11 Aralık 2018

Mağazalardaki Tüketiciler Mobil İnternetle Nasıl Alışverişe Yönlendirilir?

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları her geçen gün değişiyor. Mağazaların çok kanallı ticareti kullanarak daha çok müşteriyi alışverişe yönlendirebileceği artık bilinen bir gerçek.

Peki mağazalar çok kanallı ticaretle müşterilerini satın almaya nasıl yönlendirebilir?

Özellikle mobil ticaretin kullanım yaygınlığının giderek arttığı biliniyor. Pekçok tüketici, offline mağazalarda iken bile akıllı telefonları ile fiyat karşılaştırması, barkod okutması gibi işlemleri gerçekleştiriyor.

WhiteHorse tarafından OpinionLab ile birlikte gerçekleştirilen bir araştırma, tüketicilerin %84’ünün offline mağazalarda alışveriş yaparken bile mobil cihazlarıyla alışveriş faaliyetlerinde bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre tüketicilerin %70’i mobil cihazlarıyla fiyat karşılaştırıyor, %67’si ürün yorumlarını inceliyor, %61’i ise belirli mağazaların yerini ve çalışma saatlerini araştırıyor.

OpinionLab CEO’su Rand Nickerson, mağazaların özellikle mobil ticareti oldukça yoğun kullanan müşterileri ile irtibata geçmeleri gerektiğini iletiyor.

Mağazaların, müşterilerinin mağazalarda yaptıkları alışverişi arttırmak için müşterileri ile mobil alanda irtibata geçilmesinin oldukça yararlı olacağına değinen Nickerson, mağazalara bu konuda aşağıdaki tavsiyeleri veriyor;

  • NFC teknolojisi kullanılarak mağazada alışveriş yapan müşterilere bulundukları alışveriş departmanına göre indirimler ve kuponlar yollanılabilir.
  • Ürün yorumlarını inceleyen müşterilerin işini kolaylaştırmak adına yorumların altına taranabilen barkod kodları girilebilir.
  • Müşterilere gerçekleştirdikleri bazı faaliyetlere göre hediyeler verilip, müşteriler oyunlara davet edilebilir. Örneğin müşteriler çeşitli oyunlarla giyinme odalarını kullanmaya, mağazada belirli bir zaman geçirmeye ya da para harcamaya, veya mağazanın Facebook sayfasını beğenerek ödül kazanmaya yönlendirilebilir.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*