17 Kasım 2018

Sina Afra: Markafoni Olarak Ayda 700 Bin Ürün Satıyoruz [2012/13 Dosyası]

6 milyon üyesiyle Türkiye’nin önde gelen özel alışveriş kulüplerinden Markafoni CEO’su Sina Afra, son 1 haftadır hız kesmeden devam ettiğimiz 2012/13 dosyamıza konuk oldu; Türk e-ticaret sektörünün 2012 yılındaki performansını değerlendirdi ve ayrıca 2013 yılına dair beklentilerini de bizimle paylaştı.

Google Analytics verilerine göre  10 milyonu tekil, aylık toplam 22 milyon ziyaretçiye sahip olan Markafoni’de ayda 500’ün üzerinde kampanya düzenleniyor. Sadece bir ay içerisinde 700 bin ürünün satıldığı dev alışveriş kulübünün, yazının başında da belirttiğimiz gibi 6 milyon üyesi bulunduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bu doğrultuda Markafoni’nin üye sayısının geçen yıla oranla yüzde 20 arttığını ifade eden Sina Afra, Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı ve 9 milyon online alışveriş yapan kişi olduğunu belirtiyor. Online alışveriş yapan kullanıcıların da yüzde 44’ünün giyim ürünlerini tercih ettiğini, dolayısıyla bu kesimin tamamına ulaştıklarının altını çizen Markafoni CEO’su, Türk e-ticaret pazarının, global örneklerle kıyaslandığında hızlı bir büyüyen bir pazar olarak dikkat çektiğini ifade ediyor.

2012 yılını tek kelime ile özetlemek gerekirse bu kelime “rekabet” olur

Türkiye’de e-ticaret pazarının hızla gelişmesinde ülkemizdeki kredi kartı penetrasyonunun yüksek olması, lojistik altyapısının gelişmiş olması ve Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olması gibi faktörlerin etkin rol oynadığını vurgulayan Sina Bey, yüksek kredi kartı kullanımına da dikkat çekiyor: “46 milyon kredi kartıyla Türkiye’nin kredi kartı penetrasyonu yüzde 60 civarlarında seyrediyor. Ayrıca,  IWS’nin verilerine göre şu an Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı var. Bu rakam Türkiye’yi Avrupa’daki en büyük 5. internet toplumu yapıyor.”

Türkiye’de e-ticaret pazarının henüz doyuma ulaşmadığını belirten Sina Afra, sektörün hızla büyümeye devam edeceğini, 2013 yılında ise pazara hem yerli hem de yabancı yeni oyuncuların katılacağını ifade ediyor.

Afra: “Önümüzdeki dönemde pazara girişler kadar çıkışlar da yaşanacak. Piyasada belli birkaç oyuncu kalacak. Kullanıcılara özel bir alışveriş deneyimi sunabilen, müşteri ilişkileri yönetimini başarıyla yapabilen, satış öncesi ve sonrası süreçleri iyi yöneten, diğerlerinin üstünde hizmet kalitesi sunabilen ve marka değerini koruyan alışveriş siteleri başarıya ulaşacak ve piyasada kalıcı olacak.”

Türkiye’deki e-ticaret pazarında irili ufaklı pek çok oyuncu olduğunu ve son bir yılda pazardaki rekabetin doruk noktasına ulaştığını belirten Afra, e-ticaret sektörünün köşe başlarında yerli ve yabancı bazı oyuncular olduğunu söyleyip ekledi: “Türkiye’de sürdürülebilir başarı gösteren belli başlı e-ticaret siteleri var, ancak bu demek değil ki Türkiye’nin ilk beş e-ticaret sitesi hiç değişmez. Önümüzdeki dönemde bu sitelere yenileri eklenebilir. Pazar yeri (Gittigidiyor.com) ve seri ilan (Sahibinden.com) alanlarında köşe başlarının tutulduğunu düşünüyorum. Bu alanlardaki network etkisi, uzun vadeli korunabilir bir pozisyon yaratıyor. Ayrıca Yemeksepeti de kendi yarattığı sektörün tartışmasız olarak lideri konumunda.”

2012’yi e-ticaret açısından tek kelime ile özetlemek gerekirse bunun “Rekabet” olacağını vurgulayan Markafoni CEO’su, 2012’nin Türkiye’de rekabetin dorukta olduğu bir sene olduğunu ifade etti: “Ben bu durum tarifini “dijital darvinizmin ülkesi Türkiye” diyerek yapmaya çalışıyorum. Hiçbir ülkede 2012’de Türkiye’deki e-ticaret pazarında yaşadığımız rekabet yaşanmadı. Reklamlarda, marjlarda ve personel tarafında, kısacası her yerde rekabetin etkisini hissettiğimiz bir yıl oldu.

2013 yılında e-ticaret sektöründe bazı birleşme ve kapanmalar yaşanacak

2012’de dikey e-ticarete hatırı sayılır yatırım yapılmasına ve başarılı dikey e-ticaret sitelerinin çıkmasına rağmen, bu yıla sadece dikey e-ticaretin yılıydı denilemeyeceğini de vurgulayan Sina Afra, 2012’nin farklı ödeme sistemlerinin ve sosyal ticaretin dikkat çektiği bir yıl olduğunu ifade etti. 2013’te dikey sitelerin yanı sıra, “mass customization” diye adlandırılan kişiye özel üretim sitelerinin ve sosyal medya ile sosyal ticaretle ilgili kurguların ön planda olacağını söyleyen Afra, 2013 yılına dair diğer beklentilerini de paylaştı: “Türkiye’den teknolojik yeniliklerin çıkışına da şahit olacağımızı düşünüyoruz. Ödeme sistemleriyle ilgili de hareketlilik yaşanacak. Mobil alışverişte beklenen sıçrama gerçekleşecek. Büyük medya grupları e-ticarete bakış açılarını yeniden değerlendirirken, geniş kitlelere ulaşmak isteyen Türk e-ticaret sitelerinin kendi aralarında da satın almalar yaşanacak. Bunun yanı sıra çıkışların da olacağı bir sene bizi bekliyor. Rekabetin giderek yükselmesinden dolayı bazı birleşme ve kapanmalara da şahit olacağız.”

Markafoni’nin duygusal bir alanı sahiplenerek kendini ayrıştırması ve sadakat yaratması gerektiğini düşünerek Eylül 2011’de bir kitlesel iletişim kampanyası gerçekleştirdiklerini belirten Afra, bu kampanyayla Markafoni’nin, 360 derece kitlesel iletişim kampanyası gerçekleştiren ilk Türk özel alışveriş kulübü olduğunun altını çizdi.

Bu kampanya kapsamında, Markafoni’den alışveriş yapmak ile aşık olmak arasında merak, heyecan, kıskançlık, bekleyiş, mutlu son gibi ortak noktaların olduğu fikrine dayanan, bir de “Markafonik Aşk” temalı reklam filmi çalışması gerçekleştirildiğini belirten Sina Afra, televizyonun yanı sıra açık hava, basın ve internet olmak üzere farklı kanallardan da hedef kitleye ulaşıldığını ve sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu’da da marka bilinirliğinin arttığını belirtti.

Yabancılar köşebaşlarını kapmak için başarılı Türk e-ticaret sitelerine yatırım yapma eğiliminde

Bu yıl da yeni iletişim kampanyasıyla “Her alışveriş bir aşk” sloganını kullanan Markafoni’nin; televizyon reklam filmi, basın ilanları, internet iletişimi ve radyo jingle’ı ile geniş kitlelere seslenmeye devam ettiğini belirtelim. Ancak hedef kitlelerinin öncelikli olarak halihazırdaki internet kullanıcıları olduğu için online mecraların kendileri için daha önemli bir reklam kanalı olduğunu vurgulayan Markafoni CEO’su, önümüzdeki dönemde online tarafta yoğun yatırım yapmaya ve sosyal medya etkinliklerine de devam edeceklerini açıkladı.

2011 yılının yabancı yatırımcıların Türk e-ticaret pazarına yoğun ilgi gösterdiği bir yıl olduğunu, 2012 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşı karşıya kalındığını söyleyen Afra, Türkiye’deki internet pazarının Digital Bosphorus olarak anıldığını ve hızlı büyümesiyle yabancı yatırımcıların da ilgisini çektiğini ifade etti.

Afra: “Yabancı yatırımcılar bu pazarda köşe kapmak için başarılı Türk e-ticaret sitelerine yatırım yapma eğiliminde oluyor. 2012 yılında bu durum tam olarak değişmedi ama yabancı yatırımcılar beklemede kalmayı tercih ettiler. 2013 yılında yabancı yatırımcıların daha aktif olacağını düşünüyorum. Girişimci kısmında da her geçen yıl Türkiye’deki girişimci kültürünün oturduğuna şahit oluyoruz. Bu doğrultuda 2013 yılında daha pozitif bir tablonun bizi beklediğine inanıyorum.”

Alışveriş keyfini günün her anında, istedikleri yerde yaşamak isteyen alışverişseverler için iPhone, iPad, BlackBerry ve Android mobil uygulamalarını çıkardıklarını da vurgulayan Afra; “2013’te Markafoni olarak kullanıcı dostu sitelerimizle mobil trafiğimizi ve mobilden alışverişleri artırmayı planlıyoruz.” dedi.

Son dönemde sosyal medyanın tüketicilerin markaya olan bağlılığını artırmak için kullanıldığını ve sosyal alışveriş uygulamalarının da yavaş yavaş hayata geçtiğini gözlemlediklerini belirten Sina Bey, hem sosyal medyanın hem de online alışverişin yaygınlaştığını, bu durumun da ikisinin kesişim noktasında bulunan sosyal alışverişi gündeme getirdiğini söyledi.

Afra: “E-ticaret alanındaki trendleri yakından takip ediyoruz ve yatırımlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Ama sosyal medyanın ticarete katkısı hala çok düşük. Önümüzdeki dönemde bunun yükselip yükselmediğini hep beraber göreceğiz. Şu an sosyal medya kaynaklı ticaret ABD’de toplam ticaret hacminin yüzde 0,5’i oranında.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bir süre sonra ciddi markaların indirim sitelerinden satışta problem çıkaracağına inanıyorum.
  Daha bir kaç gün önce Markafoni’nin en büyük bilindik markaları 2013’ün kötü geçeceğini artık mağazada istedikleri fiyata ürün satamadıklarını beyan ettiler.

  Yabancı yatırımların en büyük bekleme nedeni artık piyasaya hakim olmuş sahibinden,gittigidiyor,hepsiburada.com gibi firmalar haricindeki satışların toplamının dahi her hangi birinin yarısı kadar etmemesidir.

  Bir süre de bu değişmeyecektir. Altyapısı ve tedarikçi kanalı toparlanmamış firmalar sektörün son kullanıcı gözünde imajını bir türlü yükseltememekte ve satış hacmi oluşturamamaktadırlar.

  Holding ve perakendicilerin de sektöre girmeleri ile girişimciler için makas iyice daralacaktır. Girişimcilerin eticaret işine yönelmesi yerine yardımcı servislere ürün geliştirmesinde fayda olacaktır.

  2013 yenilik yapanın kazandığı bir yıl olacaktır.

 2. Ahmet Arslan der ki:

  İnternet kullanım alışkanlıkları incelendiğinde, kullanıcıların birinci önceliği fiziksel mağazada bulamadığı indirimini multi-brand sağlayan siteler üzerinden bulması öne çıkıyor. Markafoni bu alanda kesinlikle çok büyük bir kapı açtı. Ancak lideri takip eden diğer siteler (ki bunların arasında dünya devlerinin Türkiye organizasyonları dahil) işleyişi her ne kadar devam ettirse de bahsedilen “rekabetin” yerini kaliteden taviz verme noktasına getirdiğini düşünüyorum.

  İnternetin en önemli kavramının zaman avantajı olduğuna inanmaktayım. Mobil uygulamaların ve mobil ödeme sistemlerinin müşteri deneyimleri konusunda daha da gelişerek 2013 yılına büyük bir farkındalık getireceğine inanıyorum.

  Hızla gelişen bu dev yapının gelecekte daha doğru konumlanması açısından sürat, kalite ve müşteri deneyimleri konusunda daha yapıcı gelişmelere ihtiyaç olduğunu ve bunu gerçekleştiren şirketlerin pazarda yeni olmasına bakılmaksızın çok önemli paylar alacağını düşünmekteyim.

 3. Bu Yazı Eski değilmi sizce şimdi bakıyorumda şartlar çok değişmiş…

Fikrini söyle

*