16 Kasım 2018

Madreport Q3: “Türkiye’de Toplam Mobil Trafik Hacmi 47,7 Milyar Dakika”

madreport
Mobil reklamlar dünyanın ve Türkiye’nin son zamanlarda en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor. Küresel mobil reklam gelirlerinin 1 yıl içinde %82 artış göstermesinin ardından tüm dünyada mobil reklamlara olan yatırımlar da bir artış göstermeye başladı.

Madreport’un 2013 üçüncü çeyrek raporuna göre mobil reklam gelirleri 2011 yılında 3,7 milyon euro seviyelerindeyken, 2012 yılında %82 artış göstererek 6,8 milyon euro’ya yükseldi. Türkiye’deki duruma bakıldığında da mobil reklama yapılan yatırımlar 2011-2012 yılında %44 artış gösterdi 36 milyon TL’ye ulaştı.

Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısı da 2012 yılında %35 artarken, mobil internet kullanımında da %71’lik bir artış gözlendi. 2013’ün ikinci çeyreğine bakıldığında da internet kullanıcı sayısı 14,3 milyona ulaştığı görülürken, mobil internet kullanımının da 25 TB’ı geçtiği belirtiliyor.

Araştırmada kadın ve erkeklerin mobil kullanımının da oldukça farklı olduğu ortaya çıkıyor. Erkek kullanıcılar akıllı telefon seçerken daha çok işletim sistemi ve batarya ömrüne daha çok dikkat ederken, kadınlar genellikle Wi-Fi, dokunmatik ekran ve 3G gibi özellikleri önemsiyor.

Türkiye’de kadınlar tablet kullanımında video izlemeye daha çok ağırlık verirken, erkek kullanıcılar sosyal ağlara erişmeyi daha çok tercih ediyor.

Türkiye’deki toplam mobil trafik hacminin ise 47,7 milyar dolara ulaştığını da ortaya koyan rapor, Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıların %79’unun günde en az bir kez sosyal ağlara akıllı telefonlarıyla bağlandığını da söylüyor.

Türkiye’de reklam verenlerin kampanyalarını yayınlamak için en çok tercih ettikleri ise %45 ile iPhone olarak öne çıkıyor. Araştırmanın devamı için buraya bakabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*