15 Kasım 2018

Mağaza İçinde Dijital Cüzdan Kullanım Oranı Halen Düşük

dijital cüzdan kullanım oranı
Dijital cüzdanlar son dönemlerde online ödeme sistemlerinin de gelişmesiyle beraber öne çıkmaya başladı; ancak halen tam anlamıyla kullanıcılar arasında yaygınlaşmamış durumda. Güvenlik sebepleri ya da fiziki mağazalardaki kullanımın az olması da dijital cüzdan kullanımının yaygınlaşmamasının nedenleri arasında.

Yankee Group’un yaptığı araştırmaya göre ABD’deki tüketicilerin yüzde 67’lik bir bölümünün akıllı telefon sahibi. Son üç ay içerisinde dijital cüzdanlarını mağazaların içinde kullananların oranı ise yüzde 16 seviyelerinde.

Dijital cüzdanlara yapılan yatırımların oldukça yüksek olmasına rağmen kullanım oranının oldukça düşük olduğu görülüyor. Dijital cüzdan sahibi olan kişilerin yüzde 73’lük bir bölümü bu uygulamaları kullanmadıklarını belirtiyor ve bu kullanıcıların çoğu ayda en fazla beş kez dijital cüzdanları ile ödeme yaptıklarını söylüyor.

PayPal yüzde 15 ile dijital cüzdan uygulamalarında en çok tercih edilen uygulama olarak öne çıkıyor. PayPal’ın en büyük rakibi Google Wallet’tan 4 kat daha fazla kullanıldığı da araştırmada ortaya çıkan bilgiler arasında. Google’ın, geçtiğimiz aylarda bu uygulamasını Android cihazlarla uyumlu hale getirerek kullanım oranını artırmaya çalışsa da yine de PayPal’ın gerisinde kaldığı görülüyor.

Dijital cüzdanların kullanım alanlarının genişleyememesinin en büyük etkenlerinden biri de fiziki mağazaların bu teknoloji için yeterli altyapıya sahip olmadığı olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de de dijital cüzdan kullanım alışkanlığı henüz yaygınlaşmış değil. Sizler dijital cüzdan uygulamalarını mağaza içi alışverişlerinizde kullanıyor musunuz? Yorum ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Arda der ki:

    O kadar düşük kü hemde, sitelerde olmasa da olur.

Fikrini söyle

*