21 Kasım 2018

Marissa Mayer’in Yahoo’yu Kurtarma Planları

Yahoo’nun yeni CEO’su Marissa Mayer, yeni şirket politikalarının ne olacağını henüz çalışanlarına açıklamamış. Her ne kadar Mayer’in politikaları bilinmese de bazı tahminler yürütmek çok da zor değil.

Yahoo yönetim kurulunun Marissa Mayer’ı şirketin başına getirmesindeki en önemli unsurlardan biri Mayer’in ürünler konusunda tam bir uzman olması olabilir. Yahoo Mayer’in kontrolünde internet, mobil ya da diğer alanlarda kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ya da istediği yazılımlar üretebilir ve bu yazılımlar günde en az birkaç kez kullanılabilir.

Mayer’in, Yahoo’nun zaten şu an da oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığı e-posta, haberler, ekonomi ve spor gibi bölümler üzerine yoğunlaşacağı tahminler arasında bulunuyor. Bunların yanı sıra Mayer, Google’da çalıştığı dönemlerde Digg ve Yelp’i satın almaya çalışmış ve Zagat’ı da başarılı bir şekilde satın almıştı. Kendisi aynı zamanda Gmail ve Google News üzerinde de birçok gelişme sağlanmasında büyük pay sahibi olmuştu.

Bunlara ek olarak Marissa Mayer, aktif bir Twitter ve Instagram kullanıcı olmasıyla ve Pinterest’te de birçok insanı takip etmesiyle de biliniyor.

Tüm bunlar Yahoo’nun, Marissa Mayer’i şirketin başına getirmelerindeki amacın ürün konusundaki bu başarıları olduğunu ortaya koyuyor. Ama tabi ki bu, Mayer sosyal medyadan uzak duracak anlamına gelmiyor. Yahoo Sports’un uzun süre yenilenmeyen içeriklerinin özellikle mobil uygulamalarda düzeltilmesi ve Yahoo Finance uygulamasının Bloomberg ile bağlantılı hale getirilmesi, beklenen yeniliklerden bazıları.

Marissa Mayer’in Google Maps ve Google Search üzerine olan deneyiminin Yahoo’da çok da ön plana çıkacağı düşünülmüyor; çünkü şirket bu iki alandan da uzun zamandır çok uzak kaldı. Fakat Mayer’ın geçmişte Gmail’den kazandığı bilgi ve tecrübeleri, şirketin hala en çok kullanılan ve en önemli kaynağı olan Yahoo Mail’e büyük katkı sağlayabilir. Ne yazık ki artık, kullanıcılar akıllı telefonlarındaki mobil uygulamalar aracılığıyla e postalarına eriştikleri için, web tabanlı e posta servisleri popülerliğini yitirmekte. Bu yüzden Mayer’in bu alana da yönelmesi Yahoo’nun geleceği için daha faydalı olabilir.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında, Yahoo’nun yeni iletişim ürünleri üzerine yönelmesi bekleniyor. Mayer’in aktif bir Twitter, Instagram ve Pinterest kullanıcısı olması, belki de Yahoo’nun yeni bir sosyal medya platformu kurmasına, mobil uygulama yapmasına ya da bir sosyal medya platformunu satın almasına vesile olabilir. Instagram’ın, Facebook tarafından satın alınmış olması ve Twitter’ın da çok pahalı olması, Marissa Mayer’i Pintereset’i ya da Flickr 2.0’ı satın almaya yöneltebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ali kemal acar der ki:

    pinterest reklamı yapacam diye çok kasılmış sanki

Fikrini söyle

*