkiye’de mobil cihazlarından internete bağlananların oranının %55’e yükselmiş olması raporda öne çıkan en çarpıcı bilgiler arasında yer alıyor.

Mobilden internet erişimi olan Türk kullanıcıların %31’i evde, %31’i ise yolda internete bağlanırken, %22’lik bir bölüm kafe ve restoran gibi dış mekanlarda, %16’lık bir kısım ise iş yerlerindeyken mobil cihazlarıyla internete bağlanmayı tercih ediyor.

Araştırmaya göre 2013 mobil uygulamaların yılı olacağa da benziyor. Yıl sonuna kadar %50’si Android, %41’i de iOS olmak üzere 70 milyar mobil uygulama indirileceği de beklentiler arasında yer alıyor.

Uygulamaların popülerliğinin artmasının mobil ticarete de etkisi olduğu görülüyor. Mobil ticarette ise akıllı telefonların üstünlüğü olduğunu da belirtmekte fayda var. 2016 yılında sadece akıllı telefonların mobil uygulamaları üzerinden 6 milyar dolarlık bir harcama yapılması bekleniyor. Mobil reklamlar söz konusu olduğunda ise iOS dizginleri eline alıyor. Her 10 mobil reklam gösteriminin 8’i iOS işletim sistemli cihazlar üzerinden gerçekleşiyor.

Türkiye’deki akıllı telefon kullanımının yaşlara göre dağılımında 16-24 yaş grubu %30’luk pay ile birinci sırada gelirken, 45-64 yaş arasındaki grubun sadece %9’luk bir bölümünün akıllı telefon kullandığı ortaya çıkan bilgiler arasında. Türkiye’nin mobil penetrasyonu ise oldukça yüksek. 2012 yılında bu oran %89,5’e yükselirken, mobil internet kullanıcı sayısı 2011’e kıyasla %88 artarak 12,1 milyon kişiye ulaştı.

Medreport’un 2013’ün ilk çeyreğini ele alan raporunu detaylı bir şekilde incelemek isterseniz buraya bakabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Haydar Albayrak der ki:

    Sinan bey, raporun olduğu link çalışmıyor.

Fikrini söyle

*