18 Aralık 2018

Mahalleesnafi.com: Mahalle Esnafını E-ticaretle Tanıştıran Platform

mahalleesnafi
Kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle beraber birçok tüketici yavaş yavaş da olsa ihtiyaçlarını online alışveriş sitelerinden karşılamaya başladı. Elektronik eşya, aksesuar ve kıyafet alışverişlerinin yanı sıra günlük market alışverişlerini de online platformlar üzerinden yapmak isteyen, özellikle gün içinde yoğun tempoda çalışan ve alışverişe çıkmaya vakit bulamayan bir tüketici grubu da bulunuyor.

Mahalleesnafi.com, hem bu tüketici grubunun kendi bölgesindeki marketlerden rahatça günlük alışverişlerini yapabilmelerini sağlayacak hem de mahalle esnafını e-ticaretle buluşturacak bir platform oluşturdu.

Bu platform üzerinden tüketiciler kendi mahallerinde bulunan küçük esnaftan ya da süpermarketlerden sipariş verebiliyorlar. Evlere servis yapan küçük işletmeler de bu platform da yer alarak, online olarak sipariş alabiliyorlar.

Platform üzerinden sipariş veren kullanıcılar, ödeme işlemlerini ürünleri kapılarına geldiği zaman yapıyorlar. Yani Mahalleesnafi.com üzerinden kredi kartı bilgisi girilmiyor. Sipariş verilen ürünler kapıya geldiğinde kullanıcı, nakit, kredi kartı ya da ticket ile kapıda, ürün teslimatı sırasında ödeme yapıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar ürünleri teslim alacakları saat aralıklarını da seçebiliyorlar.

mahalleesnafi ürün
Site üzerinden fiyat karşılaştırması da yapılabiliyor ve servis süresi, ödeme şekilleri gibi kriterler de incelenerek siparişler verilebiliyor. Site üzerindeki firmalar servis ve ürün kalitelerine göre puanlanıyor ve kullanıcılar bu puanları göre siparişlerini verebiliyorlar. Puanlama sisteminin olması da platform üzerinde markalar arası rekabeti artırabileceğinden, tüketicilere olan hizmet kalitesinin artmasına olanak sağlayabilir.

3 aydır aktif olan Mahalleesnafi.com şu an için 5 ilde 155 mahallede hizmet vermekte ve 500’den fazla esnaf bu platformda yerini almış durumda. Şirket yıl sonunda bu sayıyı 1000’e çıkartmayı hedefliyor. Sitede listelenen ürün sayısı ise 65 binin üzerinde.

Mahalleesnafi.com, esnafın yaptığı satışlar üzerinden belli bir komisyon alıyor ve firmalar siteye üye olurken komisyon oranlarını seçebiliyor. Firmalar site üzerinden kayıt olabiliyorlar. Üyelik bilgilerini doldurup, satacağı ürünlerin bilgisini giren firma satış yapmaya hazır oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Harika bir proje.Sıradan e-ticaret girişimlerinden çok farklı bir yol izlemişler.Umarım başarılı olur..

  2. Site açılmıyor ne yazık ki. Geçmiş olsun. Marmaray gibisiniz demek :/

Fikrini söyle

*