12 Aralık 2018

Mağaza Vitrinlerinden Online Alışveriş Geleceğin Yeni Trendi mi Oluyor?

vitrinden online alisveris
Geleceğin alışveriş trendleri teknolojiyle beraber değişiyor ve belki çok yakın bir gelecekte değil; ama birkaç yıl sonra bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz şekilde alışveriş yapmaya başlayacağız.

Daha önceki yazılarımızda gelecekte alışverişin nasıl bir hal alabileceğine değinmiştik. İçinde satış görevlisi bulunmayan mağazalar, kasalarda iPad’lerle ödeme yapma, parmak iziyle ya da yüz tanıma sistemiyle ödeme… Birçok çeşitli alternatif hali hazırda şu an test aşamasında olarak kullanıcılara sunuluyor.

Geçtiğimiz günlerde eBay San Francisco’daki bir AVM’de teste başladığı mağaza vitrinindeki ekranlarla kullanıcılara alışveriş hizmeti ile tüketiciler mağazalara girmeden vitrindeki ekrandan ürünleri inceleyerek alışveriş yapabilecekler ve ürünler de tüketicilerin evlerine gönderilecek. eBay’in bu hizmeti birçok kişinin alışveriş alışkanlıklarını değiştirebilecek bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

+rehabstuido ise yeni bir konsept fikirle tarih boyunca değişen alışveriş alışkanlıklarımızı bir seviye daha üste taşıyor. eBay’in kullanıma açtığı sistemden biraz daha farklı olarak bu sistem mağazanın tüm vitrinini interaktif dijital bir ekran ile kaplıyor.

Mağazanın önünden geçen kişilerin akıllı telefonlarıyla bluetooth low energy (BLE) aracılığıyla etkileşime geçen sistem kişinin yaş ve cinsiyetini algılıyor ve vitrindeki ekranda bu özelliklere göre ürünleri kişiye gösteriyor.

Örnek vermek gerekirse 30 yaşında bir erkek mağazanın önünden geçtiğinde sistem onun yaşındaki kişilerin tercih ettiği kıyafetleri ona gösteriyor ve tabii ki kadın kıyafetlerini o kişiye göstermiyor. Bu sistem ile fiziki mağazalar satış görevlisine ihtiyaç duymadan gece dahi satış yapabilme ihtimaline sahip olabilecekler.

Tabii ki sistemin dezavantajları da bulunuyor. İlk başta böyle bir ekranda kişisel bilgilerin gösterilmesi, kullanıcıların kişisel bilgilerinin dışarıya yansıtılmasına neden olacak ve tüketiciler bu bilgilerin görülmesini istemeyeceklerdir.

Şu anda prototip olan bu sistemin bu tip güvenlik sorularını çözdüğünde kullanım alanlarının oldukça genişleyebileceğini de unutmamak gerekiyor. Sadece mağaza vitrinlerinde değil, aynı zamanda insanların beklediği metro, otobüs durağı, tren istasyonları gibi her mekanda böyle bir sistemin kullanılabilmesi mümkün.

Bu tip teknolojiler gelecekte geleneksel alışveriş yöntemlerimizi oldukça değiştirecek gibi gözüküyor; fakat bu sistemlerin kullanıcılar tarafından kabul görüp yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması için yine de belli bir süre gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*