14 Aralık 2018

Marka Uzantılı Alan Adları Tüketicileri Yanıltacak mı?

İnternetin yaygınlaşmasından sonra belki de en büyük değişiklik bu hafta içerisinde yaşanacak.

Perşembe gününden itibaren markalar 185 bin dolar karşılığında kendi markaları uzantılı alan adları satın almak için başvuruda bulunabilecekler. Yani markalar artık örneğin .ebay, .amazon gibi uzantılarda alan adlarına sahip olabilmek üzere harekete geçebilecekler.

ICANN yani Internet Corporation for Assigned Names and Numbers tarafından yönetilen bu yeni internet alan adı kural değişikliği, hem internet sektöründe hem de ABD yönetim birimlerinde büyük ilgi ve aynı zamanda da tepkiyle karşılandı.

Aralarında Coca Cola ve Johnson&Johnson’ın da bulunduğu 40’a yakın firma, yeni alan adı genişlemesinin büyük bir masraf doğuracağını, aynı zamanda imla hataları gibi gözden kaçabilecek detaylarla dolandırıcılara fırsat tanıyacağını öne sürerek, uygulamaya karşı olduklarını dile getirdiler.

ABD Ticaret Komisyonu Başkanı Jon Leibowitz firmaların endişelerini paylaştığını belirterek, tüketiclierin bu değişiklikten zarar görebileceğini, sorumluluğun tamamen ICANN’a ait olduğunu açıkladı.

ICANN CEO’su Rod Beckstorm ise konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, bu büyük adım ile ilgili oldukça heyecanlı olduğunu dile getirdi. Firmalara pazarlama uzmanları ile biraraya gelerek yol çizelgelerini oluşturmaları konusunda tavsiyede bulunan Beckstorm, alan adı genişlemesinin firmalara büyük fırsatlar sunabileceğini belirtti.

Başvuruların Nisan 12’ye kadar devam edeceği de belirtilirken, başvuru değerlendirme sürecinin 8 ay süreceği ve ilk marka uzantılı alan adlarının 2013 yılında yayına çıkacağı ICANN tarafından paylaşıldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*