14 Kasım 2018

Malezya E-ticaret Pazarı: Asya-Pasifik’in Aynası

Malezya yazıHükümetlerinin ilginç açıklamaları, yakın zamana kadar dünyanın en büyük yapıları olan ”Petronas Towers”  ve pirinç tutkusuyla bildiğimiz Malezya, Asya-Pasifik ülkeleri arasında yer alıyor. İnternet kullanımı, e-ticaret pazarı ve sosyal medya kullanımı açısından Çin, Avustralya ve Japonya gibi ülkeleri göz ardı edersek, bölgenin genel özelliklerini yansıtan 28 milyonluk ülkenin, yüzde 66’sı dijital dünyadaki yerini almış durumda.

Global e-ticaret hacminin yüzde 32 gibi ciddi bir bölümünü karşılayan Asya-Pasifik bölgesi 2012 yılı sonunda elde ettiği rakam 391 milyar dolar. Tabi büyük pencereden baktığımızda Malezya açısından rakamların çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. 2016 yılında 653 milyar dolar e-ticaret hacmi beklenen bölgede, Malezya’nın online alışverişten kendine ayırabildiği oran yüzde 0,6.

İlgili yazı: E-ticaret Güneşi Doğudan Yükseliyor: Asya E-ticaret Pazarı

Kişi başına düşen internet kullanımı haftalık 20 saat

İnternet kullanan 19 milyon kişinin oluşturduğu yüzde 66’lık penetrasyon, bölgedeki Tayland, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Hindistan hatta Çin’i bile geride bırakırken, bu nüfusun bilgisayar başında geçirdiği vakit haftada ortalama 20 saat civarlarında seyrediyor. Mobil cihaz kullanımında sürekli bir artış yakalayan ülkede 10 milyon kullanıcı bulunuyor. Bu kullanıcıların yüzde 35’i ise mobilden online olabilmek için internet paketi satın almış durumda.

Sosyal medya trendlerine göz attığımızda; bölgenin tipik özelliklerini yansıtan Malezya, Facebook’un dünya çapında en hızlı büyüdüğü ülke olarak göze çarpıyor. 11,1 milyon Facebook kullanıcısının internet kullanan toplam kullanıcılara oranı ise yüzde 55. Sırasıyla Yahoo, Blogspot, Live.com ve Msn’inin ülkedeki diğer popüler sosyal ağlar olduğunu söyleyebiliriz. 140 karakterlik yeni fenomen Twitter’ın, yüzde 8’lik oranıyla Malezyalı internet kullanıcılarının yeni yeni uyum sağladığı sosyal platform olduğunu belirtmek mümkün.

2016 yılından beklentiler büyük

2012 rakamlarına göre, 900 milyon dolarlık bir e-ticaret hacmi bulunan Malezya’da 2016 yılının sonuna kadar bu rakamın 1.9 milyar doları bulması bekleniyor. İnternet kullanıcıların yüzde 30’ü en az bir kez online alışveriş yaparken, aylık toplam harcamalarının yüzde 5’inden daha azını online’a ayırdığını söyleyen tüketicilerin oranı yüzde 63. Aylık giderlerinin yarısından fazlasının fatura edildiği yerin e-ticaret siteleri olduğunu belirten Malezyalı tüketicilerin oranı ise oldukça dikkat çekici; yüzde 1.

MalaysiaKüçük rakamların ülkesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Malezya’nın bu tabiri hak etmesinin esas nedeni olarak düşük kredi kartı kullanımını verebiliriz. İnternetten alışveriş yapanların çoğunlukla banka havalesini tercih ettiği ülkede nüfusunun yalnızca yüzde 10’u kredi kartı kullanıyor. Banka havalesi dışında Malezyalı online tüketiciler, ürünün teslimi anında başka bir ifadeyle, kapıda ödeme yapmayı tercih ediyor.

Geçtiğimiz aylarda e-ticaret ekosisteminin Japon devi Rakuten‘in de dahil olduğu Malezya e-ticaret pazarında; Lazada ve Zalora gibi lokal oyuncuların yanı sıra bir Rocket Internet girişimi Foodpanda ve Home24 gibi global oyuncular da yer alıyor.

Online alışverişi bir tüketici trendi olarak yorumlamak için daha uzun süre beklememiz gereken Malezya, internetten satın alınan hizmet ya da ürünler açısından global anlamda bir farklılık göstermiyor. Online tüketicilerin internetten en çok satın aldıkları ürün yüzde 55 oranıyla uçak bileti. Çoğunlukla bu biletlerin götürdüğü otel rezervasyonları ise, en çok tercih edilen ikinci hizmet konumunda. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların turizm ve seyahat başlıkları dışında satın aldıkları ürünün bilgisayar, ve bilgisayar donanımları olduğunu görüyoruz.

Gerek tüketici alışkanlıkları gerek rakamlar açısından değerlendirdiğimizde, Malezya’nın geliştirmesi gereken birçok parametre olduğunu söyleyebiliriz. 2016 yılının sonuna kadar birçok sayısal veriyi üçe katlamaya çalışan ülkede, adımlar doğru atılmaz ise umutlar 2023 yılına taşınabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Gectigimiz sene Malezya’da vakit geçirdim ve çok başarılı tüccarlar tanıdım. Çalışkan insanlar ancak biraz kaotik bir işleyiş var.

Fikrini söyle

*