16 Kasım 2018

eBay’in 180 Milyon Dolara Satın Aldığı Altyapı Sağlayıcı Magento’nun Hikayesi

magento tarihi
Dünyanın en popüler e-ticaret altyapı sağlayıcılarından biri olan Magento’yu kullanan 150.000’den fazla internet sitesi bulunuyor. Samsung, The North Face, Nike, Men’sHealth ve BeachMint gibi dünyaca ünlü sitelerin altyapısını hazırlayan Magento 2008’de kurulmuş olsa da hikayesi 2000’lerin başına kadar uzanıyor.

Magento internet sitesi tasarımı, ödeme sistemleri, içerik yönetim sistemleri ve şirketlere ağ yönetimi gibi konularda destek sağlayan Varien tarafından kuruldu. Varien’in hikayesi ise 2001 yılına dayanıyor. Roy Rubin ve Yoav Kutner tarafından kurulan şirket birçok internet sitesine altyapı hizmeti sağladı.

Şirket bir süre sonra e-ticaret şirketlerine odaklanmaya başladı. Bu aşamadan sonra şirket açık kaynak platformunun (open source) kolaylıklarından ve ücretsiz olmasından yararlanmak için OS Commerce ile çalışmaya başladı.

Varien’in altyapı sunduğu e-ticaret şirketlerinin başarılı olmasının ardından, şirkete olan talep de artmaya başladı. OS Commerce büyük ölçekli kullanıcılara göre tasarlanmamış olduğu için Varien, tüketicilere büyük ölçeklerde de bu platformu kullanılabilir hale getiriyordu. Varien bu platformu kişiselleştirilebilir ve ileri seviye bir altyapı sistemi haline getirerek e-ticaret firmalarına sunmaya başladı.

Şirket her ne kadar OS Commerce ile başlamış ve bu sistem ile başarılı işler çıkartmış olsa da, bu platformun düzensiz ve esnekliğinin az olması Varien’i başka bir sistem oluşturma üzerinde düşündürmeye başladı. 2007 yılında yeni bir açık kaynak platformu oluşturmak için kolları sıvayan Varien, yazılımcılardan oluşan bir topluluk oluşturdu. Varien henüz bu platformu oluşturmaya başlamadan zaten on binlerce kişinin oluşturduğu bir topluluğa sahipti, bu nedenle de yeni bir açık kaynak platformu oluşturmak onlar için çok zor olmadı.

Varien’in 2007’de oluşturduğu bu platformun adı ise Magento olarak kararlaştırılmıştı. 7 aylık bir çalışmanın ardından 31 Ağustos 2007 tarihinde Magento’nun ilk beta sürümü halka açıldı. Beta sürümünün tamamlanmasının ardından 2008 yılında Magento 1.0 tam olarak kullanıma açılmış oldu.

magento screen

Magento’nun yayınlanmasının ardından şirketin müşterileri arasına Forbes 500 listesindeki şirketlerden bazıları da katılmaya başladı. Ücretsiz olan sürüm büyük ölçekli, sürekli desteğe ve reklam ürünlerine ihtiyaç duyan şirketlerin taleplerini karşılayamamaya başladı ve ücretsiz sürümün yanı sıra şirket, 2009 yılında bu büyük ölçekli firmalara destek sağlayacak Magento Enterprise’ı yayınladı.

Magento Enterprise paketi ile daha fazla kişiselleştirilebilir özellik, daha çok destek ve garanti özelliğinin yanı sıra reklam için daha fazla seçenek markalara sunuluyordu. Bunun yanı sıra şirket, bu paketi alan şirketlerin iş modellerini geliştirmek için bir yol haritası ve danışmanlık sunuyordu.

2010 yılında Varien adını Magento olarak değiştirirdi. Şirket Mart 2010’da ise ilk yatırımını eBay’den aldı. Magento’nun hisselerinin %49’unu satın alan eBay, bu anlaşmanın odağında PayPal’ın olduğunu belirtti. eBay şirketin %49’luk hissesi için 90 milyon dolar ödemişti.

Ocak 2010’da Magento’nun yazılımı toplam olarak 1,5 milyon defa indirilmiş ve şirketin kullanıcı sayısı 60 binin üstüne çıkmıştı. Bu yıl içerisinde şirketin yazılımları üzerinden gerçekleşen işlem hacmi 15 milyar doların üstüne çıkmıştı.

Mobil ticaretin ve mobil cihaz kullanım oranın artmasıyla beraber Magento, Mayıs 2010’da mobil uygulamasını yayınladı. Bu uygulamayla beraber markalar, mobil uygulamalarını tasarlayabileceklerdi. Şirketin 2010 yılının sonlarına doğru Los Angeles ve Ukrayna’da toplam 115’ten fazla çalışanı bulunmaktaydı.

Los Angeles merkezli şirket 6 Haziran 2011 tarihinde ise eBay tarafından tamamen satın alındı. 180 milyon dolara satın alınan şirket, böylelikle eBay’in X.Commerce girişimine katılmış oldu.

eBay’in yatırımının ardından Magento’s CEO ve Kurucu Ortağı Roy Rubin, Yoav Kutner ile şirketin başında olmaya devam edeceklerini ve şirketin Los Angeles’ın dışında da hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.

2011 yılında ilk uluslararası konferansını Los Angeles’ta düzenleyen şirketin etkinliğine 800’den fazla kişi katıldı. Bu etkinliğin öne çıkan olayı ise şirketin ilk Software as a Service (SaaS) uygulaması olan Magento Go oldu. Bu uygulama ile Magento tüm yazılım, servis, hosting ve güvenlik hizmetlerinden sorumlu oluyordu ve bu sistem küçük bütçeli şirketler tarafından da kullanılabilecek bir ücrete sahipti. Böylelikle şirketler altyapı işlemleriyle uğraşmadan, işlerini büyütmeye odaklanabileceklerdi.

2011 yılında Alexa’da yer alan en popüler 1 milyon site ele alınarak yapılan bir araştırmada, bu listede yer alan şirketlerin %20’sinin Magento’nun yazılımını kullanan e-ticaret şirketleri olduğu ortaya çıktı.

Şirketin CTO’su ve kurucu ortakları arasında yer alan Yoav Kutner, Nisan 2012’de şirketten ayrılma kararı aldı. eBay ve PayPal’ın Magento’yu ilk satın aldıkları zamanki vizyonundan uzaklaştığını dile getiren Kutner, bu nedenle Magento ile yollarını ayırma kararı aldı.

Magento, 8 Nisan 2013 tarihinde hosting hizmeti sağlayan Rackspace Hosting ile bir anlaşma gerçekleştirerek, Magento’nun Platinum ortağı oldu. Bu anlaşmayla beraber markalara daha uygun fiyatlarla hosting hizmeti sağlanmaya başlandı ve bunun yanı sıra markalara kişisel ya da halka açık bulut sistemi alternatifleri gibi hizmetler de verilmeye başlandı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Akıcı ve faydalı bir makale. Magento hakkında daha fazla makale bekliyoruz.

 2. Biz opencart kullanıyoruz fakat magento cok över oldu insanlar, seo bakımından belki opencart tan daha iyi olabilir ama işlevselilk acısından bakılınca cok başarılı bulamadım, bana öyle geldi.

 3. Evet Magento gayet iyi bir sistem, Prestashop hızla arayı kapatıyor. Lütfen inceleyiniz http://www.devakutusu.com

 4. Hüseyin Bey sizin site gayet başarılı, ancak benim dikkatimi çeken İngilizce kısımların ivedi güncellenmesi gerek. Müşteriye güvensizlik hissi uyandırabilir.

 5. Magento nun rakiplerine göre webservice ve caching gibi oldukça kuvvetli yetenekleri var. Cdn entregasyonu kolaylıkla yapilabiliyor. Çoğu eticaret sağlayıcısında extra bedel talep edilen excel ile ürün güncelleme yeteneği var. Ücretsiz pluginler ile ürün ekleme ve güncellemelerini çok daha kolay yapmak mümkün. Ücretli ve ücretsiz tema seçenekleri var. Kullanan kitle tarafından oluşturulmuş bilgi havuzunda çoğu problem için çözümler önerilmiş.

  İncelediğim kadarıyla sitemi kendi imkanlarımla host ederim, mesaimin bir kısmını da bakım & performans için ayırabilirim diyenler için iyi bir seçim. Ödeme panellerinde kısmen bir geliştirme gerekir.

  Karşılaştırmalı olarak inceleyince rakipleriyle veya muadil olarak görülen platformlardan çok daha üstün olduğunu söyleyebilirim.

  Mesaimizin büyük bölümünü ürün yönetim, reklam, müşteri ilişkileri vesaireye harcamak durumunda olduğumuzdan, mesaimizi kısmen de olsa alacak bir altyapıyı ana satış hattı olarak kullanamıyoruz. Alternatif uygulamalarımızda mevcutta kullanmaktayız.

 6. O değil de şunu yeni farkettim, koskoca webtures magentonun logosunu ters çevirip kullanmış 🙂

Fikrini söyle

*