21 Haziran 2018

Mağazaların Sosyal Medya Harcamaları 2012’de Artacak

Sosyal medya devi Facebook’un halka arz girişimi ile ortaya döktüğü reklam kazancı, mağazaların sosyal medyada reklama oldukça fazla önem verdiklerinin bir anlamda ispatı oldu.

Mağazaların müşterileri ile birebir irtibata geçmesinde oldukça kolaylaştırıcı bir araç olan sosyal medya, aynı zamanda yaş, cinsiyet, lokasyon odaklı olarak hedef kitleye ulaşabilmede de markaların ve pazarlama uzmanlarının işine yarıyor.

İşte bu gibi etkenler, sosyal medya firması Wildfire Interactive tarafından sosyal medyanın markalara etkisini inceleyen araştırmasında da ortaya çıkmış durumda.

Firma 2011 Kasım ayında 700 pazarlama uzmanının katılım ile gerçekleştirdiği araştırmasında, katılımcıların %97’sinin sosyal medyanın firmaları için yararlı olduğunu belirttiklerini ileterek, %75’inin 2012’de sosyal medya harcamalarını arttırmayı planladıklarını paylaştı.

Markaların sosyal medyada önce hayran sayılarını arttırmak, ardından bu kitle ile iletişim kurma adına çalışmalar yaptıklarını da paylaşan Wildfire, 3. adımın ise hayran kitlerinden kazanç sağlamak olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Katılımcıların %88’i sosyal medyanın marka farkındalığını arttırdığını belirtirken, %85’i müşterilerle irtibatı kuvvetlendirdiğini, %58’i satışları arttırdığını, %41’i ise masrafları azalttığını belirtti.

Araştırmada markaların en fazla tercih ettiği sosyal medya kanalı, %94’lük kesim tarafından tercih edilen Facebook oldu. Facebook’u %74 ile Twitter, %41 ile blog yazıları, %32 ile LinkedIn, %30 ile YouTube takip etti.

Wildfire kurucu ve aynı zamanda CEO’su Victoria Ransom, firmaların sosyal medya yatırımlarının geri dönüşümü (ROI) konusunda farklı görüşleri olduğunu belirterek, bunun sosyal medya ölçümlemesinde çoğu markanın henüz başlangıç safhasında olduğunun belirtisi olarak gösterdi.

Markaların %38’i sosyal medyada hayran sayısı ve yorum/iletişim oranını geri dönüşüm olarak sayarken, %24’ü artan satışları, %15’i ise marka farkındalığının artmasını sosyal medya yatırımlarının geri dönüşüm ölçüm yöntemi olarak gösterdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*